Úvod > Aktuality > Lyžařská střediska, lázně a památky lákají v zimě k návštěvě Olomouckého kraje
Lyžařská střediska, lázně a památky lákají v zimě k návštěvě Olomouckého kraje
">
Zážitky

Lyžařská střediska, lázně a památky lákají v zimě k návštěvě Olomouckého kraje

  • Vydáno4. prosince 2012
Lyžařských středisek jsou v Jeseníkách téměř čtyři desítky, z pestré nabídky si vyberou začátečníci, rodiny s dětmi, pokročilí lyžaři i snowboardisté. Nejmodernějším areálem v Jeseníkách je středisko v Koutech nad Desnou s první 6sedačkovou lanovkou v České republice a čtyřmi sjezdovkami dlouhými 5,7 kilometrů. Novinkou letošní sezony je měřený úsek, kde si zájemci otestují rychlost. Na čtyři sjezdovky se mohou vydat lyžaři z nové čtyřsedačkové lanovky ve středisku na Červenohorském sedle, ve Skiparku Filipovice čeká letos návštěvníky větší dětský park s řadou atrakcí a pojízdným pásem. Ve středisku Branná letos vylepšili služby, vybudovali nové zázemí s restaurací, venkovním posezením a novým příjezdem k lanovce.
Mezi nejmodernější lyžařská střediska v Jeseníkách patří také Skiareál Přemyslov se čtyřmi sjezdovkami a 4sedačkovou lanovkou. Sjezdovka dlouhá 1 250 metrů je nejdelší osvětlenou sjezdovkou na Moravě. Od horní stanice lanovky jsou denně upravovány běžecké tratě dlouhé 3,5 a 10 kilometrů. V letošní sezoně zavádí v Přemyslově novinku v podobě výhodného rodinného jízdného. Šest sjezdovek mohou využít zdatní lyžaři, začátečníci, snowboardisté, ale hlavně rodiny s dětmi také ve Skiareálu Ostružná. K dispozici je zde dětský park s vlekem a kolotočem i s gumovými čluny. Deset sjezdovek, lanovku i sněžnou školku s atrakcemi nabízí rodinné středisko Kraličák a na nejdelší sjezdovku v České republice dlouhou 3 260 metrů láká Ski centrum Bonera Ramzová. Ve středisku Petříkov můžete na jeden skipas lyžovat ve všech zdejších areálech.
 
Ideální podmínky najdou v Jeseníkách také běžkaři. Čekají na ně stovky kilometrů udržovaných tras v nádherné horské přírodě. V letošní sezoně mohou využít novou aplikaci v rámci turisticko-informačního portálu NavštivteJeseníky.cz a bilestopy.cz, která ukazuje stav na běžeckých trasách a přináší informace o nejbližších turistických zajímavostech.
 
Zimní dovolenou lze v Olomouckém kraji strávit nejen na sjezdovkách, ale také relaxací v devíti lázních a mnoha wellness centrech s bohatou nabídkou procedur, masáží a dalších služeb. Na Jesenicku mohou návštěvníci zamířit do Priessnitzových lázní v Jeseníku, kde nabízí unikátní procedury či balneoprovoz. Odpočinout si a načerpat nové síly lze také v lázních Dolní LipováBludov, Velké Losiny, kde se nachází sirné termální prameny, v Teplicích nad Bečvou nebo Slatinicích. Netradiční pivní koupel vyzkouší zájemci v olomouckém Svatováclavském pivovaru

V Olomouckém kraji se nebudou nudit ani děti. Potěší je vodní atrakce, tobogany a skluzavky v aquaparku Olomouci, Bohuňovicích u Olomouce nebo Hranicích. K oblíbeným turistickým cílům patří zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce s více než 400 druhy zvířat, která je otevřená i v zimních měsících. Při nepřízni počasí můžete s dětmi využít nabídky kryté motokárové dráhy a nové Laser game arény v Olomouci.
 
