Úvod > Aktuality > Lázně ducha v Litomyšli zahájí novou sezónu 2019
Lázně ducha v Litomyšli zahájí novou sezónu 2019
"> "> "> "> ">
Zážitky

Lázně ducha v Litomyšli zahájí novou sezónu 2019

  • Vydáno23. dubna 2019
Již osmou litomyšlskou lázeňskou sezónu budou v Litomyšli zahajovat od středy 24. do neděle 28. dubna 2019. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
Že k pravým lázním patří neodmyslitelně i lázeňské prameny? Ano, to je pravda. Léčivým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie a dobrá nálada, kterou může podpořit i gurmánský zážitek. Proto se v Litomyšli označují jako Lázně ducha. A jako většina "lázeňských míst" také v Litomyšl zahajuje novou sezónu jak se patří velkolepě! Letos oslava proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2019.
 

Lázně ducha zahajují sezónu 2019

LitomyšlLitomyšl byla v roce 2012 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha. Proč? Protože i docela obyčejný pobyt v historickém městě s obrovskou tradicí kultury a vzdělanosti, s úžasnou architekturou, kouzelnými uličkami, parky a zákoutími přináší duši úlevu a odpočinek. Jako každé správné lázně i ty litomyšlské každoročně zahajují novou lázeňskou sezonu.

Novinkou letošního ročníku bude Smetanova dětská scéna v parku u Smetanova domu a dětském hřišti na Vodních valech. Nově bude otevřena i sobotní scéna u Černého orla. Zahraje zde Vertigo, Tygroo, Minus123minut a nebude chybět ani jam session všech hudebníků. Připravuje se také speciální lázeňská design zóna.

Letos se Lázně ducha se spojily se slavným MINT Marketem – přijďte se podívat do Růžové uličky, nebudete litovat! K výročí dvaceti let od zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO zazpívá v neděli odpoledne vokální Syxtet. Těšit se můžete na skladby swingové, jazzové i populární hudby.
 

To nej z programu od středy do neděle

ZLitomyšl zahájení sezónyahajovacím koncertem letošního ročníku Lázní ducha je ve středu 24. dubna Jarní koncert s Dechovým orchestrem Smetanova domu. Od 19:00 vystoupí toto těleso společně s duem Eva a Vašek.

Ve čtvrtek 25. dubna se bude konat parádní večer v zámecké jízdárně, kde vystoupí Dasha & Pajky Pajk. Tento večer probíhá v režii Hotelu Aplaus, a proto se můžete těšit nejen na welcome drink, ale i občerstvení formou finger foodu po skončení koncertu.

Pátek 26. dubna nabídne architektonickou procházku s historiky umění, od 19:00 Divadlo Járy Cimrmana a hru Blaník ve Smetanově domě, v Music Clubu Kotelna vystoupí od 20:00 Sto zvířat – jedna z největších stálic na tuzemské ska scéně a ve 21:00 se milovníci umění mohou vydat na noční komentovanou prohlídku chrámu Nalezení sv. Kříže.

LitomyšlHlavním dnem oslav bude ovšem sobota 27. dubna. Od 10:00 ožije kolonáda nejrůznějšími kratochvílemi. Své nejlepší kousky představí Veterán klub Litomyšl. Nebude chybět ani četnická pátrací stanice Pardubice. Pobaví vás určitě i Otužilci z Cakle, kuličková dráha, harmonikář Pepíček Čečil nebo Milevské maškary. Nebude chybět ani domácí Sbor paní a dívek, Lázeňské duchovní smyčcové kvarteto  či soutěž Lázeňské prameny. Příznivci sportu se mohou těšit na paddleboardy a suchozemský windsurfing na máchadle. Celým sobotním programem bude opět provázet lázeňský švihák Václav Žmolík.

Neděle 28. dubna přinese snídani v trávě – stylový lázeňský brunch od 10:00 do 15:00 hodin. Občerstvení je zajištěno, kytaru, deku a děti vezměte s sebou. Na druhém zámeckém nádvoří zazpívá od 15:00 hodin Vokální xtet jazz, swing i pop k 20. výročí zápisu zámeckého areálu na seznam UNESCO.
Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Dům U Rytířů v Litomyšli

Dům U Rytířů v Litomyšli

Dům U Rytířů patří mezi nejstarší a nejhodnotnější domy města Litomyšl a díky zachovalé původní výzdobě fasády a části interiéru i mezi skvosty renesanční městské architektury v Čechách.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika