Úvod > Aktuality > Lysá hora: krátké i dlouhé výlety pěšky, na kole nebo autobusem
Příroda

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety pěšky, na kole nebo autobusem

  • Vydáno10. července 2018
Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
Když před dvěma lety před volbami do krajského zastupitelstva jedna z politických stran slíbila postavit lanovku na Lysou horu a na další známé vrcholy Jeseníků a Beskyd, mezi turisty vypuklo pozdvižení. Hlavní myšlenka? Lysá hora je jedinečná na řadu způsobů, mimo jiné i tím, že na ni musíte vyjít po svých. O lanovku, která by z ní udělala druhou Sněžku, skuteční milovníci hor opravdu nestojí.
 

Na Lysou autobusem?

Lysá horaLanovkou ani autem se sice nahoru nedostanete, ale není pravda, že musíte jít výhradně pěšky nebo šlapat na kole. Až do konce září se můžete svézt rekreační autobusovou linkou, z Raškovic od hotelu Ondráš odjíždí každé pondělí, středu a pátek kromě státních svátků v 8.30. V pátek navíc cestu doplní výklad o Beskydech, zdejších horských vrcholech, a samozřejmě hlavně o Lysé hoře a stavbách na jejím vrcholu. Pokud to počasí dovolí, budou autobusy na Lysou horu jezdit až do poloviny října. Má to pár háčků: o víkendech musíte nahoru pěšky, navíc autobusem se nevozí kola, kočárky ani psi.
 

Po stopách slezského barda

Na Lysou horuPravidelné výpravy na Lysou horu podnikal Petr Bezruč. Říkal jim výplazy a vycházel většinou z Ostravice, kde míval srub; dnes v něm najdete malé muzeum. Odtud také vede jedna z nejoblíbenějších výstupových tras na vrchol Lysé hory; měří necelých 8 km a čeká vás převýšení 916 metrů. Hojně užívaná je také modře značená trasa z Frýdlantu nad Ostravicí (11 km, převýšení 984 metrů), která vede kolem známé skautské mohyly Ivančena. Kolem Ivančeny prochází rovněž jedna z nejkratších tras (6 km, převýšení 707 metrů), která začíná v Satině u hotelu Petr Bezruč, o kousek delší je trasa po modré značce z Malenovic (8 km, převýšení 877 metrů, i tady půjdete přes Ivančenu a přes Malchor).

Z jihu stoupají na Lysou horu dvě trasy: červená značka z Visalají (8 km, převýšení 677 metrů, považovaná za nejjednodušší) a žlutá značka od hráze přehrady Šance (7 km, převýšení 853 metrů). Utajeným klenotem je cesta po žluté turistické značce z obce Krásná (6 km, 838 metrů); chodí tu mnohem méně lidí a navíc jako jediná stoupá po východním úbočí hory, takže nabízí neobvyklé výhledy a v létě také spousty borůvek.
 

Co by vás mohlo zajímat?

Lysá horaObčerstvení, ubytování anebo jen krátké posezení s výhledem na Beskydy a slovenské hory nabízí Bezručova chata a novější chata Emil Zátopek – Maraton. Pokud jste slyšeli, že Bezručova chata shořela, máte pravdu, na Lysé hoře nyní stojí její replika, postavená před třemi lety Klubem českých turistů s pomocí dobrovolníků a finanční podporou široké veřejnosti.

Na nevelkém vrcholku Lysé hory najdete ještě pár dalších staveb. Stojí tu 78 metrů vysoký vysílač Českých radiokomunikací, kamenná chata zvaná Kameňák z roku 1933, kaplička z roku 2015, meteorologická stanice, stanice Horské služby a podniková chata u bývalé severní sjezdovky.

Vrchol Lysé horyRozhledna na vysílači chybí, ale výhled je fantastický i bez ní. Samozřejmě ale musíte mít štěstí na počasí. Běžně se otvírají výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a na Javorníky, za dobré viditelnosti spatříte i Jeseníky a nejvyšší bod celé Moravy, Praděd (1 491 m) nebo na východě Západní a Vysoké Tatry i s nejvyšším bodem Slovenska, Gerlachovským štítem (2 655 m).

Na Lysou horu nemusíte šlapat sami, můžete si objednat netradiční výstup s průvodcem. Vychází se od lanového centra OpičárnaOstravici, na akci je třeba se objednat předem.

Velký zájem bývá také o účast v extrémním závodu jednotlivců a dvojic Lysohorská 24, který se koná každoročně koncem ledna. Vyhrává ten, kdo během 24 hodin dokáže absolvovat nejvíc výstupů na vrchol hory, startovní místo leží v Ostravici.
Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Další aktuality

Lyžování v Ostravě? Klidně i 365 dnů v roce!

Za lyžařskými zážitky nemusíte vždy nutně na svahy hor. V Ostravě najdete místo, kde si zatrénujete po celý rok. Samozřejmě vás pozveme i do míst, která nejsou od slezské metropole vzdálená a Ostraváci je mají na dosah ruky. Užijte si lyžařské zážitky na Ostravsku!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty