ÚvodAktualityUžijte si o víkendu masopustní veselí
Kultura

Užijte si o víkendu masopustní veselí

  • 10. února 2023
Masopust, období lidových veselic, rejů masek, bohatého jídla a přemíry pití, je tady! Užijte si masopustní obchůzky, které se budou konat tento víkend. Maškary se budou předvádět například ve Studnicích na Hlinecku (UNESCO), na Hané nebo v Roztokách u Prahy a na dobré zabíjačkové pochoutky si zajděte třeba do Horních Věstonic nebo Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm.

Neposedné hlinecké maškary

masopustMasopust je tady a s ním i doba bujarého veselí. A kde si veselé dovádění maškar či zabijačkové lahůdky v sobotu 11. února dopřejete? Jižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které bylo roku 2010 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Masopustní průvod, který se ve Studnicích uskuteční 11. února 2023, představuje skupina hezkých, červených maškar – laufr, 4 turci a žena, dále skupina černých, škaredých maškar, kam se řadí kobyly, rasové, kominíci, slamění, židi a někdy medvěd s medvědářem.

masopust studniceTaké v nedalekém Jeníkově historii masopustních průvodů obnovili, i když teprve před čtyřmi lety. Ale už nyní je z toho jedna z významných hlineckých událostí, kterou si nesmíte nechat ujít! Maškary vyráží na svou pouť už brzy ráno! Za doprovodu muziky vesnicí prochází obvyklá sestava: laufr, ženuška, kobyla s rasem, židi a turci, slamění a kominíci. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

 

Ostatke na Hané a valašský masopust

vmp masopustPravé masopustní veselí nastane také v Hanáckém skanzenu Příkazy. Ostatke na Hané se konají od 10:00 hodin a příchozí se mohou těšit na starodávné masopustní zvyky, nabídku zabijačkových výrobků nebo klání o nejlepší tlačenku a jitrnici, jakou svět neviděl. Nebude chybět tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálová muzika a bohatá nabídka zabijačkových specialit. Muzeum je pro návštěvníky v tento den otevřeno do 16:00 hodin.

Jak se slavil masopust na Valašsku se dozvíte ve Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Součástí programu je již 24. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu a 14. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. Kromě masopustních obchůzek se můžete těšit na cimbálovou muziku Soláň a soubor písní a tanců Javořina. Kdo bude mít při losování štěstí obdrží vepřovou kýtu z MP Krásno a šunku Mandolína od firmy Váhala.


Roztocko Únětický Masopust

roztocký masopustRoztocko Únětický Masopust je obnovená tradice, vyrůstající ze společenství nadšených Roztockých, kteří jsou ochotní věnovat stovky hodin organizaci svátku a výrobě originálních, tradičních, až tři metry vysokých masek, ve kterých se dá zpívat, pít a tančit a veselit se. Letošní masopust v Roztokách u Prahy bude mít podobu trochu starou i trochu novou podobu. Po dvou koronavirově úsporných, malinkých a omezených masopustech chystají organizátoři masopust zase velký. Staronově s velkým šapitó, průvodem a večerní zábavou. Nově velké šapitó a stanové městečko rozbijeme tentokrát dole u řeky na louce u přívozu. A nově se průvod více zanoří do města. Od 14:00 do 16:30 projde ulicemi Na vyhlídce, Puchmajerova, Třebízského, Spěšného, Jana Palacha, Školní náměstí, Jungmannova, Náměstí 5.května, Kroupka, Rýznerova a Vltavská. Následovat bude večerní program v šapitó, vstupné je za 350 Kč. Přívoz bude v provozu i večer po sedmé hodině, pojede podle zájmu lidí za přepraví jednoho člověka za 50 Kč.

Masopustní oslava se chystá již tradičně v také Únětickém pivovaru. V 16:00 proběhne křest Masopustního speciálu v pivovarské stodole a naražení Masopustního bocku 16° polotmavého. Poté přijde na řadu pařba rockové kapely Jako Widle, hrající mix coverů a vlastního repertoáru. Od 19:00 do 22:00 hodin bude hrát Foggy Dude, banda (skoro)inženýrů původem ze Strahova, odkojených whiskey, pivem a medovinou z Desítky.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.
29. květen 2024 8:18
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.
23. květen 2024 14:00
Kultura

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!
23. květen 2024 12:47
Kultura

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.
21. květen 2024 12:40
Kultura

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.
19. květen 2024 9:49
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
15. květen 2024 6:00
Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií zve do sbírkových expozic

Mezinárodní den muzeí připadá každoročně na 18. května. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) stanovila tento den v roce 1977, muzea ho slaví někdy jediný den, jinde víkend, celý týden nebo dokonce celý květen. Muzejní instituce pořádají komentované prohlídky expozic, prohlídky běžně nepřístupných míst, nabízejí vstupy zdarma nebo za symbolické vstupné, akce a zajímavé programy. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
14. květen 2024 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
7. květen 2024 9:41
Kultura