Úvod > Aktuality > Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Vydáno 16. září 2019 Gurmánská turistika
Letošní Mělnické vinobraní se uskuteční tradičně od pátku do něděle v termínu 20. až 22. září 2019. Mezi největší taháky bude mimo tradičního burčáku a pouťových atrakcí patřit bohatý hudební program. Hlavní scéna se po letech vrací na Náměstí Míru, kam bude placený vstup. Pouťovým atrakcím bude vyhrazeno Náměstí Karla IV. a přilehlé ulice.

Mělník zámekMělnické vinobraní patří mezi akce s dlouhou tradicí. Základy musíme hledat už v 9. století, kdy na svazích soutoku Labe a Vltavy nechala kněžna Ludmila založit první vinice. Od těch dob se každoročně na podzim slavila úspěšná sklizeň.

První opravdové vinobraní ale proběhlo roku 1911. Pak se na dlouhých 11 let odmlčelo, aby se vrátilo v plné síle a blýsklo se dokonce návštěvou samotného prezidenta Masaryka. Od té doby se slavnosti vína s odmlkami vracely do Mělníka, až se z nich stala pravidelná akce a vrchol místní kulturní sezóny.

Třídenní slavnosti vína, vinařů a dobré zábavy chystají letos v Mělníku od pátku 20. září do neděle 22. září. Na Mělnickém vinobraní ochutnáte burčák a vína místních vinařů, a zároveň poznáte starobylé město nad soutokem s jeho historickými a vinařskými tradicemi.


Hudba se vstupenkou, pouť zdarma

Rozsáhlá část svátků vína bude opět přístupná zdarma, konkrétně se bude jednat o části s pouťovými atrakcemi, stánky... atd. Placený bude vstup do prostor Náměstí Míru, kde se budou konat hudební produkce (vstupenky budou k zakoupení u vstupů na náměstí). Vinobraní se tak v opět rozdělí na dvě části - hudební festival (placený vstup) a pouť (bez vstupného). Na podiu se vystřídá mnoho známých umělců, například Monkey Business, Lenny, Voxel, kapela Jelen, Janek Ledecký, Dasha, Jasná páka a mnoho dalších.

Průvod MělníkPro degustaci kvalitních vín cechu českých vinařů je vyčleněna klidová zóna na radničním dvoře, kde si návštěvníci budou moci oddychnout od shonu slavností a mimo vína ozkoušet a vychutnat řadu gastronomických specialit.

Široký program, který letos mimo jiné spolupráci s partnerskými městy jistě uspokojí fanoušky všech uměleckých žánrů, historie, trhů nebo výtvarných dílen pro děti. Vedle jarmarku, stánků s burčákem a gastronomickými specialitami lze v ulicích historického centra narazit na flašinetáře, sokolníka či pouliční umělce.

Základní vstupenka na třídenní program zakoupená na místě stojí 200 Kč, jednodení vstupenka pak 150 Kč.
 

Posílené autobusy i dopravní omezení

Mělník soutokO víkendu, kdy probíhá vinobraní je zesílena autobusová doprava na Mělník z Prahy, Neratovic, Štětí. Na vinobraní je možné vyrazit též vlakem (zejména z Mladé Boleslavi, z obcí ležících na trati do Ústí nad Labem). Při cestě autobusem doporučujeme vystoupit na zastávkách Pražská (mírnější kopec, delší cesta) nebo na autobusovém nádraží (kratší cesta, prudší kopec). Vlakové nádraží leží jen pár desítek metrů od autobusového. Orientace v Mělníce je jednoduchá, hledáte-li centrum města, jděte vždy do kopce. Při zvolení dopravy automobilem vás čeká problém s nalezením vhodného parkovacího místa.

Centrum Mělníka je o vinobraní uzavřené i místním, nejlépe zaparkujete u některého z nákupních center (Kaufland, Tesco. Lidl, Penny Market - avšak pozor! - neparkujte u prodejny Eva - parkoviště se po otevírací době uzavírá), na parkovištích u velkých sídlišť (ulice Sportovní, Bezručova, Mladoboleslavská).

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Regionální muzeum v Mělníku je otevřeno celoročně.

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí - historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.

Další aktuality

8.10.
2019
Objevte taje mělnického vinařství

Objevte taje mělnického vinařství

Střední Čechy | Gurmánská turistika
3.10.
2019
Stovky cibulových copů a tuny cibule to je Cibulový jarmark v Hořovicích

Stovky cibulových copů a tuny cibule to je Cibulový jarmark v Hořovicích

Střední Čechy | Gurmánská turistika
24.9.
2019
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Střední Čechy | Gurmánská turistika