Úvod > Aktuality > Maria Hilf ve Zlatých Horách existuje už 300 let: co tu zažijete?
Památky

Maria Hilf ve Zlatých Horách existuje už 300 let: co tu zažijete?

  • Vydáno3. května 2018
Město Zlaté Hory má jméno jako z pohádky. Pohádkově vypadá i místo skryté hluboko v lesích na svazích Příčné hory, kde stojí poutní kostel Panny Marie Pomocné. Oblíbené slezské poutní místo má svou pohnutou historii a jeho vznik provází příběh z doby třicetileté války. Letos Panna Maria Pomocná aneb Maria Hilf slaví 300 let!
poutnímu místu s kostelem Panny Marie Pomocné se dostanete pěšky po značených stezkách anebo po uzoučké silničce, která odbočuje z hlavní silnice ze Zlatých Hor do Heřmanovic. Před třemi sty lety bývaly ve skalách na úbočí Příčné hory jen lesy a v nich skryté místo zvané Boží dar, Gottesgabe; nad ním se jako střecha klenula mohutná jedle.
 

Jak vznikl poutní areál Panny Marie Pomocné?

Právě sem se při vpádu švédských vojsk roku 1647 skryla Anna Tanheiserová, těhotná manželka místního řezníka. V tísni prosila Boha a Pannu Marii o pomoc a hluboko v lesích Jeseníků v červenci porodila zdravého syna Martina. Záhy se společně v pořádku vrátili domů do Zlatých Hor; syn se vyučil otcovu řemeslu a dokonce se stal váženým radním, ale na dramatické okolnosti a místo zvané Boží dar nikdy nezapomněl. V poslední vůli si přál, aby jeho dcera na starou jedli v místě jeho narození zavěsila obraz Bohorodičky.

To bylo v říjnu 1718. O rok později zlatohorský krejčí Samuel Richter vyprávěl, že když šel okolo, obraz v lesním šeru zářil a Panna Maria vystoupila z rámu a dívala se za ním. Vyprávění se záhy rozšířilo po okolí; k obrazu začali přicházet lidé ze širokého okolí, posléze se připojily příběhy o zázračných uzdraveních a vyrostla i malá dřevěná kaple. Když Josef II. nařídil její zbourání, nenašel se nikdo, kdo by příkaz splnil: tehdy kapli záchránila její odlehlost. Před komunistickým režimem se jí ale skrýt nepodařilo: v listopadu 1973 byl celý poutní areál srovnán se zemí, ušetřena zůstala jen studánka.
 

Noční putování po křížové cestě

Obnova přišla hned po sametové revoluci. Při své návštěvě České republiky v dubnu 1990 na Velehradě posvětil papež Jan Pavel II. nový základní kámen, v letech 1995 až 1998 byl postupně vysvěcený nejenom nový kostel, ale i poutní dům, ambity, čtyři zvony a mozaikový obraz Panny Marie. Znovuzrozené poutní místo je otevřené každý den; bohoslužby probíhají v sobotu v 10.30 a v neděli v 10.30 a v 15 hodin, kromě toho sem můžete přijít na některou z poutí anebo na některou z nočních křížových cest. Začínají vždy ve 21 hodin u areálu Bohema ve Zlatých Horách a pak vás čeká asi čtyřkilometrová cesta lesem. Pro ty, kteří nemohou jít pěšky, je určena křížová cesta v ambitech poutního kostela Mariahilf. Noční křížové cesty se pořádají až do konce roku 2018 vždy první pátek v měsíci, ta nejbližší se koná v pátek 4. května.
 

Co navštívit ve Zlatých Horách?

V historickém centru Zlatých Hor najdete spousty malebných renesančních a barokních domů, s dějinami kraje a s čarodějnickými procesy na Zlatohorsku včetně jejich temného hrdiny, inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga, se seznámíte při prohlídce Městského muzea. Protože minulost Zlatých Hor je svázaná s hornictvím a dobýváním vzácných kovů, můžete se podívat i do tajemného podzemního labyrintu v Poštovní štole; zlato se v ní začalo těžit už v 16. století.

