Úvod > Aktuality > Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo
Kultura

Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo

  • Vydáno10. ledna 2022
Praha má svoje kouzlo v každém ročním období, ale kupodivu nejmagičtěji působí v zimě, kdy se ulicemi převaluje mlha, nebo se snášejí sněhové vločky, a měkké světlo lamp osvětluje chodníky, po nichž pod příkrovem večera spěchají dámy a pánové na ples. Zimní plesová sezóna právě začíná a po loňském půstu si ji všichni hodlají naplno užít. Vyberte si i vy, kam se letos vypravíte za tancem a krásnou hudbou.

Plesová romantika

TanecPrvní plesové vlaštovky vylétly již koncem roku. Největší zápřah ale zažívají střevíce všech plesůmilovných lidí od ledna do března. Příležitost obléci návrhářské klenoty, obleky a fraky, ale také vyhrát něco zajímavého v tombole.

Obliba plesů v Česku nemá prakticky obdoby. Některé z nich se pořádají již tradičně i několik desetiletí a rozhodně nejsou pouze zábavou vyšších vrstev. Tradiční jsou i místa, na nichž se plesy každoročně pořádají. První na pomyslném žebříčku bude vždy Žofín, kde tančili například slavní skladatelé Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. Také ostatní sály si už dávno získaly svou proslulost. Těžko by někdo spočítal, kolik plesů se již konalo v pražském sále Lucerna.
 

Plesy slavných osobností, zdravotních sester i zahradníků

Český plesNenechte si ujít Český ples, který vás 5. února během okamžiku přenese v čase do dob, kdy plesy byly vrcholnou společenskou událostí, přehlídkou noblesy a elegance. Máte možnost prožít jedinečný večer v samém srdci Prahy, v kulisách Obecního domu, jehož genius loci vás přenese do dávných dob české historie.

O týden později 12. – 13. února se v Obecním domě odehraje Česko-slovenský ples, jedna z nejpopulárnějších a nejelegantnějších kulturních akcí plesové sezóny. Punc exkluzivity dodává mimo jiné i fakt, že se každoročně koná pod záštitou prezidentů obou zemí, České i Slovenské republiky. Stejně jako v minulých letech, mezi návštěvníky Česko-Slovenského plesu nebudou chybět nejvýznamnější osobnosti kulturního, politického, diplomatického, podnikatelského a společenského života obou zemí.

plesJiž v pořadí 78. Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 11. března a v sobotu 12. 3. 2022 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín. Záplava květin, zajímaví hosté, vynikající vystupující umělci a hlavně příjemná atmosféra jsou atributy tradičního Zahradnického plesu.

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Leto s se bude konat 26. 3. 2022 v Obecním domě. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.
 

Mozartovy narozeniny a festival hudebního divadla Opera 2022

OperaLepší doplnění karnevalu než některá z oper Wolfganga Amadea Mozarta nebo Giuseppe Verdiho zkrátka není. V sále pražského Stavovského divadla navíc budou 27. ledna slavit Mozartovy narozeniny. Stavovské divadlo vás zve na unikátními koncerty s neopakovatelnou atmosférou. V první části zazní ukázky z komické opery La finta giardiniera, kterou Mozart napsal ve svých osmnácti letech. Pouze v superlativech lze mluvit o českém klavírním virtuosovi Miroslavu Sekerovi, který přednese klavírní part posledního Mozartova klavírního koncertu z roku 1791. Svůj talent, který uplatnil už v dětství, kdy byl díky umění hry na klavír a housle vybrán do role malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus.

opera figarova svatbaFestival hudebního divadla Opera 2022 zahrnuje letos devatenáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Koná se od 16. ledna do 29. března a z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit např. 10. března na Donizettiho historickou operu Roberto Devereux v nastudování Státního divadla z Košic, Jihočeské divadlo České Budějovice 19. března seznámí festivalové publikum s operou Mefistofeles Arriga Boita a přehlídku uzavře 29. března pražská inscenace opery Vzdálený zvuk Franze Schrekera, uvedená o pár dní dříve ve Státní opeře.

