Úvod > Aktuality > Mešní víno z Kroměříže už má arcibiskupské požehnání
Mešní víno z Kroměříže už má arcibiskupské požehnání
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Mešní víno z Kroměříže už má arcibiskupské požehnání

  • Vydáno5. března 2020
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner koncem února požehnal vzorkům vín z loňské úrody moravských vinic ve sklepích pod arcibiskupským zámkem v Kroměříži. Víno bude sloužit především k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také návštěvníci zámeckých sklepů. Ty se veřejnosti otevřou od dubna 2020.

žehnání vínům mons. GraubnerOlomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner požehnal vínu z Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži a letošní sezónu v Arcibiskupských zámeckých sklepích tedy lze pokládat za zahájenou. Ročník 2019 přinesl řadu výborných vín, na která je vinařství právem pyšné. Letošním favoritem je Pinot Blanc 2019. Hrozny, ze kterých se zpracovává unikátní mešní víno zrají na vinicích ve Slovácké podoblasti, v obci Hluk.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota od 9°C do 11°C. Ve sklepích je  vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a trvá již 750 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století.
 

Mešní víno a letošní prohlídky sklepů

arcibiskupské sklepyV roce 1266 založil vinné sklepy arcibiskup Bruno. V roce 1345 král Karel IV. udělil Kroměřížským sklepům výsadu vyrábět mešní víno, jako jediným v celé Evropě. Mešní vína z místních arcibiskupských sklepů jsou nepřislazovaná, čistě přírodní, bez přídavku jakýchkoliv chemických látek. Kvalitu vína přísně kontrolují pověřenci biskupské konference. Kromě kroměřížských vinařů má v České republice mešní licenci už jen karmelitánský řád.

Na prohlídku do Arcibiskupských sklepů je třeba se předem objednat. Sklepy budou pro veřejnost otevřené od dubna do září, prohlídka se koná vždy od 14:00 hodin. Na prohlídky je povinná rezervace na tel. 573 336 922, či 739 390 453 anebo online na webu arcibiskupskevino.cz přes formulář. Cena za degustaci 4 vzorků mešních vín je 110 Kč za osobu.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.