Úvod > Aktuality > Maroldovo panoráma zahájilo novou sezónu
Maroldovo panoráma zahájilo novou sezónu
">
Kultura

Maroldovo panoráma zahájilo novou sezónu

Vydáno 1. dubna 2019
Marlodovo panoráma na pražském Výstavišti v Holešovicích se od 1. dubna otevřelo veřejnosti do nové sezóny. Prohlédnout si zde můžete unikátní panoramatický obraz s nově ozvučenou expozicí.
Marlodovo panoramaNavštivte Maroldovo panoráma a v něm největší obraz v České republice s nově ozvučenou expozicí. Unikátní panoramatický obraz malíře Luďka Marolda byl vytvořen pro Výstavu architektury a inženýrství v roce 1898. Jde o zobrazení Bitvy u Lipan, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou. Na obrazu uvidíte mimo jiné jednotlivé osobnosti, které vedly tuto bitvu a seznámíte se tak např. s Prokopem Holým, Hynkem Ptáčkem, nebo s Jiřím z Poděbrad, který byl později zvolen českým králem.

Bitva u LipanObraz vás vtáhne přímo na bojiště mezi koně, vojáky a ryk válečných zbraní. Díky své výšce 11 metrů a délce 95 metrů je tento unikát největším obrazem dějinné události, který kdy v Čechách vznikl.  Panoráma doplňují i reálné předměty v popředí, které navozují iluzi trojrozměrného prostoru. Práce na jeho vzniku trvala 127 dní v 5 lidech a pro výjev bylo potřeba 1 362 m2 plochy plátna. S Maroldem spolupracoval malíř Karel Rašek, krajinář Václav Jansa, scénický výtvarník Karel Štapfer, kolorista Theodor Hilšer a malíř koní Ludvík Vacátko. Nápad vznikl už v roce 1897, kdy se Luděk Marold vrátil z Paříže a nabídl předsednictvu chystané výstavy architektury a inženýrství, že namaluje netradiční obraz. Kolosální dílo bylo dokončeno včas a zpřístupněno v rámci Výstavy architektury a inženýrství, která proběhla od 15. června do 17. října 1898 na Výstavišti. Od roku 1991 je Maroldův obraz kulturní památkou České republiky.

Maroldovo panoráma je otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 25 korun. Kdo stihne přijít 1. dubna, bude mít v tento den vstup zcela zdarma.
Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.