Úvod > Aktuality > Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!
Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

  • Vydáno13. října 2021
Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
Zbývá už jenom vymyslet, co vlastně chcete fotit. Pochopitelně zajímavé fotografie se dají pořídit kdekoli na světě, pokud se budete trochu snažit, najdete zajímavé náměty jak ve městě, tak v panenském údolí v horách. K volnočasovým aktivitám ale patří i focení zvířat. Proto jsme pro vás vybrali nejrůznější místa, kde se ke zvířatům dostanete v jejich přirozených podmínkách. Nažhavte proto svoje teleobjektivy a vydejte se na lovy beze zbraní s Kudy z nudy.
 

Daňci a jeleni u Nových Hradů

JelenObora u novohradskému zámku nedaleko Skutče je domovem pro 150 kusů daňčí a jelení zvěře různého stáří. Nenechte si ujít úžasnou podívanou pro děti i dospělé a navštivte zámeckou farmu. Přes den jsou daňci schováni ve stínu stormoví v zadní části obory. V podvečer se celé stádo stahuje k silnici, kde je zvyklé, že dostanou nějaký pamlsek.

Zvěř můžete zahlédnout přímo v areálu, a to na pastvině nad muzeem cyklistiky (barokní sýpka za zámkem), kde je umístěna dřevěná vyhlídka. Pokud se za daňky a jeleny vydáte, nezapomeňte s sebou vzít kyblík nakrájených jablek, na které sudokopytníky snadno nalákáte. Vstup do obory je 60 Kč.
 

Divočáci, jeleni a daňci v Karlových Varech

DivočákObora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Rozlehlá obora má tři části – přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daněk skvrnitý a špička obory patří praseti divokému. Vstupné se neplatí, obora je otevřená celoročně.
 

Za vlky, rysy a jeleny na Šumavu

rysZa vzácnými zvířaty se můžete vypravit také do Národního parku Šumava. Zatímco v divočině byste je hledali těžko, v návštěvnických centrech budete mít větší štěstí. Začít můžete například na Kvildě, kde se nachází velký výběh pro rysy. Byl sem umístěn rys David, kterému automobil způsobil vážný úraz a rys si pak zvykl na lidskou společnost, takže nemohl být vypuštěn zpět do přírody. Společnost mu dělá rysí kočka Kate, která se sem dostala z Německa.

VlkRysí výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy, který seznamuje se životem jelena evropského. Aktuálně však jeleni prožívají říji a od 1. 9. do konce října 2021 je z důvodu říje uzavřen průchod jelení oborou. Pohyb po vyznačené stezce kolem obory je po tuto dobu možný, dovnitř uvidíte ze dvou vyvýšených vyhlídek. Po období řijě bude možné naučný okruh ve výběhu s jeleny opět navštívit.

Unikátní možnost se naskýtá také v Srní, kde lze pozorovat vlky! Vlčí výběh se nachází na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka. S trochou štěstí se vám podaří některého z početných členů smečky uvidět a vyfotografovat. Roztomilá budou jistě letošní mláďata. Vlci, stejně tak jako jiné šelmy, jsou nejaktivnější ráno a navečer.
 

Srnčí a drobná zvěř ve veltruském parku

bažantCelý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu.

Zajíce a bažanty je možno v parku potkat po celý den. Bažanti nepocházejí z umělého chovu z bažantnice, ale z přirozeného chovu, proto si zachovali ve velkém i přirozené zvyky, např. hřadování na stromech.
 

Slatiny a tajemné scenérie

soosNedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenních sopkách.

V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slatinomilných rostlin. Zde si s fotoaparátem přijdete na své! Vstupné do rezervace je za 100 Kč.
 

Za křídlem motýlím

MotýlPředstavte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace a navíc zde spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž v Brně, Karlových Varech nebo na Lipně.

Tam všude nalzenete Papilonii – tropickou zahradu s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Otevřeno je zde denně od 10 do 20 hodin, vstupné činí 150 Kč.
 

Dýně a duchové v Safari parku

týden duchůPokud byste rádi měli nějaké exotičtější fotografie, vydejte se do Safari Parku ve Dvoře Králové. Venkovní safari je sice už zavřené, ale vypravit se sem můžete na speciální akci, a to Týden duchů, která bude probíhat od 23. do 31. října.

Během celého týdne duchů můžete v safari parku dlabat tykve podle své fantazie, vložit do nich přinesenou nebo u nás zakoupenou čajovou svíčku a takto rozzářený výtvor umístit kamkoli po areálu. Doporučujeme ale přinést si vlastní pomůcky, zejména nůž a lžíci. Prosíme, abyste si vydlabané tykve neodnášeli domů, jejich úkolem je zdobit safari park pro ostatní návštěvníky.

 

Za životem slonů do Ostravy a Prahy

/aktivity/sovi-voliera-borova-lada-nejvetsi-voliera-v-ceskOvšem zebry a antilopy můžete nafotit také v dalších "safari", které u nás máme. Například v Zoologické zahradě Ostrava naleznete Safari výběh, který současné době obývá bezmála 100 zástupců africké a asijské fauny. Jsou mezi nimi v zoo již chované druhy i druhy nové. Poslední říjnové jízdy safari vláčku se konají také kolem výběhů v Zoo Olomouc, pěkný safari výběh pro africké kopytníky naleznete také v brněnské zoologické zahradě. Safari bývá otevřeno do konce října, s jejich návštěvou proto příliš neotálejte.

A nesmíme zapomenout ani na Údolí slonů v Zoo Praha. Výběhy o rozloze 7,5 tisíce metrů čtverečních tvoří pro slony indické výborné prostředí. Jsou to vlastně palouky mezi zalesněným obvodem a remízky uvnitř výběhů. Indický slon je vlastně lesní zvíře a pobyt na rozhraní lesa a louky je mu vlastní. Sloni mají ve výbězích k dispozici koupací jezera, písčité, hlinité i zatravněné terény.
 

Kam už se v říjnu a listopadu nepodíváte

JelenNěkterá místa jsou bohužel otevřena jen v letní sezóně. K takovým patří například obora Žleby se stádem bílých jelenů anebo v oborou s hojnou lesní zvěří v Lánech. Z důvodu rekonstrukce je uzavřena nejen Francouzská zahrada zámku Dobříš, ale také obora jelence běloocasého.

Také sovy v NP Šumava se na vás budou těšit až od května 2022. Klid v období říje potřebují aktuálně jeleni, proto jsou veškeré pozorovací obůrky vysoké zvěře Národního parku Šumava zavřeny, a to až do konce. října 2021.
Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Vstupte do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím. Pozorovat budete stovky jedinců až třiceti nejkrásnějších druhů planety.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Safari výběh v Zoo Brno

Safari výběh v Zoo Brno

Rozlehlý výběh pro africké kopytníky v brněnské zoologické zahradě si vysloužil název Safari.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Od února 2020 bude zpřístupněna také nová pozorovací vyhlídková věž.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,