ÚvodAktualityLukavický dub opět bojuje o prvenství – začala anketa Evropský strom roku
Lukavický dub

Lukavický dub opět bojuje o prvenství – začala anketa Evropský strom roku

  • 8. února 2025
Začátkem února se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se zapojilo například Holandsko, Itálie, Portugalsko, Belgie, Lotyšsko anebo Ukrajina. Po roční pauze se letos vrací Maďarsko. Národní barvy reprezentuje Lukavický dub, který vyhrál českou národní soutěž Strom roku. Hlasování v celoevropské soutěži probíhá do 24. února 2025.
Lukavický dubLetošní hlasování trvá tři týdny a bude po celou dobu tajné. Novinkou je, že počty hlasů v průběhu hlasování nebudou odkryty a výsledky se veřejnost dozví až při oficiálním březnovém vyhlášení 19. března 2025 v Evropském parlamentu. Oblíbenou evropskou soutěž organizuje česká Nadace Partnerství, která letos pořádá již 14. ročník soutěže.

V anketě Strom roku 2024 zvítězil Lukavický dub. Tak se vesnice Lukavice v Pardubickém kraji a její strom se dostaly do povědomí široké veřejnosti, což se projevilo na zvýšeném turistickém ruchu a zájmu o tuto přírodní památku. Lukavičtí jsou hrdí, že Českou republiku strom reprezentuje i v evropském kole ankety. Navíc připravují a píší Dubové pohádky, které vyprávějí o obyvatelích dubu a jeho okolí. Také plánují na některém místě v Lukavici zakopat pro další generace materiály o tomto starodávném stromu a na školní zahradě zasadit sazenici dubu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ symbol vesnice.
 
Lukavický dubLukavický dub roste hrdě již 800 let na svém místě, největší hrozba pro něj přišla před 1. světovou válkou, kdy se jej správa bývalého ausperského velkostatku snažila zničit, i přes zákaz tehdejších úřadů. Dosáhnout toho chtěla odvozem hlíny od kořenů, ale naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín. Ten láká dospělé k odpočinku a místním dětem poskytuje útočiště k hrám.
Lukavický dub soutěží v evropském kole ankety pod číslem 3. Svůj hlas mu můžete dát na webových stránkách soutěže.
 

Letošní soupeři: Srdce Dalkowských hor, fíkus zamilovaných, Bošácká hruška nebo Ginkgo biloba

polandJste zvědaví, jací soupeři se letos náš dub snaží pokořit? Konkurence je velmi silná, soutěží rovnou 15  stromů z 15 zemí. A opravdu je z čeho vybírat – například Polsko vysílá do Evropy Srdce Dalkowských hor. Jedná se o buk, který svými červeně zbarvenými listy připomíná barvu srdce. Pod silnými větvemi se konají koncerty, předčítají se zde knihy a probíhají také katolické mše. Turisté házejí do díry ve kmenu arašídy v domnění, že jim strom splní jejich sny.

V leidenské botanické zahradě roste od roku 1785 zlatá perla Nizozemska: Ginkgo biloba. Tento japonský ořešák je druhým nejstarším exemplářem v Evropě. Patří mezi jehličnany, i když jeho jehlice jsou natolik zploštělé a široké, že se nedá jinak, než je nazývat listy. Mimo to je tento stromový druh nejstarší na naší planetě, protože pamatuje dobu, kdy po zemi chodili dinosauři. 22 metrů vysoký strom je hermafrodit a jeho větve se zajímavě kroutí na všechny strany. Nejkrásnější bývá v záři podzimních barev.

PortugalFíkus zamilovaných představuje živé dědictví zahrad Quinta das Lágrimas v Portugalsku. Majestátní stálezelený strom se nachází vedle Fontány milenců a představuje dějiště tajné lásky mezi portugalským králem Pedrem a Inês de Castro. Byl zasazen v 19. století botanikem z řad šlechty, který se věnoval sbírání stromů – fíkus, který v zahradě vysadil, získal výměnou semen s botanickou zahradou v Sydney. Dnes je strom lákadlem pro všechny zamilované a obdivují ho tisíce návštěvníků, které fascinuje velikostí a krása jeho větví, mohutného kmene a kořenů.

Bošácká divoká hruška roste na slunném kopci Lysica na Slovensku. Dnes mohutný strom zde kdysi zakořenil jako "bludné" semínko, které vítr odnesl zpod nedaleké hrušně. Bošáca je výjimečné místo s bohatou ovocnářskou tradicí, kde mohutné sazenice hrušní tvoří nedílnou součást bělokarpatské krajiny. Hrušeň je významnou dominantou krajiny, protože okolí stromu je pro své povětrnostní podmínky vyhledávaným místem pro příznivce paraglidingu – každoročně se zde koná soutěž v létání s historickými modely letadel.
Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

Stromem roku 2024 se stal Lukavický dub ze stejnojmenné obce v Pardubickém kraji. Prastarý dub získal v otevřeném hlasování bezmála 10 tisíc hlasů. Další dvě místa připadla českým národním stromům: Stříbro získala památná Roštínská lípa na Kroměřížsku, bronz připadl dvojici Lip u Wohlmannova kříže rostoucí v obci Václavice u Hrádku nad Nisou.