Při návštěvě regionu by turisté neměli vynechat jedinečné památky a muzea. V olomouckém Muzeu umění je do konce března příštího roku otevřená velkolepá výstava Od Tiziana po Warhola, která představuje na pět set exponátů od staršího umění až po moderní díla. Nové interaktivní expozice věnované dějinám města a přírodě Olomouckého kraje nabízí Vlastivědné muzeum v Olomouci. Především děti potěší výstava kostýmů a rekvizit Zpátky do pohádky, která zde potrvá do 1. ledna příštího roku. K návštěvě láká také otevřená Expozice času ve Šternberku se stovkami exponátů a interaktivních programů. Do doby spojené s čarodějnickými procesy proniknou návštěvníci díky nové expozici Čarodějnické procesy na Jesenicku ve Vlastivědném muzeu Jesenicka.
 
V zimních měsících je otevřená také unikátní Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráněnejvětší vodní turbínou v Evropě nebo Ruční papírna a muzeum papíru ve Velkých Losinách s manufakturní výrobou. Po domluvě se lze podívat do Muzea Olomouckých tvarůžků v Lošticích u Mohelnice, kde se seznámíte s tajemstvím výroby nejznámější moravské gastronomické speciality.

Skiareál Ostružná

Skiareál Ostružná

Největším střediskem cestovního ruchu na Jesenicku je horská obec Ostružná, a to jak v zimě, tak i v letním období. Skiareál Ostružná, který je určený hlavně pro rodiny s dětmi, nabízí šest upravovaných sjezdovek s délkou více jak 2 km a 4 vleky s kapacitou 2000 osob/h.

Olomoucké pivní lázně – odpočinek pro tělo i ducha

Olomoucké pivní lázně – odpočinek pro tělo i ducha

První olomoucké pivní lázně vám nabízí jen to nejlepší pro tělo a duši: pivní koupele a solná saunu s ochutnávkou piva a masáží v příjemném lázeňském prostředí.

Centrum zdraví Bohuňovice

Centrum zdraví Bohuňovice

Aquapark v Bohuňovicích nabízí návštěvníkům plavecký bazén s 2 tryskami pro plavání v protiproudu a 3 startovními bloky, dětský bazén, 100m tobogán, vířivku pro 12 osob, mělký bazén s atrakcemi (chrliče, hříbek, vířivka), letní terasu s lehátky, saunu, parní komoru, fitcentrum, solárium a masáže.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Expozice času Šternberk

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Horský areál Králičák v Hynčicích

Horský areál Králičák v Hynčicích

Horské středisko Hynčice pod Sušinou se nachází v masivu Králického Sněžníku. Najdete zde 10 sjezdovek pro všechny výkonnostní kategorie lyžařů a snowbordistů v celkové délce 7,6 km. Ski Areál Kraličák vznikl propojením Skiareálu Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice.

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí

Aquapark Olomouc – zábava ve víru vodních radovánek a atrakcí bez ohledu na počasí

Aquapark Olomouc má na ploše dvou hektarů vedle venkovního areálu také zastřešenou část s možností celoročního provozu bez ohledu na rozmary počasí. Vodním atrakcím vévodí 123 metrů dlouhý tobogán, jeden z nejdelších v České republice, který je na nafukovacích duších.

Lyžařský areál Ramzová

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 – 1351 m n.m. Čeká tu na vás nejdelší sjezdovka v ČR v délce 3 260 metrů.

Plovárna Aquapark Hranice

Plovárna Aquapark Hranice

Krytý plavecký bazén v Hranicích nabízí kromě koupání i mnoho dalších atrakcí. Plovárna Hranice nabízí plavecký a relaxační bazén s atrakcemi: divoká řeka, houpací bazén, masážní lavice, vzdušná lehátka, vodní masážní trysky a bublér.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Expozice čarodějnických procesů

Expozice čarodějnických procesů

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.