Úvod > Aktuality > Máte už všechny klíče k otevření třinácté komnaty? Využijte poslední příležitost!
Máte už všechny klíče k otevření třinácté komnaty? Využijte poslední příležitost!
">
Zážitky

Máte už všechny klíče k otevření třinácté komnaty? Využijte poslední příležitost!

  • Vydáno30. září 2016
Na deseti historických místech už pátým rokem pokračují prohlídky s kostýmovanými postavami jako součást netradiční hry, která nakonec zvídavým návštěvníkům odhalí tajemnou a ostatním návštěvníkům skrytou třináctou komnatu. Cesta za jejím odhalením se však s končící sezónou pomalu začíná uzavírat. Nepropásněte tedy poslední příležitost získat právě ten poslední klíč, který vám chybí!
Každá památka má svého nezaměnitelného kostýmovaného průvodce, který vás provede po svém hradu, zámku či klášteře a sdělí vám zábavnou formou historické mezníky dané památky i zajímavé události a zprávy, které jsou s památkou spojeny.
 

Rychle pro poslední z klíčů

Xaver nalezenecSe zvolna přicházejícím podzimem se návštěvnická sezóna na hradech a zámcích pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Tajemné prohlídky však pokračují až do konce října, ovšem ve speciálních časech.

Tak například svatá Barborka z hradu Grabštejna vás provede ještě každý víkend v 10, 12 a 14 hodin (včetně svátku 28. října). Kat Heřman z Kosti bude na hradě k zastižení také o víkendech, ovšem jen 11 a 14 hodin. Lotrando v Broumovském klášteře vás provede o sobotách a nedělích v 10 a 14 hodin. Historky z pohnutého života mordýře Xavera Zahozence ze Slezskoostravského hradu si bude možné poslechnout 9., 15., 16., 22., 23. a 30. října vždy v 12, 14 a 16 hodin. Děčínskému zámku vládne Černý rytíř pevnou rukou i v říjnu, kdy přivítá návštěvníky 10:30, 14 a 15:30 každý víkend, ale kromě toho ještě také od 26. do 28. 10.

Hrabě OktaviánLetošní novinkou je možnost seznámit se s Marií Louisou, hraběnkou Larisch-Wallersee na zámku Fryštát. Smutný příběh korunního prince Rudolfa a jeho milované odhalíte o sobotách 15., 22. a 29. října nebo o nedělích 2. a 9. října v 11 a 15 hodin. V týdnu zde bude hraběnka provádět 6. (v 15 h.), 7. (v 11 h.), 12 14. 20. a 26. října v 11 a 15 hodin. Nevypočitatelný šprýmař hrabě Oktavián přivítá své další oběti na zámku Karlova Koruna o víkendech v 9:30, 10:30, 11:30, 13:30 a 14:30 hodin (kromě neděle 9. 10.). O svých vítězstvích v koňském sedle vám povykládá žokejka hraběnka Lata na zámku Slatiňany, a to každou neděli vždy v 11, 13 a 15 hodin.

S duchem Rudlou z Kačiny se potkáte však až příští rok – na zámku se již letos neobjeví.
 

Pro ty, kteří o hře ještě neslyšeli

Černý rytířRomantika, poučení, dobrodružství, ale i tajemná atmosféra čeká na ty, kteří se rozhodnou otevřít Třináctou komnatu. Vše začíná koupí vstupenky na daný hrad či zámek - k ní získáte (jako jednotlivec či rodina) cestovatelský pas a společně s tajemným průvodcem se podíváte do doby jemu vlastní a pokusíte se vyluštit rébus tak, abyste mohli získat první klíč. Ten vás přiblíží na cestu za tajemstvím 13. komnaty. Po obdržení sedmi z deseti klíčů nastává ta nejdůležitější chvíle, kdy se můžete do 13. komnaty podívat. Je třeba si pečlivě vybrat, na které památce chcete 13. komnatu odhalit a zarezervovat si termín. V příslušný den dorazíte na vybranou památku, prokážete se cestovatelským pasem. Nikdo z návštěvníků dopředu neví, co se v komnatě skrývá, ale nemusíte se bát, jelikož průvodci vás na vše podstatné upozorní včas.

Potom co si tajemnou místnost prohlédnete, budete pasováni do řádu strážců 13. komnaty. V rámci rituálu pasování dostanete na závěr pasovací dekret na ručním papíře a budete zapsáni do Knihy strážců 13. komnaty. Domů si tak odnesete nejen tajemství, které komnata skrývá, ale i jedinečný zážitek z celé prohlídky. Pokud se vám podaří navštívit všech deset zapojených památek, tak na poslední z nich se můžete těšit na malý dárek.
Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Slezskoostravský hrad v Ostravě

Hrad leží při soutoku řek Ostravice a Lučiny. Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie.