Úvod > Aktuality > Malá nalezená vydra se zotavila a čeká ji cesta na Šumavu
Malá nalezená vydra se zotavila a ceká ji cesta na Šumavu
"> Malá nalezená vydra se zotavila a ceká ji cesta na Šumavu "> Vydra rícní (Lutra lutra) je lasicovitá šelma "> Protože vydra je šelma, nemuže se již po takto dlouhém kontaktu s lidmi vrátit do volné prírody
Příroda

Malá nalezená vydra se zotavila a čeká ji cesta na Šumavu

  • Vydáno28. srpna 2013
V záchranné stanici pro handicapované živočichy Správy KRNAP ve Vrchlabí se úspěšně zotavuje malá samice vydry říční, kterou před několika dny našla opuštěnou v Dolním Dvoře jedna ze zdejších pozorných a citlivých obyvatelek.
VydraMalou vydru našli opuštěnou v jednom z přítokových kanálků Klínového potoka v Dolním Dvoře a za pomoci hasičů se podařilo nešťastné mládě po několikadenním uvěznění osvobodit a dopravit do záchranné stanice ve Vrchlabí. Vystresovaná vydra vyžadovala v prvním týdnu opravdu osobní a dokonce domácí péči, kterou jí úspěšně poskytla pracovnice naší záchranné stanice Ondřejka Bachtíková. Díky její péči a radám zkušenějších kolegů z dalších záchranných stanic v České republice se podařilo mladou vydřičku posilnit natolik, že dnes je již zcela mimo jakékoli nebezpečí.

Protože vydra je šelma, nemůže se již po takto dlouhém kontaktu s lidmi vrátit do volné přírody. Mohlo by jí hrozit značné nebezpečí. Zvykla si na lidi a vyhledávala by jejich přítomnost. Vrchlabská stanice nemá vhodné prostory, kde by mohla tato krásná šelma trvale zůstat, a proto se na konci tohoto týdne vydra přesune do záchranné stanice při Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, kde mají s vydrami bohaté zkušenosti a vydry tu mají výborné zázemí k dalšímu životu.

Vydra říční (Lutra lutra) je lasicovitá šelma s protáhlým tělem, svalnatým ocasem a hustou hnědou srstí, trochu větší než kočka. Samec i samice jsou si velmi podobní. Žije blízko stojatých i tekoucích vod a její hlavní potravou jsou ryby, obojživelníci a ostatní vodní živočichové. Svoje území si značí trusem a hlídá si ho pouze před vydrou stejného pohlaví. Teritoria vyder různého pohlaví se mohou překrývat. Vydra je v ČR považována za kriticky ohroženou. V Krkonoších byla kdysi vyhubena, v posledních několika letech se zase vrací na většinu toků.
Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).