!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo
Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Magie zimní Prahy: plesy, hudba i divadlo

  • Vydáno10. ledna 2022
Praha má svoje kouzlo v každém ročním období, ale kupodivu nejmagičtěji působí v zimě, kdy se ulicemi převaluje mlha, nebo se snášejí sněhové vločky, a měkké světlo lamp osvětluje chodníky, po nichž pod příkrovem večera spěchají dámy a pánové na ples. Zimní plesová sezóna právě začíná a po loňském půstu si ji všichni hodlají naplno užít. Vyberte si i vy, kam se letos vypravíte za tancem a krásnou hudbou.

Plesová romantika

TanecPrvní plesové vlaštovky vylétly již koncem roku. Největší zápřah ale zažívají střevíce všech plesůmilovných lidí od ledna do března. Příležitost obléci návrhářské klenoty, obleky a fraky, ale také vyhrát něco zajímavého v tombole.

Obliba plesů v Česku nemá prakticky obdoby. Některé z nich se pořádají již tradičně i několik desetiletí a rozhodně nejsou pouze zábavou vyšších vrstev. Tradiční jsou i místa, na nichž se plesy každoročně pořádají. První na pomyslném žebříčku bude vždy Žofín, kde tančili například slavní skladatelé Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. Také ostatní sály si už dávno získaly svou proslulost. Těžko by někdo spočítal, kolik plesů se již konalo v pražském sále Lucerna.
 

Plesy slavných osobností, zdravotních sester i zahradníků

Český plesNenechte si ujít Český ples, který vás 5. února během okamžiku přenese v čase do dob, kdy plesy byly vrcholnou společenskou událostí, přehlídkou noblesy a elegance. Máte možnost prožít jedinečný večer v samém srdci Prahy, v kulisách Obecního domu, jehož genius loci vás přenese do dávných dob české historie.

O týden později 12. – 13. února se v Obecním domě odehraje Česko-slovenský ples, jedna z nejpopulárnějších a nejelegantnějších kulturních akcí plesové sezóny. Punc exkluzivity dodává mimo jiné i fakt, že se každoročně koná pod záštitou prezidentů obou zemí, České i Slovenské republiky. Stejně jako v minulých letech, mezi návštěvníky Česko-Slovenského plesu nebudou chybět nejvýznamnější osobnosti kulturního, politického, diplomatického, podnikatelského a společenského života obou zemí.

plesJiž v pořadí 78. Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 11. března a v sobotu 12. 3. 2022 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín. Záplava květin, zajímaví hosté, vynikající vystupující umělci a hlavně příjemná atmosféra jsou atributy tradičního Zahradnického plesu.

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Leto s se bude konat 26. 3. 2022 v Obecním domě. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.
 

Mozartovy narozeniny a festival hudebního divadla Opera 2022

OperaLepší doplnění karnevalu než některá z oper Wolfganga Amadea Mozarta nebo Giuseppe Verdiho zkrátka není. V sále pražského Stavovského divadla navíc budou 27. ledna slavit Mozartovy narozeniny. Stavovské divadlo vás zve na unikátními koncerty s neopakovatelnou atmosférou. V první části zazní ukázky z komické opery La finta giardiniera, kterou Mozart napsal ve svých osmnácti letech. Pouze v superlativech lze mluvit o českém klavírním virtuosovi Miroslavu Sekerovi, který přednese klavírní part posledního Mozartova klavírního koncertu z roku 1791. Svůj talent, který uplatnil už v dětství, kdy byl díky umění hry na klavír a housle vybrán do role malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus.

opera figarova svatbaFestival hudebního divadla Opera 2022 zahrnuje letos devatenáct inscenací: operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Koná se od 16. ledna do 29. března a z pozapomenutých oper se mohou diváci těšit např. 10. března na Donizettiho historickou operu Roberto Devereux v nastudování Státního divadla z Košic, Jihočeské divadlo České Budějovice 19. března seznámí festivalové publikum s operou Mefistofeles Arriga Boita a přehlídku uzavře 29. března pražská inscenace opery Vzdálený zvuk Franze Schrekera, uvedená o pár dní dříve ve Státní opeře.

Pozoruhodné představení se chystá i v Rudolfinu15. února uvede barokní orchestr Collegium 1704 imaginární mši Missa 1724 svého erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky doplněnou Vivaldiho Laudate pueri v podání světoznámé kanadské sopranistky Kariny Gauvin.
 