Pozoruhodné představení se chystá i v Rudolfinu15. února uvede barokní orchestr Collegium 1704 imaginární mši Missa 1724 svého erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky doplněnou Vivaldiho Laudate pueri v podání světoznámé kanadské sopranistky Kariny Gauvin.
 

Kam vyrazit do divadla?

oskar a Růžová paníKomorní divadlo Kalich zve 26. ledna na drama Oskar a růžová paní, kde hlavní role ztvárňují Josef Polášek a Pavla Tomicová. Jeden den jako deset let – s takovým kouzlem může Oskarovi pomoct jen jediný člověk. Obávaná škrtička z Languedocu, bývalá zápasnice, dnes záhadná, úžasná, vždy pohotová babi Růženka... Spolu s Oskarem jsou tým, který chrlí vtip, humor a nic pro něj není svaté, nemožné, nedosáhnutelné i v těch nejdramatičtějších situacích. Všechno zvládnou, vědí totiž dobře, že záda jim kryje ještě třetí tajný parťák Pánbůh osobně, který má kouzla s časem a zázraky na počkání takříkajíc v popisu práce.

miloinový údržbářKomedie Milionový údržbář s Petrem Nárožným a Veronikou Freimanovou v hlavní roli se objeví 29. ledna a 16. února na scéně Divadla Lucie Bílé. Séverine opustil manžel Jean Pierre před dvaceti lety. Opuštěná a na mizině si založila vlastní vydavatelství, které teď prosperuje. Jednoho dne se tento kdysi světácký ex-manžel objeví před jejími dveřmi, avšak už to není ten arogantní a cynický obchodníkm, ale zruinovaný muž bez střechy nad hlavou.

pusťte mě venVelké herecké sólo Ivy Janžurové uvidíte 29. ledna v brilantní komedii Pusťte mě ven!!! Divadla Kalich. Herecká legenda Iva Janžurová si jako inscenaci ke svému významnému životnímu jubileu příhodně vybrala výtečnou francouzskou komedii, která nabízí opravdu mimořádnou hereckou příležitost v podobě postavy velké hvězdy pařížského divadla a filmu Joce de Guérande. Ta se doma chystá na odjezd do televizního studia, neboť na programu bude přímý přenos galavečera na její počest. Už je vlastně na odchodu z bytu, téměř všechno připraveno, jen ještě musí spustit novou bezpečnostní roletu na terasu…

Absurdní drama komedie "Nejvíc sebevražd se páchá v neděli" ze světa byznysu, kdy se status stává důležitější než samotná pravda uvidíte 14. února 2022 v Divadle Procity. Komedie poukazuje na skutečnost, kdy potřeba udělat „dojem“ je důležitější než samotný život.
Pusťte mě ven!!!

27.2.
Pusťte mě ven!!!

Velké herecké sólo Ivy Janžurové v brilantní komedii.

Česko-Slovenský ples v Obecním domě

11.2.
Česko-Slovenský ples v Obecním domě

Česko-Slovenský Ples se v současnosti pyšní vizitkou jedné z nejpopulárnějších a nejelegantnějších kulturních akcí plesové sezóny. Navazuje na předchozí dlouholetou tradici Slovenských plesů v Praze, organizovaných přes 40 let.

Český ples v Obecním domě

18.2.
Český ples v Obecním domě

Zažijte neopakovatelnou atmosféru nádherného plesu a vychutnejte si noblesu programu, prostor a pohoštění.

Divadlo Lucie Bílé – Milionový údržbář

26.2.
Divadlo Lucie Bílé – Milionový údržbář

Komedie Milionový údržbář s Petrem Nárožným a Veronikou Freimanovou v hlavní roli na scéně Divadla Lucie Bílé.

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Další aktuality

Festival Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční od 12. do 18. února 2023. Na již 10. ročník zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Francouzská dvojice CollectifPetit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá diváky v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky