Úvod > Aktuality > Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy
Zážitky

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

  • Vydáno24. ledna 2023
Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.

Únorové akce plné radosti ze života

MasopustMasopust je jedno z nejveselejších období roku a naše tradice nám přímo velí, abychom jej řádně oslavili. Už v sobotu 18. února osalví masopust ve Kbelích. Již tradičně bude pro náštěvníky připraven bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. Tradiční masopust v kulisách Malé Strany a Hradčan, to je Malostranský masopust. Sraz je 18. února ve 13:00 před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Průvodu s živou hudbou a maskami se každoročně účastní stovky lidí. Vychází z Loretánského náměstí a jde se přes Malou Stranu na Kampu, kde vyvrcholí veselicí. Přijďte si vychutnat zabijačku, slivovici, svařák a mnoho dalších dobrot.

jihoměstský masopustSpecifikou Letenského masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Lidé v kostýmech budou mít 18. února volný vstup nejen do expozic Národního technického muzeaNárodního zemědělského muzea, Klubu Letka, Letenské vodárny, Galerie ScarabeusMuzea kávy, ale i na všechny masopustní akce. Připojit se můžete 18. února také k oblíbenému průvodu masek s kapelou a potkat se s medvědářem, nevěstou a ženichem, slaměným i kominíkem, a dokonce i se skutečným Masopustem. Oslavy masopustu na Jižním Městě zpříjemňují nevlídné období zimy již několik let. Jihoměstský masopust se stal největší událostí svého druhu v jižní části Prahy. Průvodu maškar se každoročně účastní několik stovek lidí.
 

Pražské plesy a bály

Československý plesPlesová sezóna v Praze pomalu dosahuje svého vrcholu. Tradičně velmi oblíbeným je Český ples v Obecním domě. Na příchozí čeká 18. února delikatesní menu vytvořené podle nejnovějších gastronomických trendů, pravé šampaňské a v neposlední řadě krásná výzdoba z čerstvých květin. Český ples si zakládá na exkluzivitě umělců, kteří si akce, na kterých vystupují, pečlivě vybírají. Proto i v roce 2023 budou hosty Českého plesu bavit pouze ti nejlepší z nejlepších. Reprezentační ples sester nazvaný "Sestry na sál!" proběhne 24. února 2023 již tradičně v paláci Žofín. Celým večerem bude provázet Petr Rychlý a Vojta Bernatský. Současně účastníci plesu rozhodnou svým hlasem o tom, která z finalistek získá titul Sestra sympatie plesu.
 

Za zimní zábavou – cirkus, Matějská nebo modely vláčků

matějská pouťPartnerská akrobacie, důmyslné manipulace s objekty nebo unikátní žonglérská vystoupení uvede šestý ročník festivalu nezávislého nového cirkusu Cirkopolis. Festival se koná od 12. do 18. února v Paláci Akropolis, divadle PonecKasárna Karlín nebo DOXu. V sobotu 18. února proběhne také Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek. Najdete zde funkční historické modely, maloseriové modely i současné modelové výrobky. Na největším modelovém kolejišti velikosti "0" v ČR uvidíte také unikátní železniční modely. Populární Matějská pouť se koná od 25. února do 10. dubna v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.
 

Poznejte zimní kouzlo Prahy

Nový světPodle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Na Pražském hradě rozhodně nemůžete minout velmi zajímavou výstavu Svatovítského pokladu. Na 400 velmi cenných liturgických předmětů, mezi nimiž nechybí Korunovační kříž a unikátní relikvie světců, je vystaveno v katedrále sv. Víta. Nádhrenou atmosféru jako z pohádky má také nedaleký Nový Svět na pražských Hradčanech. Najdete jej severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb v okolí stejnojmenné pražské ulice. Jedná se o velice malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domečky, nacházející se stranou od hlavního turistického ruchu.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Matějská pouť 2024 v Praze

24.2.
14.4.
Matějská pouť 2024 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha od 24. 2. do 14. 4. 2024. Čekají zde na vás tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Svatovítský poklad na Pražském hradě

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek 2024

16.3.
Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek 2024

Největší modelové kolejiště velikosti "0" v ČR. Výstava unikátních železničních modelů. Historické kolejiště.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Duchové Starého Města – interaktivní procházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Praha | Památky