Úvod > Aktuality > Malá sloní samička z ostravské zoo oslavila první narozeniny
Malá sloní samicka z ostravské zoo oslavila první narozeniny
"> Malá sloní samicka z ostravské zoo oslavila první narozeniny "> Samicka už váží bezmála pul tuny "> Prijít ji navštívit mužete do pavilonu slonu v sobotu 7. února
Příroda

Malá sloní samička z ostravské zoo oslavila první narozeniny

  • Vydáno5. února 2015
Sloní samička, která se loni narodila v ostravské zoologické zahradě, oslavila své první narozeniny. I když se má čile k světu, její život je v ohrožení. Od své matky se nikdy nenapila mateřského mléka a tím pádem do sebe nedostala potřebné látky nezbytné pro nastartování imunitního systému. Také z tohoto důvodu zatím zůstává malá slonice bez jména. Přijít ji navštívit můžete do pavilonu slonů v sobotu 7. února, kdy se bude konat malá oslava.
Malá samičkaUž je to rok, co se v ostravské zoologické zahradě narodilo třetí slůně. Přestože porod proběhl bez komplikací, měla samička od narození problémy s příjmem potravy. Od své matky se nikdy nenapila mateřského mléka, takže je po celou dobu krmena mléčnou náhražkou. Tím pádem do sebe nedostala potřebné látky obsažené v mléce, které jsou právě v prvních dnech života mláděte nezbytné pro nastartování imunitního systému. Statistiky a zkušenosti z jiných zoologických zahrad ukazují, že slůně, jež se nikdy nenapilo mateřského mléka, se nedožilo dospělosti. Taková slůňata jsou více ohrožena nejrůznějšími nemocemi.

SloniPřes všechny tyto nepříznivé prognózy ošetřovatele zoo těší, že se sloní samička dožila jednoho roku života a i nadále budou dělat vše pro to, aby dál prospívala tak, jako dosud. Je vitální, kontaktuje se s ostatními členy sloního stáda, má chuť k jídlu. Aktuálně vypije až 24 l mléčné náhražky doplněné o rozmixovanou kořenovou zeleninu. Její váhový přírůstek odpovídá váhovému přírůstku normálně se vyvíjejícího se slůněte (1-1,5 kg/den). Váží bezmála půl tuny. K rituálům ve sloninci patří také pedikúra a sprchování. To má roční samička obzvláště v oblibě. I tak ale musíme mít na paměti, že její osud je stále nejistý.

Symbolické připomenutí prvních narozenin samičky s ohledem na specifičnost a komplikovanost jejího odchovu proběhne tuto sobotu, tj. 7. února, od 14 hod. v pavilonu slonů.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty