Úvod > Aktuality > Litovelská věž opět láká nakrásný výhled i zajímavou expozici
Litovelská vež opet láká nakrásný výhled i zajímavou expozici
"> Litovelská vež opet láká nakrásný výhled i zajímavou expozici "> Ve veži je k videní hodinový mechanismus z roku 1727 "> Litovelská radnicní vež je se svými dvaasedmdesáti metry nejvyšší veží stojící na rece Morave
Památky

Litovelská věž opět láká nakrásný výhled i zajímavou expozici

  • Vydáno16. ledna 2015
Nejoblíbenější turistická památka v Litovli je po rekonstrukci opět zpřístupněná turistům a pomalu se chystá na novou sezónu. Mimo opravených dřevěných schodů, nové podlahy na patrech, osvětlení, restaurovaných kamenných prvků prošla rekonstrukcí také expozice. V komůrce hlásného tak potkáte "osobně" pana Jiránka, posledního hlásného, který obýval komůrku ve věži do roku 1871.
Věž v LitovliOblíbená turistická atrakce v Litovli již opět láká turisty. Kdo vystoupá na radniční věž, může obdivovat nejen krásný výhled, ale i komůrku, z níž kdysi hlásný bděl nad Litovlí, aby město nezachvátil požár. Opravená světnička je vybavená dobovými předměty a výletníky zde navíc přivítá i sám pan Jiránek v podobě figuríny, která sedí za stolem. Naproti ní stojí dítě s houslemi v ruce. Kromě toho, že ponocný hlídal město před požárem a útoky vojsk, vyučoval také hudbu. Když hořelo, tak se v tu stranu vyvěsil červený prapor a vytrubovalo se na poplach. V noci se místo praporu vyvěsila lampa. Ponocný měl ještě pomocníka, protože služba se držela 24 hodin.

Hodiny v litovelské věžiVe věži je dále k vidění hodinový mechanismus z roku 1727. Hodiny na věži odbíjely čas až do roku 2003, pak je nahradil digitální systém. Ve věži zůstal i zvon, který býval přímo na ochozu věže. Táhlo od něj vedlo až na náměstí, a když bylo potřeba, lidé zvonili na poplach. Při výstupu na ochoz, při kterém je třeba zdolat dvaasedmdesát kamenných schodů, nelze také minout obří skleněné ciferníky, které v roce 1958 nahradily původní menší plechové.

Do zrekonstruované věže se můžete podívat již nyní, stačí si jen rezervovat prohlídku v litovelském Informačním centru. Provoz se spustí naplno se začátkem turistické sezóny na začátku dubna.

Litovelská radniční věž je se svými dvaasedmdesáti metry nejvyšší věží stojící na řece Moravě, přesněji nad jedním z jejích ramen zvaném Nečíz. Za slunečných dnů se z věže můžete kochat krásným výhledem na Praděd, Litovelské Pomoraví, zámek Úsov či Svatý Kopeček u Olomouce.
Město Litovel

Město Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.

Litovelská věž – nejvyšší věž na řece Moravě

Litovelská věž – nejvyšší věž na řece Moravě

O litovelské věži se říká, že je se svými 73 metry nejvyšší na Moravě. Samozřejmě se tím myslí na řece Moravě. Přímo pod radniční věží totiž protéká rameno Moravy, zvané Nečíz. Před radnicí se ještě na chvilku zvědavcům ukáže, pak tajně proteče pod náměstím, a k vidění je až v parku.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Exkurze s ochutnávkou piva v Litovelském pivovaru

Přišel, viděl, Litovel! O dobrý zvuk litovelského piva se ve své době přičinil i slavný zápasník Frištenský, který měl za ženu dceru prvního sládka. V Minipivovaru Litovel můžete navštívit muzeum, přijít na prohlídku nebo si uvařit vlastní pivo. Otevřené je i návštěvnické centrum.

Muzeum harmonik v Litovli

Muzeum harmonik v Litovli

V Litovli, v bývalé Záložně objevíte unikátní sbírku harmonik pana Jiřího Sedláčka, který ji daroval roku 2021 městu. Celoživotní sbírka obdivovatele harmonik, která v Evropě nemá obdoby, čítá na 300 exponátů.

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Tato stálá výstava Muzea Litovel se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby.

Muzeum Litovel

Muzeum Litovel

Řemesla našich předků ve stylizovaných dílnách – cukrářka, holička, řezník, sedlář, kovář, švec – tyto i mnohé další je možné vidět v první stálé expozici Muzea Litovel. Od roku 2016 jsou přístupné dvě nové expozice ve druhém patře budovy muzea. Věnují se gramofonům a silákovi Gustavu Frištenskému.

Další aktuality