!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Mapa republiky roztaje asi až v červenci

Mapa republiky roztaje asi až v červenci

Vydáno 9. dubna 2019 Zimní sporty
Kvalifikovaný odhad založený na výsledcích měření Mapy republiky za posledních 20 let říká, že sníh na tomto sněhovém poli roztaje s největší pravděpodobností až v červenci. Odborníci odhadují, že na úbočí Studniční hory leží místy až 14 metrů sněhu. Svůj charakteristický tvar připomínající prvorepublikové Československo místo ještě nemá. Zatím na krkonošské hoře leží souvislá vrstva sněhu.
Mapa republikySněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku. Lokalitu zkoumá Správa KRNAP za pomoci moderní technologie GPS už dvacátým rokem. Cílem výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory. Dne 20. března bylo na místě  naměřeno 14,54 metru a lze s jistotou říci, že 14 metrů leží na Mapě republiky i nyní. Za 20 let měření jde o třetí nejvyšší naměřenou vrstvu sněhu. Rekordní hodnoty sněhu na "mapě" byly naměřeny v zimní sezoně 1999/2000, kdy maximální mocnost sněhu dosáhla 15,7 metru. Tehdy sníh zmizel až v první polovině srpna.
 
Přesto, že Mapa republiky leží na jižním svahu Studniční hory, sníh zde zůstává prakticky nejdéle Krkonoších. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického systému Bílého Labe, které zde pravidelně ukládají obrovské množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy. Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli turisté a začali mu přezdívat Mapa republiky. Mapa republiky leží v nadmořské výšce mezi 1420 až 1455 metrů. Když se vyrýsuje do své ideální podoby, má na délku až 350 metrů. Protože se dnes nachází v I. zóně národního parku, pěšky se přímo k ní návštěvník hor nepodívá.

Dobře viditelná je ale od Chalupy na Rozcestí nebo z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor v sedle mezi Luční a Studniční horou. Díky svému charakteristickému tvaru a barvě je vidět i z dalekého Podkrkonoší
Böhnischovy boudy v Krkonoších

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny (1421 m. n. m.) se nacházejí mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí tohoto vrcholu je, že se jedná o 10. nejvyšší místo Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy.

Modrý Důl v Krkonoších - horská osada pod Studniční horou

Modrý Důl v Krkonoších - horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Další aktuality

5.3.
2020
Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
18.2.
2020
Špindlerův Mlýn je nabitý zimními akcemi

Špindlerův Mlýn je nabitý zimními akcemi

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty