Úvod > Aktuality > Masarykův domek v Čejkovicích prošel opravou a je opět přístupný
Kultura

Masarykův domek v Čejkovicích prošel opravou a je opět přístupný

  • Vydáno24. října 2018
V malém domku uprostřed obce Čejkovice, za místní školou, strávil své dětství první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Masarykova rodina zde bydlela v letech 1856 až 1862. V domku je zřízen památník T.G.M., ovšem od května 2018 byl památník zavřený kvůli nutné opravě střechy. Ta je nyní již v pořádku a expozice je tak opět přístupná veřejnosti.
Masarykův domekS Čejkovicemi je spojen jeden z největších velikánů tohoto století vysokoškolský profesor, spisovatel a humanista, zakladatel Československé republiky v roce 1918 – T. G. Masaryk. Do Čejkovic přišel v roce 1856 jako šestiletý chlapec. Zde chodil do školy, poznával život a studoval v zámecké knihovně. Prožil zde šest let svého dětského života. Do Čejkovic se pak vrátil ještě jednou v letech 1864-65 a působil tu jako praktikant ve škole.

V domku, kde Tomáš Garrigue Masaryk pobýval se svou rodinou bylo zřízeno malé muzeum s expozicí ze života našeho prvního prezidenta. V květnu 2018 se bohužel propadla střecha a rekonstrukce objektu pak zahrnovala i obnovu interiéru. Domek je nyní opravený a opět přístupný všem zájemcům. Ti se sem mohou vypravit po dohodě s čejkovickým Sokolem, kterému domek patří, a to na čísle 775 611 865. Návštěvu muzea si můžete domluvit denně v době od 13:00 do 15:00 hod.
Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Další aktuality

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika