Úvod > Aktuality > Máchovo jezero bude až do poloviny listopadu bez vody
Máchovo jezero bude až do poloviny listopadu bez vody
"> Máchovo jezero bude až do poloviny listopadu bez vody "> Naposledy došlo k vypuštení jezera pred deseti lety "> Sesbírat se budou muset také škeble, prípadne raci
Příroda

Máchovo jezero bude až do poloviny listopadu bez vody

  • Vydáno9. října 2014
O letošním podzimu budou mít všichni "lovci netradičních zážitků" možnost spatřit Máchovo jezero bez vody. Osmý největší rybník v Čechách bude vypuštěn do poloviny listopadu kvůli nutné opravě hráze ve Starých Splavech. Naposledy došlo k vypuštění jezera před deseti lety.

Máchovo jezeroPo deseti letech se Máchovo jezero začalo opět vypouštět. Dělníci začnou hráz opravovat v listopadu, protože k vypuštění zhruba pěti milionů kubíků vody z jezera je zapotřebí zhruba šest až sedm týdnů. Při vypouštění budou zároveň vyloveny přemnožené bílé ryby, zejména cejni, což by mělo prospět čistotě vody. Bílé ryby rozrývají dno a napomáhají tak uvolňování sinic, s jejichž zvýšeným výskytem mají na Máchově jezeře problémy každoročně na konci letní turistické sezony. Do budoucna by přemnožení bílých ryb měly zamezit dravé ryby jako štiky či candáti.

RakSesbírat se budou muset také škeble, případně raci. Vodní živočiši se pak na čas přestěhují do Robečského potoka. Jedním z prvních úkolů pro dělníky bude postavení provizorní hráze v prostoru před opravovanou hrází, aby se jezero už v průběhu výstavby začalo znovu plnit vodou. Po ukončení prací se dočasná hráz odstraní jeřábem. Nejdůležitější akcí je výměna odtokové roury. Viditelnou částí stavby pak bude nový stylový manipulační domek, který nahradí prozatímní betonovou kostku.

Veškeré lodě, které na Máchově jezeře zajišťují dopravu i okružní plavby, jsou na vypouštění také připravené. Aby nezůstaly ležet na dně, jsou pod hladinou připravené trámy a podpěry. Napouštění trvá pět měsíců, proto se s tím musí začít už v polovině prosince, aby nebyla ohrožena turistická sezona.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl