Úvod > Aktuality > Užijte si masopust v Česku

Užijte si masopust v Česku

Vydáno 3. února 2020 Kultura
Masopust, období lidových veselic, rejů masek, bohatého jídla a přemíry pití, je tady! Užijte si masopustní obchůzky, které se budou konat tento víkend. Maškary se budou předvádět například v Hamrech na Hlinecku (UNESCO), v Praze na Malé Straně a na dobré zabíjačkové pochoutky si zajděte třeba do plzeňského Prazdroje, kde se chystá Zabijačka, jak se patří.
masopustVyvrcholením masopustního období je závěrečný průvod masek na masopustní úterý před Popeleční středou. Slavící převlečeni do nejrůznějších masek za doprovodu veselé hudby protančily celou ves od stavení ke stavení a byly pohoštěny hospodářem a hospodyní. Kromě nezbytné kořalky často dostávali také jídlo, které se pak společně konzumovalo.Různé kraje měly své specifické masky, které se často vyznačovaly tradičním chováním, a rozličné zvyklosti.

Některé z nich vám předvedou maškary 8. února v Hamrech na Hlinecku. Obchůzky se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě a masopustní masky mají tradiční podobu. V průvodu jen výjimečně potkáte ženy a děti, do kostýmů se většinou převlékají muži. Za doprovodu dechovky vesnicí prochází obvyklá sestava: laufr, ženuška, kobyla s rasem, židi a turci, slamění a kominíci. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

Malostranský masopustTradiční masopustní průvod masek projde i kulisy Malé Strany a Hradčan. Malostranský masopust začíná 8. února před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí.  Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot. Další pražské masopusty proběhnou ve stejný den ve Kbelích, na Jižním městě a v Hlubočepích.

ZabijačkaA pozor! Kdo má rád zabijačkové dobroty, neměl by chybět 8. února v plzeňském pivovaru Pilsner Urquell. Tady se totiž bude konat Zabijačka, jak se patří, jelikož masopust je tradiční dobou hodování a veselí. Nechte se inspirovat zvyky našich předků a přijďte v sobotu od 10 do 15 hodin na vepřové hody do Plzeňského Prazdroje!