Úvod > Aktuality > Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy
Praha vás okouzlí svou krásou a noblesou
"> Praha vás okouzlí svou krásou a noblesou "> "> "> ">
Zážitky

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

  • Vydáno1. února 2020
Nejkratší měsíc v roce (i když letos bude přestupný) přináší čadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.

Únorové akce plné radosti ze života

Masopust RoztokyMasopust je jedno z nejveselejších období roku a naše tradice nám přímo velí, abychom jej řádně oslavili. Už v sobotu 8. února osalví masopust ve Kbelích. Již tradičně bude pro náštěvníky připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna.

Tradiční masopust v kulisách Malé Strany a Hradčan, to je Malostranský masopust. Sraz je 8. února ve 13:00 před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot.

maspust hlubočepyMasopustní veselí začne v sobotu 15. února na Praze 6 v Suchdole. Od 14. hodiny bude hlavní zahájení na Suchdolském náměstí, průvod pak půjde kolem základní školy, Brandejsova statku až na Holý vrch, kde se setká s průvody z Roztok a Únětic.

Masopustní dobroty, workshop výroby masek či ukázka hry na flašinet proběhne ve středu 26. února na pěší zóně na Andělu. K ochutnání budou teplé uzeniny, jitrnice, pečené sele, polévky a guláše, nebudou chybět ani plněné buchty, koláče, štrůdly, svařené víno, horký grog nebo medovina.
 

Pražské plesy a bály

Československý plesPlesová sezóna v Praze pomalu dosahuje svého vrcholu. Sdružení čs. zahraničních letců, Svaz letců ČR a společnost Aviatik s.r.o. si vás dovolují pozvat 8. února na reprezentační letecký ples, který se uskuteční v Lucerně.

Tradičně velmi oblíbeným je Moravský ples, který se koná 22. února. Slovácký krúžek v Praze, Hanáci – spolek rodáků a přátel Hané v Praze a Valašský krúžek v Praze ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR pořádají letos již jeho 64. ročník, na který si zvou své přátele z Moravy. Plesu se pravidelně zúčastňuje na 400 krojovaných účastníků, vyhrává dechová hudba a mnoho cimbálových muzik. Ples se koná tradičně na Žofíně.
 

Za zimní zábavou – cirkus, matějská nebo modely vláčků

CirkusPartnerská akrobacie, důmyslné manipulace s objekty nebo unikátní žonglérská vystoupení uvede šestý ročník festivalu nezávislého nového cirkusu Cirkopolis. Festival v Paláci Akropolis se koná od 9. do 15. února.

Matějská pouť se koná od 22. února do 13. dubna v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

V sobotu 22. února proběhne také Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek. Najdete zde funkční historické modely, maloseriové modely i současné modelové výrobky. Na největším modelovém kolejišti velikosti "0" v ČR uvidíte také unikátní železniční modely.
 

Poznejte zimní kouzlo Prahy

Nový světPodle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Na Pražském hradě rozhodně nemůžete minout velmi zajímavou výstavu Svatovítského pokladu. Na 400 velmi cenných liturgických předmětů, mezi nimiž nechybí Korunovační kříž a unikátní relikvie světců, je vystaveno v katedrále sv. Víta.

Nádhrenou atmosféru jako z pohádky má také nedaleký Nový Svět na pražských Hradčanech. Najdete jej severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb v okolí stejnojmenné pražské ulice. Jedná se o velice malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domečky, nacházející se stranou od hlavního turistického ruchu.
Nový Svět – kout, kde v Praze se čas zastavil

Nový Svět – kout, kde v Praze se čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Do zrekonstruované kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se po 20 letech opět vrátil Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.