Úvod > Aktuality > Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné třikrát v týdnu!
Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné třikrát v týdnu!
"> ">
Památky

Loosovy interiéry v Plzni budou opět od dubna přístupné třikrát v týdnu!

  • Vydáno25. března 2019
Bytové interiéry, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, vynikají nadčasovým, na svou dobu odvážným designem, využitím přírodních materiálů i svojí praktičností. Tři z více než desítky interiérů, které ve 30. letech vytvořil pro plzeňské podnikatele z řad místní židovské komunity, můžete od dubna opět navštívit každý pátek, sobotu a neděli. Na dvou prohlídkových trasách si můžete prohlédnout zrekonstruované prostory salonů, jídelen, ložnic a dalšího zázemí. Jednotlivá místa navíc svoji zvláštní atmosférou až do dnešních dnů vyprávějí složité životní příběhy původních majitelů. Každý měsíc se zájemcům otevírá Byt Huga Semlera.
Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval, z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková. Právě zde našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa – Müller, pro kterou byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů. Odborníci považují Loosovy interiéry za jedny z největších skvostů Plzně. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století.
 

Byty Krausových a Voglových

Byt VogelovýchNa prohlídce v bytě Krausových vás zaujme originálně pojatý obývací pokoj s protilehlými zrcadlovými stěnami. Až magické kouzlo mu dodává obložení bílo-zeleným mramorem a strop vykládaným mahagonovým dřevem. V bytě se dochovala také původní ložnice s praktickými vestavěnými skříněmi. V druhém z interiérů na této prohlídkové trase – v bytě Voglových můžete mimo jiné obdivovat jídelnu obloženou zlatavým travertinem nebo pro Loose typickou krbovou stěnu.


Brummelův dům

BrummeloviInteriér dvougenerační rezidence rodiny Brummelových patří k nejzachovalejším v Plzni. Jedním z důvodů je bezesporu i to, že jako jediný dodnes patří potomkům původních majitelů. Vedle jídelny a obývacího pokoje s kopií monumentálního provensálského krbu nabízí pohled do modrožlutého pokoje, dvou ložnic, koupelny a dalšího zázemí bytu. Součástí prohlídky je výstava o malířce Editě Hirschové, sestřenici původního majitele pana Brummela, která byla členkou surrealistické skupiny „La Main à plume“ (Ruka s perem) a blízkou přítelkyní Pabla Picassa.
 

Semlerova rezidence je dočasně nepřístupná

semlerova rezidencePoslední z prohlídkových tras – Semlerova rezidence je bohužel letos nepřístupná. Probíhá zde rekonstrukce interiérů od 2018 do roku 2020. Po tuto dobu není možné byt otevřít turistům. Zajímavostí tohoto bytu je, že vás osloví zajímavě pojatým prostorem. Na jediném místě v Plzni zde Adolf Loos využil princip tzv. raumplanu. Dům není členěn na jednotlivá poschodí po celé ploše domu, ale je uspořádán do netradičního prostorového rozložení pater a polopater. Prohlídka vás zavede nejen do reprezentační obytné haly, nahlédnete například také do kuchyně s původním zařízením.
 

Prohlídky pro jednotlivce i skupiny

LoosOd 1. dubna se prohlídky konají každý pátek, sobotu a neděli v předem stanovených časech. Vstupenky doporučujeme rezervovat předem prostřednictvím webu Adolf Loos Plzen.cz nebo přímo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni.

Prohlídky pro skupiny je možné objednat na kterýkoliv den. V případě zájmu o bližší informace a ceník kontaktujte Magdalenu Soukupovou (soukupovam@plzen.eu, +420 378 037 966).
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.