Úvod > Aktuality > Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo
Kultura

Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo

Praha má svoje kouzlo v každém ročním období, ale kupodivu nejmagičtěji působí v zimě, kdy se ulicemi převaluje mlha, nebo se snášejí sněhové vločky, a měkké světlo lamp osvětluje chodníky, po nichž pod příkrovem večera spěchají dámy a pánové na ples. Zimní plesová sezóna právě začíná a všichni milovníci společenských akcí si ji hodlají naplno užít. Vyberte si i vy, kam se letos vypravíte za tancem a krásnou hudbou.

Plesová romantika

TanecPrvní plesové vlaštovky vylétly již koncem roku. Největší zápřah ale zažívají střevíce všech plesůmilovných lidí od ledna do března. Příležitost obléci návrhářské klenoty, obleky a fraky, ale také vyhrát něco zajímavého v tombole.

Obliba plesů v Česku nemá prakticky obdoby. Některé z nich se pořádají již tradičně i několik desetiletí a rozhodně nejsou pouze zábavou vyšších vrstev. Tradiční jsou i místa, na nichž se plesy každoročně pořádají. První na pomyslném žebříčku bude vždy Žofín, kde tančili například slavní skladatelé Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. Také ostatní sály si už dávno získaly svou proslulost. Těžko by někdo spočítal, kolik plesů se již konalo v pražském sále Lucerna anebo v Obecním domě.

Kde si v Praze zatančíte?
 

Plesy slavných osobností, zdravotních sester i zahradníků

Český plesNenechte si ujít Česko-slovenský ples, který se koná 17. – 18. února v Obecním domě. Jedná se totiž o jednu z nejpopulárnějších a nejelegantnějších kulturních akcí plesové sezóny. Punc exkluzivity dodává mimo jiné i fakt, že se každoročně koná pod záštitou prezidenta České a prezidentky Slovenské republiky. Stejně jako v minulých letech, mezi návštěvníky Česko-slovenského plesu nebudou chybět nejvýznamnější osobnosti kulturního, politického, diplomatického, podnikatelského a společenského života obou zemí.

O týden později proběhne Český ples, který vás 24. února během okamžiku přenese v čase do dob, kdy plesy byly vrcholnou společenskou událostí, přehlídkou noblesy a elegance. Máte možnost prožít jedinečný večer v samém srdci Prahy, v kulisách Obecního domu, jehož genius loci vás přenese do dávných dob české historie.

plesReprezentační ples sester nazvaný "Sestry na sál!" proběhne 8. března 2024 již tradičně v paláci Žofín. U této příležitosti bude také finálové kolo a vyhlášení vítězek soutěže Sestra sympatie.

V pořadí již 80. Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 5. a v sobotu 6. dubna 2024, opět ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín. Záplava květin, zajímaví hosté, vynikající vystupující umělci a hlavně příjemná atmosféra jsou atributy tradičního Zahradnického plesu.

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Letos se bude konat 6. dubna 2024 v Obecním domě. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.
 

Mozartovy narozeniny 2024

opera figarova svatbaLepší doplnění karnevalu než některá z oper Wolfganga Amadea Mozarta zkrátka není. V sále pražského Stavovského divadla navíc budou 27. a 28. ledna slavit Mozartovy narozeniny. Stavovské divadlo vás zve na unikátními koncerty s neopakovatelnou atmosférou. V první části zazní Mozartův koncert pro klavír a orchestr č. 24 c-moll, jenž vznikl ve stejném období jako Figarova svatba (1785), která bude připomenuta ukázkou finále 2. dějství. Po přestávce bude následovat symfonie č. 34 C-dur (KV 338) a ukázka z opery Don Giovanni – finále 2. dějství. Právě tuto operu složil Mozart na základě objednávky divadelního impresária Pasquala Bondiniho a 29. října 1787 ji poprvé představil světu ve Stavovském divadle.
 

Carmen Y Carmen v Kalichu

carmen y carmenDvě velké hvězdy svých oborů, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Barbora Hrzánová, se scházejí v divadle Kalich během unikátního představení Carmen Y Carmen, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Přímo pro Peckovou a Hrzánovou ho napsal divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň. Procházka notoricky známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk. Aby také ne, když titulní Carmen není v příběhu jen jedna, ale hned dvě! Divákovi se v ceně jedné vstupenky představí nefalšovaná diva operní Dagmar Pecková a činoherní Bára Hrzánová. Není proto divu, že se setkání dvou div jménem Carmen v lokále jednoho nešťastného hostinského ocitne až na samé hranici umění a kriminální zápletky.
 