Jak se s vytěženým materiálem pracovalo uvidíte na vlastní oči ve Zlatokopeckém skanzenu v Údolí Ztracených štol západně od Zlatých hor; k prohlídce láká hornická osada a hlavně funkční repliky vodou poháněných středověkých hornických mlýnů, můžete se také vypravit na procházku po březích původního středověkého vodního náhonu. Pořádají se tu nejrůznější kulturní a zábavní akce včetně populárních soutěží v rýžování zlata, což si navíc můžete vyzkoušet na vlastní pěst.

Kromě poutního místa Panny Marie Pomocné objevíte ve Zlatých Horách i jiné církevní památky, například impozantní trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelík v barokním stylu s dřevěnou věží zasvěcený sv. Kříži anebo kapli sv. Rocha. Ta byla postavena z vděku sv. Rochovi, že uchránil Zlaté Hory od moru.

Během prusko-rakouské války se v okolí odehrály dvě bitvy. Jejich rekonstrukce bývají každoroční atraktivní součástí Zlatých dnů ve Zlatých Horách, městské slavnosti s bohatým kulturním programem a pochodem Zlatohorské gardy. Letos se Zlaté dny konají v pátek a v sobotu 27. a 28. července.
 

Poutě, hornická stezka a zavřená rozhledna

  • V sobotu 12. května se u Panny Marie Pomocné koná Diecézní pouť rodin, na Hlavní pouť přijeďte v sobotu 11. srpna. V sobotu 1. září se můžete vydat na pěší pouť do polských Glucholaz a v sobotu 15. září na Pouť národů.
  • Táhne vás to ven a do kopců? Vydejte se na výlet po Zlatohorské hornické naučné stezce, kde kromě zbytků středověkých dolů prozkoumáte i rozvaliny hradu Edelštejna.
  • Naopak si dejte pozor, pokud plánujete výstup k rozhledně na Biskupské kupě, jedné z nejnavštěvovanějších v kraji: po dobu rekonstrukce je zavřená.
Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách

Hornická naučná stezka ve Zlatých Horách

Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo 10 vyhlášeno za kulturní památky. Na jednotlivých zastaveních se seznámíte s příklady těžby sedimentů i primárních rud a jejich úpravou, od nejstarších až po novodobá díla.

Kaple svatého Rocha u Zlatých Hor

Kaple svatého Rocha u Zlatých Hor

Kaple sv. Rocha nad Zlatými Horami byla postavena v letech 1661 – 1666 podle plánů stavitele Melchiora Wernera z Nysy jako dík za odvrácení moru od města.

Kostel Jména Panny Marie na Rejvízu

Kostel Jména Panny Marie na Rejvízu

Kostel byl postaven byl v letech 1808 – 1809 v klasicistním slohu. Samotná stavba byla řešena formou sbírky. Původní záměrem byla jen kaple, ale štědří dárci umožnili postavit menší kostel.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách

Barokní trojlodní kostel je dominantou Zlatých hor. Do nynější podoby byl přestavěn po roce 1699, kdy město zachvátil požár.

Městské muzeum Zlaté Hory

Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum hornictví, čarodějnických procesů a historie ve Zlatých Horách a okolí. Zlatohorsko je kraj, jehož tvář poznamenalo zlato, kraj kde poznáte tajemství středověkých štol a hradů, hrůzy čarodějnických procesů, války evropských velmocí, přírodu doby ledové i romantiku lidových roubených domků.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Další aktuality

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2024 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 22. ročník prodejní výstavy For Model 2024. K vidění zde bude více než pět metrů dlouhá plachetnice, ultralight v měřítku 1:1, unikátní modely letadel, lodí, automobilů, stavebních strojů, vlaků, ponorek či bojových plavidel. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Interaktivní veletrh For Model 2024 se koná o víkendu 22. až 24. března na Výstavišti Flora Olomouc.
Olomoucký kraj | Zážitky