Úvod > Aktuality > Vodní elektrárna Les Království bude mít nový kabát
Vodní elektrárna Les Království bude mít nový kabát
"> ">
Památky

Vodní elektrárna Les Království bude mít nový kabát

  • Vydáno11. září 2018
Labská přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem prodělává rozsáhlou rekonstrukci. Oprava objektů přehrady, která je národní kulturní památkou do konce srpna příštího roku.
Les KrálovstvíNa přehradě se postupně rekonstuují všechny stavební objekty, které jsou součástí této národní kulturní památky. bývalý domek hrázného, jeho hospodářská část, obě průjezdové brány a levá šoupátková věž na protejším břehu. Příští rok (2019) uplyne 100 let od dokončení přehrady a to už by se památka měla veřejnosti představit v plném lesku, konec oprav se předpokládá nejpozději v srpnu 2019. Komunikace na hrázi by měla po celou dobu prací zůstat průjezdná.

Les KrálovstvíPřehrada Les Království se od jiných českých přehrad liší neobvyklým vzhledem. Postavena je v romantizujícím duchu, projektanti korunu hráze oživili dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného pojali jako malý kamenný hrad s věží s cimbuřím. Přehrada je pro svoji malebnost a působivou architekturu častým cílem turistů.

Ve své době byla přehrada největší nádrží v Československu. Vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce 7,5 kilometru a zatopená plocha může zabírat až 85 hektarů. Průměrný dlouhodobý roční průtok na přehradě činí 8,3 metru krychlového vody za vteřinu, pro stoletou vodu má průtok hodnotu 355 metrů krychlových za vteřinu. Národní kulturní památkou je přehrada od roku 2010.
Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou.