Úvod > Aktuality > Medvědí stezka na Šumavě prošla obnovou
Medvedí stezka na Šumave prošla obnovou
"> Medvedí stezka na Šumave prošla obnovou "> Stezka je prístupná celorocne "> V místech, kudy vás stezka provází, žili ješte kolem poloviny 19. století jedni z posledních medvedu
Příroda

Medvědí stezka na Šumavě prošla obnovou

  • Vydáno28. listopadu 2014
Na celé Šumavě se můžeme projít po více než dvaceti naučných stezkách. Tou nejstarší na Šumavě a zároveň druhou nejstarší v celé České republice je Medvědí stezka v jižní části Šumavy, na které v letošním roce Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava obnovila informační panely.
Medvědí stezkaZáměrem rekonstrukce Medvědí stezky bylo kromě obnovy stávajících panelů také doplnění označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce, vydaného v roce 1967. Po letech tak návštěvníci uvidí například "Dračí tlamu", která se donedávna skrývala za větvemi stromů a keřů. Tato skála svou dračí podobu ukazuje hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré "zuby" v podobě rampouchů. Obnoveno a doplněno bylo rovněž orientační značení stezky.

Obnova oblíbené stezky ale ještě není úplně hotová. Čeká ji oprava dřevěných stupňů ve směru od Ovesné a rekonstrukce poválkových chodníků u Jeleního jezírka a v prameništi mezi Viklanem a Kamennou kráskou. Od vybudování stezky, jež je vůbec první naučnou stezkou na jihu Čech a druhou nejstarší v celé České republice, uplynulo letos již 48 let.

Medvědí stezka ŠumavaStezka je přístupná celoročně, můžete ji tedy navštívit ještě letos. Je určena výhradně pro pěší návštěvníky, pouze v zimě za dobrých sněhových podmínek je v úseku Jelení Vrchy – Černý Kříž lyžařská trasa. Celá stezka z Ovesné přes Jelení Vrchy do Černého Kříže měří 15 km. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější úsek, leží mezi Ovesnou a Jelením jezírkem. Právě zde se nachází četné skalní útvary vzniklé zvětráváním žuly.

A proč vlastně "Medvědí" stezka? Část stezky vede po takzvané "Medvědí cestě" a poblíž ní se nachází Medvědí kámen, pomníček na místě zástřelu želnavské medvědice, jednoho z posledních šumavských medvědů. Po této cestě byla také medvědice, zabitá 14. 11. 1856, odvážena z míst, kde po mnoho let žila. Členitý terén, skalní pukliny, převisy a jeskyně, navíc skryté v tehdy těžko prostupných lesích, byly pro medvědy ideálním prostředím. V místech, kudy vás stezka provází, žili ještě kolem poloviny 19. století jedni z posledních medvědů jihočeské Šumavy.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika