Úvod > Aktuality > Mendelovo muzeum letos ve znamení výročí zakladatele genetiky
Mendelovo muzeum letos ve znamení výročí zakladatele genetiky
">
Kultura

Mendelovo muzeum letos ve znamení výročí zakladatele genetiky

  • Vydáno26. února 2012
Nejméně tři držitelé Nobelovy ceny – objevitelé DNA James Watson, Tim Hunt a Gunter Blobel, budou letos přednášet v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity v rámci oslav 190. výročí narození zakladatele učení o genetice Gregora Johanna Mendela. Program, který univerzita a starobrněnské opatství připravily ve spolupráci s dalšími 28 partnery, nabídne třináct konferencí a přednáškové cykly pro odbornou i laickou veřejnost, několik výstav a řadu dalších akcí.

Důkazem respektu, který má ve světové vědě nejen osobnost G.J.Mendela, vnímaná a přijímaná stejně jako osobnost Charlese Darwina, ale i úspěchy vědců z Masarykovy univerzity, je i cyklus třinácti odborných konferencí. Ten bude určen odborné veřejnosti, zájemci o genetiku z řad laiků se mohou těšit na přednášky lékařská genetika pro širokou veřejnost, které se budou konat v únoru, březnu a dubnu. 

Bohoslužebná roucha a liturgické předměty, se kterými augustiniánský kněz Mendel sloužil mše, představí veřejnosti výstava Skvosty brněnského opatství, která se uskuteční od 31. května do 30. června. Práce myslitele i moderní biotechnologie, stavící na jeho objevech, budou prezentovány na výstavě nazvané Mendel 190 – od počátku genetiky po moderní biotechnologie. Ta se v létě uskuteční v pražském Národním technickém muzeu. V plánu je také vydání grafologického rozboru Mendelova rukopisu, vystaven má být i nově objevený rukopis jeho epochální práce Pokusy s rostlinnými hybridy. 

K významným akcím, představujícím světové veřejnosti Mendela a jeho působiště Brno, budou patřit výstavy v univerzitních muzeích na Tchaiwanu, v Lublani, Rize, Londýně a na univerzitách v USA. Na přípravě těchto výstav pro zainteresovanou veřejnost se bude podílet také Centrála cestovního ruchu Jižní Morava a její součást Moravia Convention Bureau, pečující o rozvoj kongresového turismu na jižní Moravě.  

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí. Chystá se tu nová interaktivní a hravá expozice, která vám Mendela představí nejenom jako vědce, ale také jako meteorologa, včelaře a úspěšného pěstitele hrachu a hrušek.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika