Úvod > Aktuality > Malý hrabáč kapský z pražské zoo bude v neděli slavit křtiny

Malý hrabáč kapský z pražské zoo bude v neděli slavit křtiny

Vydáno 9. června 2018 Příroda
Hrabáčka, který se samici Kvídě narodil 22. dubna, v neděli 10. června 2018 slavnostně pokřtí herec Igor Bareš s manželkou Antonií Talackovou, a to ve 13 hodin v pavilonu Africký dům (v horní části zoo). Návštěvníci se tam dozví nejen pohlaví a jméno oblíbeného mláděte, ale také mnoho zajímavého ze života hrabáčů kapských - pozoruhodných afrických savců - přímo od kurátora chovu kopytníků v Zoo Praha Jana Marka.
HrabáčMalý hrabáč ze Zoo Praha dostane v neděli ve 13 hodin své jméno. Dlouho očekávané mládě hrabáče kapského se narodilo 22. dubna 2018 samičce Kvídě, což je již zasloužilá matka. První mládě se jí  narodilo v září 2013, to se ovšem – stejně jako mládě narozené o rok později – odchovat nepodařilo. První úspěšný odchov v pražské zoo proběhl v roce 2015; sameček Kito dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Také čtvrté mládě, samičku Nyotu, narozenou v srpnu 2016, již Kvída odchovala bez obtíží. Nyota se nedávno přestěhovala do Zoo Olomouc.

HrabáčHrabáči působí jako tvorové z jiné planety – však si také vědci dlouho lámali hlavu s jejich zařazením. Jedná se o savce původem z Afriky. Přes den hodně času prospí, protože je noční tvor – v zoo hrabáče proto můžete nejčastěji zastihnout v pelíšku umístěném u skla, stulené jeden k druhému. Ve skutečnosti jsou to ale nesmírně bystrá a činorodá zvířata.

Hrabáči jsou potravní specialisté, kteří se v přírodě živí hlavně termity – všekazy – a mravenci. Ze sebeužších škvír je vybírají s pomocí dlouhého lepkavého jazyka. A ani Kvída neskrývá nadšení pro potravu. Z hlubokého spánku ji dokáže vytrhnout jen máloco, ale když zavětří, že jí někdo z dlaně nabízí plnou hrst jejích oblíbených červů, nedokáže odolat. V zoo dostává pestrou směs, jejímž základem je mleté maso, mléko a med.
Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.