Úvod > Aktuality > Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo

Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo

Vydáno 24. ledna 2020 Kultura
Praha má svoje kouzlo v každém ročním období, ale kupodivu nejmagičtěji působí v zimě, kdy se ulicemi převaluje mlha, nebo se snášejí sněhové vločky, a měkké světlo lamp osvětluje chodníky, po nichž pod příkrovem večera spěchají dámy a pánové na ples. Zimní plesová sezóna je v plném proudu a Češi si ji hodlají naplno užít. Vyberte si i vy, kam se letos vypravíte za tancem a krásnou hudbou.

Plesová romantika

TanecPrvní plesové vlaštovky vylétly již koncem roku. Největší zápřah ale zažívají střevíce všech plesů milovných lidí od ledna do března. Příležitost obléci návrhářské klenoty, obleky a fraky, ale také vyhrát něco zajímavého v tombole.

Obliba plesů v Česku nemá prakticky obdoby. Některé z nich se pořádají již tradičně i několik desetiletí a rozhodně nejsou pouze zábavou vyšších vrstev. Tradiční jsou i místa, na nichž se plesy každoročně pořádají. První na pomyslném žebříčku bude vždy Žofín, kde tančili například slavní skladatelé Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. Také ostatní sály si už dávno získaly svou proslulost. Těžko by někdo spočítal, kolik plesů se již konalo v pražském sále Lucerna.
 

Rakouský, Český i Moravský ples

Český plesZatančit si můžete například 24. ledna, kde se koná Rakouský ples – elegance, skvělá zábava a jedinečná atmosféra vídeňských plesů. Každoročně se koná v reprezentačních prostorách paláce Žofín a v současné době je považován za jeden z vrcholů pražské plesové sezóny.

Dne 1. února se na Novoměstské radnici uskuteční devátý ročník Rudolfínského plesu - ojedinělé společenské události s neopakovatelnou atmosférou renesanční slavnosti 16. a 17. století. Zatímco tanečníci předvedou své hbité nožky ve víru tance, netančící mohou ochutnávat dobroty dle dochovaných receptur nebo si zahrát staré společenské hry jako jsou karty, kostky nebo vrchcáby.

Zahradnický plesNenechte si ujít Český ples, který vás 1. února během okamžiku přenese v čase do dob, kdy plesy byly vrcholnou společenskou událostí, přehlídkou noblesy a elegance. Máte možnost prožít jedinečný večer v samém srdci Prahy, v kulisách Obecního domu, jehož genius loci vás přenese do dávných dob české historie.

Sdružení čs. zahraničních letců, Svaz letců ČR a společnost Aviatik s.r.o. si vás dovolují pozvat 8. února na reprezentační letecký ples, který se uskuteční v Lucerně.

Moravský plesTradičně velmi oblíbeným je Moravský ples, který se koná 22. února. Slovácký krúžek v Praze, Hanáci - spolek rodáků a přátel Hané v Praze a Valašský krúžek v Praze ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR pořádají letos již jeho 64. ročník, na který si zvou své přátele z Moravy. Plesu se pravidelně zúčastňuje na 400 krojovaných účastníků, vyhrává dechová hudba a mnoho cimbálových muzik. Ples se koná tradičně na Žofíně.

plesJiž v pořadí 77. Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 13. března a v sobotu 14. 3. 2020 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín. Záplava květin, zajímaví hosté, vynikající vystupující umělci a hlavně příjemná atmosféra jsou atributy tradičního Zahradnického plesu.

Oficiální ples české asociace sester se uskuteční 27. března 2020, taktéž na Žofíně. Celým večerem bude provázet Marcela Augustová, k poslechu bude hrát The Party Band, cimbálovka Grajcar a DJ Sunface.
 

Mozartovy narozeniny, koncert k poctě Palacha i filmová hudba

OperaLepší doplnění karnevalu než některá z oper Wolfganga Amadea Mozarta nebo Giuseppe Verdiho zkrátka není. V sále pražského Stavovského divadla navíc budou 27. ledna slavit Mozartovy narozeniny. Stavovské divadlo vás zato zve přímo k Mozartům domů – uvidíte a uslyšíte, jak to vypadá, když Wolfgang s Konstancí nemohou najít stužku ke klobouku, jaký dárek dal dvacetiletý Wolfgang k svátku své sestře Nannerl i několik Mozartových písní, plných hudební krásy, něhy, stesku i humoru.

Festival hudebního divadla Opera 2020 zahrnuje sedmnáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Koná se od 4. ledna do 2. března a z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit např. na dvě aktovky skladatele a klavírního virtuóze Sergeje Rachmaninova, které v Liberci nastudoval osvědčený inscenační tým Martin Doubravský – Linda Keprtová. V programu jsou dvě Janáčkovy opery a výrazněji nežli v minulých letech je zastoupena i německá a italská klasika: Ludwig van Beethoven, Carl Maria von Weber, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini.
 

Kam vyrazit do divadla?

pravda taclíkV pondělí 27. ledna můžete vyrazit do Divadla Pod Palmovkou, kde se bude hrát Faust v režiji Jana Klaty. O tom, co je to zlo, všichni nějakou představu máme – někteří se zlu snaží čelit, jiní zlo cynicky využívají, další jím jsou fascinováni, někteří jej nevědomky následují. Jakou podobu však dnes má dobro?

Brilantní komedie Pravda nejhranějšího francouzského dramatika současnosti Floriana Zellera o nevěře a “umění” lhát se bude hrát v pátek 31. ledna 2020 v Divadle Na Fidlovačce. V hlavní roli se představí Marek Taclík.

Kdo je pan schmittTři příběhy, které mohou ovlivnit život zúčastněných, stejně tak jako můj, tvůj, váš… Odehrávající se v jednom městě, v jednom hotelu, v jednom pokoji... to je hra Buďme v pokoji Divadla Horní Počernice. Hraje se v Kulturním centru Zahrada 2. února.

Kdo je pan Schmitt? Absurdní komedie o hledání vlastní identity, manipulaci, maloměšťáctví, lhaní si do kapsy z nudy nebo nedostatku tvůrčích podnětů či o neschopnosti vymanit se z pohodlíčka zajetých kolejí, to je hra současné hvězdy francouzského dramatu Sébastiena Thiéryho, kterou uvidíte 5. února v Divadle Na Fidlovačce.
Sestry na sál!

Sestry na sál!

Akce proběhne 27. března 2020 již tradičně v paláci Žofín. V rámci plesu Sestry na sál! proběhne finále jubilejního 10. ročníku Sestra sympatie.

Faust v Divadle pod Palmovkou

Faust v Divadle pod Palmovkou

Za věčným ženstvím jsme neseni výš…

Festival hudebního divadla Opera 2020

Festival hudebního divadla Opera 2020

14. ročník festivalu celkem zahrnuje sedmnáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Nabízí operní díla od Mozarta až po současnost – nová autorská díla přitom tentokrát nabídnou nejen alternativní soubory (Ensemble Opera Diversa, Hausopera, Opera studio Praha).

Zahradnický ples 2020 v paláci Žofín

Zahradnický ples 2020 v paláci Žofín

Již v pořadí 78. reprezentační Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 13. 3. 2020 a v sobotu 14. 3. 2020 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín.

Slovanský ostrov - Žofín

Slovanský ostrov - Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum - budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého - parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Kdo je pan Schmitt?

Kdo je pan Schmitt?

Na vaše bránice útočí jedna z nejvtipnějších moderních frašek.