Úvod > Aktuality > Litomyšl zahajuje již 5. lázeňskou sezónu
Litomyšl zahajuje již 5. lázeňskou sezónu
"> "> ">
Zážitky

Litomyšl zahajuje již 5. lázeňskou sezónu

  • Vydáno27. dubna 2015
Když před čtyřmi lety vyhlásili v Litomyšli první lázně ducha na světě, mnozí v úspěch tohoto projektu příliš nevěřili. Dnes si naopak nikdo z místních nedovede představit konec dubna bez zahájení lázeňské sezóny. Díky lázním ducha byla Litomyšl vyhlášena nejmagičtějším místem v republice a získala si respekt i skutečných léčebných lázní. Stejně jako v uplynulých ročnících zažijete i letos spoustu legrace, budete svědky řady vynikajících koncertů a divadelních představení. Zahájení "lázeňské sezóny" se letos koná už od středy 27. dubna a potrvá do neděle 1. května 2016.
LitomyšlSamotné zahájení lázeňské sezóny je naplánováno na sobotu 30. dubna ve 14:00 hodin před chrámem Nalezení sv. Kříže. Lázeňské tématiky však bude v Litomyšli plno již od středy.

Od 19:30 se ve středu 27. dubna ve Smetanově domě koná Litomyšlský hudební večer se symfinickým orchestrem. Zazní valčíky od Johanna Strausse ml., Antonína Dvořáka, polky Bedřicha Smetany a melodie z operet Franze Lehára a další skladby.

Ve čtvretk se můžete těšin na divadelní představení: v 18:00 hodin můžete v sále Husova sboru zhlédnout originální pohádku O holčičce, která se ještě nenarodila, která je určena všem, kteří se nebáli narodit a teď mají strach z umírání. V 19:30 začíná ve Smetanově domě romantická komedie nejen o lásce Bosé nohy v parku. V hlavních rolích uvidíte Veroniku Freimanovou, Rudolfa Hrušínského, Annu Linhartovou a Radúze Máchu.

Pátečnímu programu vévodí vernisáž výstavy Olbrama Zoubka: Sochy, k 90. narozeninám sochaře, jehož tvorba je neodmyslitelně spjatá s Litomyšlí. Akce se koná v 17:00 v domě U Rytířů. Dále vás čekají dva hudební zážitky – Blue Effect v zámeckém parku od 18:00 nebo koncert kapely Prague Conspiracy v Music Clubu Kotelna ve 20:00 hodin.

Kolonáda ožije v sobotu úderem desáté hodiny. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel, přivítáme i spolek českých kolařů cestovatelů a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Pohlazení pro duši i pro uši vás čeká od Ivana Hlase, Jiřího Šlupky Svěráka či kapely Sto zvířat. O několik desetiletí zpět vás posune Stanley´s Dixie Street Band, Aurora JaSBand nebo Pavlína Kvapilová se svým projektem Elegantní Česko. Celým sobotním programembude opět provázet vynikající moderátor Václav Žmolík. Ten s sebou přiveze i kolegyni Lavičkovou a kromě moderování zvládne provázet živým vysíláním Výletů s Dvojkou.
 

Letošní lázeňské novinky

Noční prohlídkyLetošní zahájení lázeňské sezóny bude ve znamení oslav 90. narozenin Olbrama Zoubka. Kromě páteční vernisáže nás čeká malá oslava v sobotu kolem 20. hodiny. Přijďte Olbramovi popřát na Toulovcovo náměstí osobně i vy! Významné je i zapojení zámeckého parku po revitalizaci do programu lázeňské sezóny.

Lázeňskou sobotu si můžete protáhnout až do neděle v zámeckém pivovaru a jízdárně při historicky prvním ročníku Lázeňské swingové tančírny. Že neumíte dnes již dobové tanečky dvacátých let? Žádné strachy, taneční skupina Swing Busters vás za doprovodu Aurory JaSBand naučí minimálně skvělý Lindy hop.

Překvapení však bude na lázeňské hosty čekat i ve fortně, která spojuje lázeňskou kolonádu se zámeckým návrším. A pokud vše dobře dopadne, uvidíte v chrámu Nalezení sv. Kříže i první z trojice nových živých zvonů – konkrétně zvon s názvem Panna Marie. Zvon z dílny Zvonařství Dytrychová je opatřen umělecky ztvárněným citátem z Bible od výtvarníka Václava Kočího. Váží 380 kg a má průměr 880 mm. Do budoucna by měl být vyroben ještě velký sv. Václav (váha 750 kg, průměr 1050 mm) a sv. Josef (váha 320 kg, průměr 800 mm).
Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu

Prohlídkový okruh je zaměřen na Chrám Nalezení sv. kříže a další historické budovy Zámeckého návrší zrekonstruované v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Prohlídka představuje jednotlivé objekty v historickém kontextu a zároveň přibližuje architektonické koncepce jejich obnovy.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.