Kam vyrazit do divadla?

oskar a Růžová paníKomorní divadlo Kalich zve 26. ledna na drama Oskar a růžová paní, kde hlavní role ztvárňují Josef Polášek a Pavla Tomicová. Jeden den jako deset let – s takovým kouzlem může Oskarovi pomoct jen jediný člověk. Obávaná škrtička z Languedocu, bývalá zápasnice, dnes záhadná, úžasná, vždy pohotová babi Růženka... Spolu s Oskarem jsou tým, který chrlí vtip, humor a nic pro něj není svaté, nemožné, nedosáhnutelné i v těch nejdramatičtějších situacích. Všechno zvládnou, vědí totiž dobře, že záda jim kryje ještě třetí tajný parťák Pánbůh osobně, který má kouzla s časem a zázraky na počkání takříkajíc v popisu práce.

miloinový údržbářKomedie Milionový údržbář s Petrem Nárožným a Veronikou Freimanovou v hlavní roli se objeví 29. ledna a 16. února na scéně Divadla Lucie Bílé. Séverine opustil manžel Jean Pierre před dvaceti lety. Opuštěná a na mizině si založila vlastní vydavatelství, které teď prosperuje. Jednoho dne se tento kdysi světácký ex-manžel objeví před jejími dveřmi, avšak už to není ten arogantní a cynický obchodníkm, ale zruinovaný muž bez střechy nad hlavou.

pusťte mě venVelké herecké sólo Ivy Janžurové uvidíte 29. ledna v brilantní komedii Pusťte mě ven!!! Divadla Kalich. Herecká legenda Iva Janžurová si jako inscenaci ke svému významnému životnímu jubileu příhodně vybrala výtečnou francouzskou komedii, která nabízí opravdu mimořádnou hereckou příležitost v podobě postavy velké hvězdy pařížského divadla a filmu Joce de Guérande. Ta se doma chystá na odjezd do televizního studia, neboť na programu bude přímý přenos galavečera na její počest. Už je vlastně na odchodu z bytu, téměř všechno připraveno, jen ještě musí spustit novou bezpečnostní roletu na terasu…

Absurdní drama komedie "Nejvíc sebevražd se páchá v neděli" ze světa byznysu, kdy se status stává důležitější než samotná pravda uvidíte 14. února 2022 v Divadle Procity. Komedie poukazuje na skutečnost, kdy potřeba udělat „dojem“ je důležitější než samotný život.
Ples právníků 2022

26.3.
27.3.
Ples právníků 2022

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.

Collegium 1704 – Missa 1724

15.2.
Collegium 1704 – Missa 1724

Barokní orchestr Collegium 1704 uvede poprvé v Rudolfinu imaginární mši Missa 1724 svého erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky doplněnou dvěma Vivaldiho duchovními motety v podání světoznámé kanadské sopranistky Kariny Gauvin.

Pusťte mě ven!!!

28.2.
Pusťte mě ven!!!

Velké herecké sólo Ivy Janžurové v brilantní komedii.

Festival hudebního divadla Opera 2022

16.1.
29.3.
Festival hudebního divadla Opera 2022

15. ročník festivalu celkem zahrnuje operní klasiku, málo známé tituly i novinky. Nabízí operní díla od Mozarta až po současnost. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

21. Rakouský ples

20.1.
21.1.
21. Rakouský ples

Rakouský ples – elegance, skvělá zábava a jedinečná atmosféra vídeňských plesů na Žofíně se uskuteční 20. ledna 2023.

Oskar a růžová paní

2.2.
Oskar a růžová paní

Oskar je úžasný chlapec. Sedí na svém lůžku v nemocnici, a to co potřebuje je opravdu dobrý plán. Měl by to být vskutku důmyslný plán, jak přežít život se vším, co k němu patří až do vysokého věku, ale stihnout to v přeci jen trochu kratším čase.

Česko-Slovenský ples v Obecním domě

12.2.
13.2.
Česko-Slovenský ples v Obecním domě

Osmý ročník Česko-Slovenského plesu se bude konat v tradičním termínu 12. února v pražském Obecním domě.

Český ples v Obecním domě

5.2.
Český ples v Obecním domě

Zažijte neopakovatelnou atmosféru nádherného plesu a vychutnejte si noblesu programu, prostor a pohoštění.

Nejvíc sebevražd se páchá v neděli

14.2.
Nejvíc sebevražd se páchá v neděli

Absurdní drama komedie ze světa byznysu, kdy se status stává důležitější než samotná pravda. Komedie poukazuje na skutečnost, kdy potřeba udělat „dojem“ je důležitější než samotný život.

Divadlo Lucie Bílé: Milionový údržbář

29.1.
Divadlo Lucie Bílé: Milionový údržbář

Komedie Milionový údržbář s Petrem Nárožným a Veronikou Freimanovou v hlavní roli na scéně Divadla Lucie Bílé.

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.

Zahradnický ples 2022 v paláci Žofín

11.3.
12.3.
Zahradnický ples 2022 v paláci Žofín

Již v pořadí 78. reprezentační Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 11. března a v sobotu 12. března ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín.