Úvod > Aktuality > Markéta Davidová: nová biatlonová hvězda z Jizerských hor
Zimní sporty

Markéta Davidová: nová biatlonová hvězda z Jizerských hor

  • Vydáno2. března 2021
Markéta Davidová zazářila vítězstvím na MS v Biatlonu ve slovinské Pokljuce a stala se rázem novou hvězdou českého sportu. Ne, že by to bylo až takové překvapení, milá, skromná blondýnka ale teprve nyní naplno potvrdila svůj velký talent.
24letá dívka se narodila a žije v krásných Jizerských horách v městečku Janov nad Nisou. Určitě má dobré sportovní geny, její matka hrávala volejbal, otec basketbal. Sama v mládí vyhrávala závody v běhu na lyžích, s biatlonem začala v roce 2010. Už po šesti letech tréninku a závodění získala dvě medaile na mistrovství světa juniorů. O dva roky později měla, pořád ještě jako juniorka, na MSJ zlato a stříbro.

A to je vlastně pro Davidovou typické. Ne raketově, ale postupně, kontinuálně, krok za krokem stoupá výš a výš. Loni už měla bronz ze smíšené štafety z MS v italské Anterselvě. Letos se jí až dosud dařilo tak napůl. Dobrá umístění, ale až do Pokljuky žádné podium, v posledních týdnech i problematická střelba. V nejdůležitější chvíli však ukázala srdce šampionky.

Markéta Davidová má v Česku velké sympatie. Asi i proto, že není typickou sportovní superstar. Jakoby nebyla úplně ráda středem pozornosti, navíc evidentně pro ni biatlon není jedinou věcí v životě. Vystudovala na vysoké škole obor Zoorehabilitace a asistenční aktivity se zvířaty. Na České zemědělské univerzitě pak pokračuje i v navazujícím magisterském studiu dvou oborů, a to konkrétně Reprodukční biotechnologie a šlechtění, Výživa zvířat a dietetika.

A má už jasno, co bude dál. Závodit bude do roku 2022 a po zimní olympiádě v Pekingu chce s biatlonem skončit.

Nedávno vzácně odhalila i kus svého soukromí. Jak má ráda Jizerské hory na severu Čech, místa, kde ráda tráví vzácný volný čas. Jedním z nich je určitě farma Vyšehrad doma v Janově nad Nisou, kde Markéta se svými koníky, poníky a oslem tráví prakticky celý volný čas. Z vrchu Maliník se pak ráda rozhlíží dolů na město Jablonec. „Tady se mi to nikdy neokouká,“ říká Markéta a připomíná místa, kde se učila lyžovat i poprvé závodila. A konečně moc ráda připomíná Černou Nisu v Bedřichově, kde se v létě ráda koupá. A také chatu Hřebínek – tam mají prý nejlepší borůvkový koláč na světě.
 
Rozhledna Královka v Jizerských horách

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák je nejchladnějším místem v Jizerských horách. Sjezdové tratě jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky také areál významně rozšířil své služby.

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Bobová dráha v Janově nad Nisou

Přijeďte si vyzkoušet nevšední, mimořádně atraktivní, ale za každých okolností bezpečný zážitek. Nová bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata je původní roubená stavba z roku 1928, která poskytuje stylové ubytování na hřebenu regionu Jizerské hory, 850 m. n.m. Slavná dřevěná horská chata prošla kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století.

Další aktuality

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda

Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

V Krkonoších fungují v současné době pro návštěvníky čtyři slevové karty. Jedná se o Gopass ve Špindlerově Mlýně, Harrachov Card v Harrachově a Kartu hosta v Peci pod Sněžkou. Ve ve východních Krkonoších můžete nově využít od letošní sezony Kartu hosta.
Liberecký kraj | Zimní sporty