Úvod > Aktuality > Už podvacáté se uskuteční na hradě Křivoklátě podzimní rytířská slavnost Křivoklání
Památky

Už podvacáté se uskuteční na hradě Křivoklátě podzimní rytířská slavnost Křivoklání

  • Vydáno2. října 2014
Tradiční podzimní Křivoklání letos ve dnech 11. a 12. října 2014 již po dvacáté nabídne komponované multižánrové představení. A na co se diváci letos mohou těšit?

Pořadatelem Křivoklání je agentura Merlet spolu se Státním hradem Křivoklát. A protože Merlet patří k absolutní české špičce (spolupracuje např. při natáčení historických velkofilmů, jako Tři mušketýři, Báthory a dalších), lze opět očekávat program nabitý akčními scénami v podání nejlepších skupin a souborů. Program je pestrou přehlídkou historického a scénického šermu, dobové hudby a divadla.

Kromě profesionálních šermířů Merlet uvidíte i scénicko-kaskadérskou společnost Maledictus, která se představí s programy Půlnoční lovec a Stroj času. Šumperský soubor Barbaři přinese neotřelý pohled na husitské hnutí. Středověkou hudbu v podání souboru Krless netřeba blíže představovat, protože návštěvníci hradu Křivoklátu ji dobře znají. Vyznavače keltského trash folku určitě potěší skupina Vintage Wine.

Na jubilejní 20. Křivoklání se můžou těšit i malí návštěvníci hradu. Připravena je pro ně Rytířská stezka odvahy s několika stanovišti, na nichž budou děti plnit rozličné úkoly, které středověká pacholata musela zvládnout. Pořadatelé samozřejmě nezapomenou malé hrdiny odměnit. Kdo se na stezku nebude cítit, může se podívat na představení dětského divadla eMILLIon z Jihlavy.

Ke Křivoklání patří neodmyslitelně také jarmak. Ani ten nebude letos v programu chybět. Vyzkoušet si můžete střelbu z luku či kuše a další rytířské discipliny. V několika tavernách je možné ochutnat teplou medovinu, svařené víno, domácí slivovici, opékanou slaninu, buřty, placky a turecký med. Určitě si vybere každý z vás. Vše se, jako každoročně, odehraje v překrásném prostředí Národní kulturní památky hradu Křivoklátu.

České dráhy opět vypravují na Křivoklát v sobotu 11. října nostalgický vlak, tažený největší parní lokomotivou Štokr. Odjezd je z Prahy – Braníka v 9.14 hod. Vlak zastavuje ve Vršovicích, v Praze – Smíchově, Berouně a na Křivoklátě, odkud pokračuje do Rakovníka a do Lužné. Nazpět se vrací z Křivoklátu v 15.50 hod. s příjezdem do Prahy – Braníka v 18.18.

Nenechte si jubiljení 20. Křivoklání ujít. Po celý den se stanete součástí mimořádného zážitku a alespoň na chvíli se budete moci vrátit o několik staletí proti času.

Vše se, jako každoročně, odehraje v krásném prostředí národní kulturní památky hradu Křivoklát.
Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.