!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?
Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?
"> "> "> ">
Památky

Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Vydáno 15. října 2019
Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
Před 25 tisíci lety mamuti žili například v okolí Dolních Věstonic pod Pálavou, v Předmostí u Přerova i jinde na Moravě a v Čechách. Nejjednodušší proto bude vypravit se tam – a také do muzeí pravěku a galerií, kde jsou k vidění díla pánů Buriana a Štorcha. Možností je víc než dost!
 

Mamuti na Moravě

Neexistuje lepší způsob pro seznámení s mamuty než osobní setkání; alespoň si trochu poopravíte představy o jejich „mamutích“ rozměrech. Pokud jste z Moravy a nemáte to daleko do Brna, pak si naplánujte výlet do pavilonu Anthropos se stálou expozicí o historii člověka; mamuta si tu prohlédnete pěkně ze všech stran v životní velikosti, a to dokonce dospělý kus i mládě. Protože Moravské zemské muzeum opatruje rozsáhlou sbírku obrazů, kreseb a studií Zdeňka Buriana, ve stejné budově je i jejich dlouhodobá výstava. Mamuty a další výjevy ze života pralidí či rekonstrukce dávno vymřelých zvířat a předků člověka tu uvidíte v mnoha podobách.

Do nejmenších podrobností se s mamuty seznámíte v ArcheoparkuPavlově. Dozvíte se, jak probíhal jejich lov, že legendární obrovské jámy se nikdy nevykopávaly a že je lidé nelovili jen kvůli masu, ale také kvůli kostem a klům, které sloužily pro výrobu nářadí a ozdob.

V létě se otevřela naučná stezka, která vede od Archeoparku kolem několika osad lovců mamutů k archeologickému muzeuDolních Věstonicích. Archeostezka vede krásnou krajinou na úbočích pavlovských vrchů a představuje místa archeologických nálezů světového významu. Mamuty do třetice uvidíte také v celoročně otevřeném muzeu Zdeňka Buriana ve Štramberku, kde malíř prožil část života.
 

Mamuti pod širým nebem

Dalšího mamuta potkáte přímo v terénu, a sice na naučné stezce Předmostím až do pravěku poblíž Přerova. Trasa vede světoznámým archeologickým nalezištěm, objeveným už na konci 19. století. Hlavním lákadlem je mamutík Tom, stojící poblíž silnice z Předmostí do Čekyně. Je to prcek, ale na druhou stranu skutečně existovali mamuti, kteří s omezenými zdroji potravy dorůstali výšky maximálně 180 cm, a ti byli ještě menší než přerovský exemplář.

Pěknou procházku s malými dětmi slibuje také naučná stezka Po stopách lovců mamutůBoršicích u Uherského Hradiště. Kilometr dlouhá trasa prochází místy nálezů paleolitického osídlení, lemují ji dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, uvidíte také stopy zvířat a posvátný šamanský sloup, nechybí ani krytá posezení.

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je dominantou Relax a sport resortu Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Mimochodem, o mamutech víme díky vědcům kdeco – například že nevyhynuli tak dávno, jak se donedávna tvrdilo, a že za jejich zánikem stáli lidé a příliš intenzivní a hromadný lov. Poslední mamuti patrně vyhynuli před čtyřmi až pěti tisíci lety na sibiřském Wrangelově ostrově.
 

Mamuti v Čechách

S mamutem se můžete setkat i v Praze, ale protože jeho model je součástí přírodovědných sbírek Národního muzea, budete muset vydržet do podzimu 2018, kdy se historická budova otevře po dlouhodobé rekonstrukci. Zatím proto musíte vzít zavděk menším mamutem, který láká k prohlídce Muzea Eduarda Štorcha a Karla ZemanaOstroměři. V expozici jsou k vidění filmově a knižně zpracované pravěké scénky, které se staly společným prvkem života a díla obou slavných rodáků, část je věnovaná pravěkému osídlení Ostroměřska. Muzeum doplňuje naučná stezka; zavede vás k rodným domům obou umělců, ke staré zemanské tvrzi anebo ke slovanskému hradišti, místu, které mohlo být pro Eduarda Štorcha jedním ze zdrojů inspirace. Druhé Muzeum Eduarda Štorcha objevíte v Lobči, kam jezdíval na letní byt.

Další mamuty můžete vidět v celoročně otevřené Galerii Zdeňka Buriana v Zoo Dvůr Králové a mamuta jako živého potkáte na Vysočině, na Hamerském vycházkovém okruhu u Hamrů nad Sázavou. Originální sochu vytvořil Michal Olšiak a obřímu mamutovi na ní z bažiny kouká jen hlava s mohutnými kly. Nenechte si ujít ani další překvapení; nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek Hamroň, přímo u silnice ze Žďáru nad Sázavou na Havlíčkův Brod najdete obřího koně a stranou v polích číhá na výletníky mírumilovný Mamlas.
Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Zblízka si prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se řadu podrobností o životě našich předků v době lovců mamutů můžete v archeologickém parku v Pavlově. Výstavní prostor by měl evokovat návštěvu jeskyně, téměř celý objekt se skrývá v terénní vlně.

Expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích - uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích - uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum je v současné době zavřené z důvodu probíhající rekonstrukce. Ta by měla trvat do roku 2023.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Na kole do minulosti Moravskou bránou - cyklostezka po stopách lovců mamutů

Na kole do minulosti Moravskou bránou - cyklostezka po stopách lovců mamutů

Projeďte se údolím Moravské brány na kole. Celkem 70 kilometrů dlouhá trasa vás provede významnými archeologickými místy v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou.

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Naučná vinařská stezka v Mikulově

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Předmostím až do pravěku - naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku - naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Lesík Chrástka v Boršicích je místem nálezů paleolitického osídlení a projít si zde můžete nově naučnou stezku. Stezka je pouze 1 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s životem lovců mamutů.

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách kultury lovců mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Věk lovců mamutů v Dolních Věstonicích

Věk lovců mamutů v Dolních Věstonicích

Archeologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Systematické výzkumy tu prováděl Dr. Karel Absolon, který nalezl jedinečnou Věstonickou Venuši, sošku ženy z pálené hlíny.

Cesta do pravěku v Brně - pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně - pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Historická budova Národního muzea

Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Trilopark v Praze

Trilopark v Praze

Trilopark je interaktivně-vzdělávacím muzeum, které školám i širší veřejnosti nabízí ucelený pohled na historii života na naší planetě. Můžete si zde prohlédnout expozici jedinečných fosilií, odlít věrnou kopii vyhynulého živočicha, vyzkoušet preparační nástroje nebo očistit model kostry dinosaura.