Úvod > Aktuality > Město Benešov připomene výročí atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este
Mnoho historických akcí chystá Benešov
"> Mnoho historických akcí chystá Benešov "> Do vzpomínkových akcí se zapojí i zámek Konopište "> Benešovský program byl predstaven na veletrhu Regiontour
Kultura

Město Benešov připomene výročí atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este

  • Vydáno5. března 2014
Výstavy, přednášky, pietní akce i mezinárodní setkání klubů vojenské historie budou součástí vzpomínkových akcí, kterými od dubna do listopadu připomene město Benešov spolu s partnery 100. výročí atentátu na následníka rakousko-uherského trůnů, arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este.
František Ferdinand d’Este byl poslední soukromý majitel zámku KonopištěFrantišek Ferdinand d’Este, poslední soukromý majitel zámku Konopiště, se nesmazatelně zapsal nejen do evropských dějin, ale také do historie města Benešov a jeho okolí. Spolu s manželkou Žofií Chotkovou zahynul 28. června 1914 v Sarajevu. Tragická událost byla jednou z příčin první světové války.

František Ferdinand znamenal pro město Benešov a jeho okolí obrovský přínos. Investoval nejen do zámku a parku Konopiště, ale také do přilehlých osad. Velice to pozdvihlo celý region a město z toho čerpá dodnes. Město se snaží Františka Ferdinanda přiblížit hlavně jako člověka, který viděl svět a svůj život pozitivně a chtěl věci měnit.

Vzpomínkové akce připravuje město Benešov ve spolupráci se společností Posázaví o.p.s., zámkem Konopiště, Muzeem Podblanicka, Muzeem umění a designu Benešov, Pivovarem Ferdinand, Spolkem přátel Konopiště a dalšími partnery. Jejich součástí bude mimo jiné výstava a nová expozice o Františku Ferdinandovi na zámku Konopiště, cyklus sedmi tematických přednášek, vydání knihy „Ve službách Konopišťského pána“ a brožury „Sarajevský atentát ve sbírkách zámku Konopiště“, výstava dobových fotografií „Konopiště v proměnách“, výstava z pozůstalosti arcivévodova dvorního fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka, arcivévodská mše a další.

Jedním z vrcholů vzpomínkových akcí bude mezinárodní setkání klubů vojenské historie Mým národům 1914 – Benešov 2014, které se uskuteční od 30. května do 1. června v Benešově a okolí. Očekává se příjezd asi 250 vojáků ze 40 vojensko-historických klubů z Čech, Slovenska, Polska, Slovinska, Německa a Ruska.
Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé okresní záložny v Benešově. MUD se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.