Úvod > Aktuality > Lopatky větrného mlýna v Třebíči se již točí, expozice bude přístupná v létě
Lopatky větrného mlýna v Třebíči se již točí, expozice bude přístupná v létě
">
Památky

Lopatky větrného mlýna v Třebíči se již točí, expozice bude přístupná v létě

Vydáno 4. května 2021
Technická rarita v Třebíči již má, co k ní patří – po mnoha letech se podařilo nejen větrný mlýn opravit, ale doplnit na něj i lopatky. Větrník na Kanciborku z roku 1836 je jediný svého druhu v České republice. Sloužil koželuhům na mletí třísla ze smrkové či borové kůry.
větrný mlýn třebíčKruhový mlýn holandského typu z roku 1836 získal po mnoha letech čtyři nové, funkční, dřevěné perutě. Jejich výroba však nebyla vůbec jednoduchá – mlýnu chyběla jakákoli obrazová dokumentace. Restaurátoři s pomocí památkářů a pana Jana Doubka (předseda sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně) tak museli podobu lopatek „odhadnout“. Nové lopatky, které mají 18,5 m v průměru se pro všechny zájemce pravidelně točí každou první neděli v měsíci od 14:00 do 14:30.

Samotný mlýn je vysoký 13,5 metru, jeho lopatky jej tedy přesahují o pět metrů. Bylo kvůli nim dokonce nutné odstranit dráty vysokého napětí. Lopatky jsou výsledkem ruční práce – hřídel tvoří sekerou opracovaný dubový kmen. Vhodný strom bez kazů se odborníkům podařilo nalézt až u Jindřichova Hradce. K zajímavostem patří také to, že v minulosti se lopatky vyplňovaly buď plátnem, nebo dřevěnými deskami. Podle síly větru se desky buď přidávaly, nebo ubíraly. Dnes však větrník pohání elektromotor.

Větrný mlýn pro veřejnost otevře koncem června 2021 také svůj interiér. Památka bude přístupná denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00 hodin. V přízemí bude k vidění expozice koželužství s ukázkou mletí třísla a v prvním patře návštěvníci nahlédnou do nouzového bytu, který zde býval v letech 1929 až 1977.
Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Od jara 2021 se poprvé otevře turistům.