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Výlety ke stromům: poznejte vítěze ankety Strom roku v průběhu let

Netušíte kam na výlet? Vyrazte do přírody, za stromy, které v minulosti vyhrály titul Strom roku. Anketa Strom roku vznikla v roce 2000 v Brně, založil ji místní Svaz ochránců přírody. Před více než 20 lety převzala anketu Nadace Partnerství, která z ní vybudovala celorepublikovou a nakonec i celosvětovou soutěž Evropský strom roku. Nositelem titulu Strom roku České republiky 2024 je Lukavický dub.

Lukavický dub – Strom roku 2024 Příroda

Lukavický dub – Strom roku 2024

Stojí hrdě na místě bývalého ausperského velkostatku, jehož správa kdysi usilovala o jeho zničení. Dosáhnout svého chtěla odvozem hlíny od kořenů. Naštěstí neuspěla. Dub, který odolal pokusům o likvidaci i orkánu Kyrill svou mohutností vytváří dokonalý stín, k odpočinku dětí i dospělých.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane ve čtvrtek 20. března 2025. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. 3. 2025 dopoledne v 10:01 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?
16. březen 2025 13:39
Životní styl

Kam za příběhy zpovědních tajemství? Jan Nepomucký a Jan Sarkander – hrdinní ochránci

Znáte naše světce a jejich mnohdy heroické příběhy? Jana Nepomuckého určitě zná alespoň podle jména téměř každý, ale znáte i Jana Sarkandera? Kromě stejného jména měli mnoho společného – žili v neklidné době, nevyzradili zpovědní tajemství a nakonec je čekala mučednická smrt. Oba byli také svatořečení. Jan Nepomucký 19. března 1729 a Jan Sarkander 21. května 1995, výročí jeho úmrtí pak připadá na 17. března, stalo se tak roku 1620.
16. březen 2025 10:16
Památky

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.
16. březen 2025 10:02
Příroda

Netradiční jarní výlety pro děti za zvířátky a dobrodružstvím

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet do přírody, aby je to bavilo? Máme pro vás tipy na pěkné jarní dny plné tolik očekávaného sluníčka – vezměte své ratolesti do venkovních areálů se zvířátky a na stezky, které jsou věnovány hlavně jim. Kde takové naleznete vám poradí Kudy z nudy.
16. březen 2025 9:00
Zážitky

Znáte aplikaci Záchranka? Pomůže vám v krizových situacích

Aplikace Záchranka, která je už devět let součástí řetězce tísňového volání v Česku, oslavila 8. března významný milník. Při této příležitosti představuje novinky a plány, které ještě více posílí její roli v oblasti tísňové komunikace a bezpečnosti. Záchranku si od roku 2016 do svých telefonů stáhlo přes 3 200 000 uživatelů. Prostřednictvím aplikace bylo za dobu jejího fungování uskutečněno přes 180 000 tísňových hovorů na linku 155, a další tisíce volání byly směrovány také na Horskou službu a Vodní záchrannou službu ČČK.
16. březen 2025 6:00
Životní styl

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Také jste se už nemohli dočkat jara? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno a těší se na první jarní návštěvníky. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už v průběhu března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.
15. březen 2025 15:00
Památky

Útěk z města: do Brd za dobrodružstvím do lesů

Brdy a Podbrdsko nejsou místa, kde stačí krátká zastávka a letmý pohled z okénka auta. Tahle oblast vás vtáhne svou rozmanitostí a než se nadějete, budete plánovat, jak dlouho se tu ještě můžete zdržet a kam se vydat dál. Bývalý vojenský prostor, kam se desítky let nesmělo, se proměnil v ráj pro milovníky přírody, pěší turistiky i cyklistiky. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy ryze českého vnitrozemského pohoří!
15. březen 2025 12:00
Příroda

Hradní a zámecká muzea se líbí i dětem – která jsou nejlepší?

Už jste navštívili všechny hrady a zámky, které lákají na všelijaké zábavné prohlídky? Pak nastala pravá chvíle zamířit do hradních a zámeckých muzeí. Je jich víc než byste čekali a nabízejí opravdu leccos. Dnes jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali pět z nich, kde se bude líbit hlavně dětem.
15. březen 2025 12:00
Zážitky