Úvod > Aktuality > Mešní víno z Kroměříže už má arcibiskupské požehnání

Mešní víno z Kroměříže už má arcibiskupské požehnání

Vydáno 5. března 2020 Gurmánská turistika
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner koncem února požehnal vzorkům vín z loňské úrody moravských vinic ve sklepích pod arcibiskupským zámkem v Kroměříži. Víno bude sloužit především k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také návštěvníci zámeckých sklepů. Ty se veřejnosti otevřou od dubna 2020.

žehnání vínům mons. GraubnerOlomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner požehnal vínu z Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži a letošní sezónu v Arcibiskupských zámeckých sklepích tedy lze pokládat za zahájenou. Ročník 2019 přinesl řadu výborných vín, na která je vinařství právem pyšné. Letošním favoritem je Pinot Blanc 2019. Hrozny, ze kterých se zpracovává unikátní mešní víno zrají na vinicích ve Slovácké podoblasti, v obci Hluk.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota od 9°C do 11°C. Ve sklepích je  vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a trvá již 750 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století.
 

Mešní víno a letošní prohlídky sklepů

arcibiskupské sklepyV roce 1266 založil vinné sklepy arcibiskup Bruno. V roce 1345 král Karel IV. udělil Kroměřížským sklepům výsadu vyrábět mešní víno, jako jediným v celé Evropě. Mešní vína z místních arcibiskupských sklepů jsou nepřislazovaná, čistě přírodní, bez přídavku jakýchkoliv chemických látek. Kvalitu vína přísně kontrolují pověřenci biskupské konference. Kromě kroměřížských vinařů má v České republice mešní licenci už jen karmelitánský řád.

Na prohlídku do Arcibiskupských sklepů je třeba se předem objednat. Sklepy budou pro veřejnost otevřené od dubna do září, prohlídka se koná vždy od 14:00 hodin. Na prohlídky je povinná rezervace na tel. 573 336 922, či 739 390 453 anebo online na webu arcibiskupskevino.cz přes formulář. Cena za degustaci 4 vzorků mešních vín je 110 Kč za osobu.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Východní Morava | Příroda
31.5.
2020
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Východní Morava | Letní sporty
27.5.
2020
#světovéČesko a Zlínský kraj

#světovéČesko a Zlínský kraj

Východní Morava | Památky