Kam vyrazit do divadla?

Žena za pultem 2Divadlo Kalich vás zve také na komedii Žena za pultem 2 – pult osobnosti. Na jevišti zazáří Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, kteří ve čtyřech rolích zahrají muže i ženy v komedii, která je tak šílená, že to možná jednou může být pravda! Představení se hraje 28.1., 7.2. a 26.2. Ve dnech 30.1. a 21.3. můžete přijít na komedii Bez předstudků o kamarádství, tajemstvích a zvědavosti s Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem.

Shirley ValentineBravurní komedie, one woman show Simony Stašové, Shirley Valentine o hledání sebe sama určena všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Přestože se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává -odjede na dovolenou do Řecka, zamiluje se tam a začne nový život... Hru zhlédnete 30.1. v Divadle U22 či 31.1. a 14.2. v Divadle ABC.

Do Národního divadla můžete 30.1. a 21.4. přijít na divadelní adaptaci románu Karla Čapka Hordubal. Juraj Hordubal se vrátil po osmi letech z Ameriky domů na Podkarpatskou Rus a naivně věří, že na něj čeká útulný domov a také věrná žena Polana a milující dcerka. Vše je ale jinak a Juraj nečekaně umírá… Epický a psychologický příběh se tak rázem láme v napínavou detektivku. Na prknech, která znamenají svět uvidíte Zuzanu Stivínovou, Jiřího Štěpničku, Josefínu Krycnerovou a Radúze Máchu.

AjťáciDivadlo Radka Brzobohatého připravilo na 1.2. a 13.2. divadelní adaptaci fenomenálního britského sitcomu Ajťáci. Nahlédněme do kutlochu IT oddělení Reynholm Industries, kde své příběhy pracovní i osobní prožívají Roy, Moss a jejich šéfová Jen. S našimi Ajťáky si připomenete, co je to internet, naučíte se spolu s Jen italsky a hlavně zjistíte, že nejlepší řešení při každé poruše je zkusit to vypnout a zapnout! V hlavních rolích hraje Anna Polívková nebo Zuzana Kajnarová, Jiří Maryško, Viktor Zavadil a Lukáš Burian.

Kam na ples v Česku?
Ples právníků 2024

6.4.
7.4.
Ples právníků 2024

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.

Reprezentační ples sester aneb Sestry na sál!

8.3.
Reprezentační ples sester aneb Sestry na sál!

Reprezentační ples sester nazvaný "Sestry na sál!" proběhne 8. března 2024 již tradičně v paláci Žofín. U této příležitosti bude také finálové kolo a vyhlášení vítězek soutěže Sestra sympatie.

Zahradnický ples 2024 v paláci Žofín

5.4.
6.4.
Zahradnický ples 2024 v paláci Žofín

Již v pořadí 80. reprezentační Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 5. 4. 2024 a v sobotu 6. 4. 2024 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín.

Ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška

16.3.
Ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška

V sobotu 16. března se uskuteční ples Obecního domu a Taneční školy Vavruška. Ples je určený pro dospělou společnost, která chce protančit večer na dvou parketech Obecního domu se skvělou hudbou.

Jarní historický ples

4.5.
Jarní historický ples

Zveme na historický ples s živým hudebním doprovodem v sále pražského Emauzského opatství. Pro hosty plesu bude připraven celovečerní taneční a zábavní program, vystoupí hudební ensemble Fragium16 a soubor starého tance REGII CAROLI REGIS. Historický kostým není podmínkou účasti na plese!

Pusťte mě ven!!!

26.3.
Pusťte mě ven!!!

Velké herecké sólo Ivy Janžurové v brilantní komedii.

26. Reprezentační ples – Národní dům na Vinohradech

5.4.
26. Reprezentační ples – Národní dům na Vinohradech

26. reprezentační ples na Vinohradech se koná 5. dubna 2024. Ve všech sálech Národního domu na Vinohradech je již tradičně připraven skvělý program, ze kterého si vybere každý.

Bez předsudků

21.3.
Bez předsudků

Komedie o kamarádství, tajemstvích a zvědavosti s Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem.

Karel Čapek – Hordubal

21.4.
Karel Čapek – Hordubal

Kdo je pachatelem a kdo koho ve skutečnosti kryje? Tahle pohřební hostina úlevu rozhodně nepřinese! Slavný román Karla Čapka je zajímavý především dvojím úhlem pohledu, tedy neustálou konfrontací představ a skutečnosti.

Další aktuality

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky