Úvod > Aktuality > Užijte si o víkendu masopustní veselí
Kultura

Užijte si o víkendu masopustní veselí

  • Vydáno10. února 2023
Masopust, období lidových veselic, rejů masek, bohatého jídla a přemíry pití, je tady! Užijte si masopustní obchůzky, které se budou konat tento víkend. Maškary se budou předvádět například ve Studnicích na Hlinecku (UNESCO), na Hané nebo v Roztokách u Prahy a na dobré zabíjačkové pochoutky si zajděte třeba do Horních Věstonic nebo Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm.

Neposedné hlinecké maškary

masopustMasopust je tady a s ním i doba bujarého veselí. A kde si veselé dovádění maškar či zabijačkové lahůdky v sobotu 11. února dopřejete? Jižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které bylo roku 2010 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Masopustní průvod, který se ve Studnicích uskuteční 11. února 2023, představuje skupina hezkých, červených maškar – laufr, 4 turci a žena, dále skupina černých, škaredých maškar, kam se řadí kobyly, rasové, kominíci, slamění, židi a někdy medvěd s medvědářem.

masopust studniceTaké v nedalekém Jeníkově historii masopustních průvodů obnovili, i když teprve před čtyřmi lety. Ale už nyní je z toho jedna z významných hlineckých událostí, kterou si nesmíte nechat ujít! Maškary vyráží na svou pouť už brzy ráno! Za doprovodu muziky vesnicí prochází obvyklá sestava: laufr, ženuška, kobyla s rasem, židi a turci, slamění a kominíci. A když vyprší čas maškar, nastává krátký odpočinek a večerní zábava v místním hostinci.

 

Ostatke na Hané a valašský masopust

vmp masopustPravé masopustní veselí nastane také v Hanáckém skanzenu Příkazy. Ostatke na Hané se konají od 10:00 hodin a příchozí se mohou těšit na starodávné masopustní zvyky, nabídku zabijačkových výrobků nebo klání o nejlepší tlačenku a jitrnici, jakou svět neviděl. Nebude chybět tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálová muzika a bohatá nabídka zabijačkových specialit. Muzeum je pro návštěvníky v tento den otevřeno do 16:00 hodin.

Jak se slavil masopust na Valašsku se dozvíte ve Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Součástí programu je již 24. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásu a 14. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku. Kromě masopustních obchůzek se můžete těšit na cimbálovou muziku Soláň a soubor písní a tanců Javořina. Kdo bude mít při losování štěstí obdrží vepřovou kýtu z MP Krásno a šunku Mandolína od firmy Váhala.


Roztocko Únětický Masopust

roztocký masopustRoztocko Únětický Masopust je obnovená tradice, vyrůstající ze společenství nadšených Roztockých, kteří jsou ochotní věnovat stovky hodin organizaci svátku a výrobě originálních, tradičních, až tři metry vysokých masek, ve kterých se dá zpívat, pít a tančit a veselit se. Letošní masopust v Roztokách u Prahy bude mít podobu trochu starou i trochu novou podobu. Po dvou koronavirově úsporných, malinkých a omezených masopustech chystají organizátoři masopust zase velký. Staronově s velkým šapitó, průvodem a večerní zábavou. Nově velké šapitó a stanové městečko rozbijeme tentokrát dole u řeky na louce u přívozu. A nově se průvod více zanoří do města. Od 14:00 do 16:30 projde ulicemi Na vyhlídce, Puchmajerova, Třebízského, Spěšného, Jana Palacha, Školní náměstí, Jungmannova, Náměstí 5.května, Kroupka, Rýznerova a Vltavská. Následovat bude večerní program v šapitó, vstupné je za 350 Kč. Přívoz bude v provozu i večer po sedmé hodině, pojede podle zájmu lidí za přepraví jednoho člověka za 50 Kč.

Masopustní oslava se chystá již tradičně v také Únětickém pivovaru. V 16:00 proběhne křest Masopustního speciálu v pivovarské stodole a naražení Masopustního bocku 16° polotmavého. Poté přijde na řadu pařba rockové kapely Jako Widle, hrající mix coverů a vlastního repertoáru. Od 19:00 do 22:00 hodin bude hrát Foggy Dude, banda (skoro)inženýrů původem ze Strahova, odkojených whiskey, pivem a medovinou z Desítky.

Další aktuality

50 tipů na sváteční neděli a Boží hod velikonoční

V neděli 9. dubna 2023 na Boží hod velikonoční se opět rozezní zvony a zvonky, které se vrací z Říma. Podle křesťanské tradice v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla – vejce, mazanec, beránek, víno a chleba. Pojeďte s námi na výlet za tradicemi. Naučíte se plést pomlázky, malovat vajíčka nebo upéct tradiční mazanec. Tradiční Velikonoce slaví nejen ve skanzenech prohlídkami, trhy, jarmarky nebo ukázkami současných i zaniklých řemesel, která jsou typická pro období vítání jara.
Kultura

50 tipů, kam na výlet na Bílou sobotu

Svátky jara jsou tu a s nimi spousta zajímavých akcí plných tradic, veselí a oslav. Oslavte příchod jara v sobotu 8. dubna 2023 třeba na zámku Hrádek u Nechanic, Kačina nebo na hradě Křivoklátě. Do nové sezóny se otevřelo také milovické Mirakulum a ve skleníku Fata Morgana v Praze létají tropičtí motýli. Užijte si na Bílou sobotu velikonoční akce ve znamení jara, probouzející se přírody a velikonočních tradic. Noc o Bílé sobotě znamená konec dlouhého půstu.
Kultura

I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru

Také se vám líbí hra na klavír? Ať už jste aktivními pianisty, koncertními mistry anebo si klavírní hudbu jen rádi poslechnete, určitě vás potěší skutečnost, že na 29. březen připadá Světový den klavíru! Nástroj fungující díky kladívkové mechanice má více než třísetletou tradici. Právě na konec března byl ustanoven svátek všech klavírů a pian, jelikož osmaosmdesátý den v roce připomíná osmdesát osm kláves těchto hudebních nástrojů.
Kultura

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic. Kde se tento zvyk vlastně vzal a jaké další, dnes již pozapomenuté zvyky, tento den přinášel? Všechny otázky zodpoví Kudy z nudy.
Kultura

Divadla dnes slaví Světový den

Mezinárodní Den divadla byl ustanoven v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem (International Theatre Institute – ITI). Tento den slaví každoročně 27. března všechna národní střediska ITI a spolu s nimi celá mezinárodní divadelní obec. Při této příležitosti se organizují různé divadelní akce.
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
Kultura

Bucláky, sádelníky, talíře, vázy i ozdoby: 15 tipů, kam za českou a moravskou keramikou

Výrobky z pálené hlíny ozdobené barevnými glazurami s nejrůznějšími motivy provázejí lidstvo od nepaměti. V českých zemích má tradiční keramika své nezastupitelné místo, a že je toto řemeslo stále živé a keramické výrobky se těší velké oblibě dokazuje hojná účast na nejrůznějších keramických trzích. Pojďte se spolu s Kudy z nudy vypravit za poznáním tradiční české a moravské keramiky do muzeí i přímo k jejich výrobcům!
Kultura

Kalendář 2023: Řemeslné trhy, farmářské tržiště a jarmarky

Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním tradičních řemesel a setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují řemesla našich předků při životě. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
Kultura