Úvod > Aktuality > Litomyšl stojí za to ochutnat!
Litomyšl stojí za to ochutnat
"> Litomyšl stojí za to ochutnat "> Pochutnat si mužete také na akcích, kterých bude v Litomyšli v letošním roce opet porádne dlouhá rada "> V ríjnu se bude slavit 15 let od otevrení Klášterních zahrad
Kultura

Litomyšl stojí za to ochutnat!

  • Vydáno13. ledna 2015
V roce 2015 si budeme připomínat již 230 let od narození M. D. Rettigové. V souvislosti s touto událostí připravilo město Litomyšl rozličné roviny ochutnávání – ochutnávat můžete nejen dobré jídlo či pití, ale také historii, kulturu, atmosféru místa… prostě téměř cokoli. Pochutnat si můžete také na akcích, kterých bude v Litomyšli v letošním roce opět pořádně dlouhá řada.

Zimní pohoda v Litomyšli

LitomyšlHned 17. ledna se v hotelu Zlatá Hvězda opět sejde Stará garda a ve znamení pohádek se bude nést program v Regionálním muzeu v Litomyšli. Do roku 2015 se totiž přenesly výstavy Večerníček Chaloupka na vršku a O panence Járince. Městská galerie zve na výstavu fotografií Josefa Hýbla, který v 60. až 90. letech zachycoval události v Litomyšli. Na konci ledna bude zpřístupněna společná expozice obou zmiňovaných institucí. Půjde o výtvarnou výstavu Šárka Hrouzková a její žáci.

V únoru vás v Litomyšli čekají tradiční masopustní dílny, zabíjačky a restaurace lákají také na valentýnské menu. V Antik Hotelu Sofia, Galerii Sofia bude zahájena výstava Yvetta Bachová: Perličky štěstí.

V březnu se můžete těšit na Veselé jarní tvoření v Regionálním muzeu. Městská galerie vás pak zve na výstavu Jaroslav J. Alt: obrazy, kresby, grafiky. Litomyšlskou turistickou sezónu zahájí koncem března květinová výstava na Státním zámku Litomyšl doprovozená vyhlášením fotografické soutěže pro návštěvníky zámku.

Litomyšlské jarní vůně a chutě

RettigováPoslední dubnový víkend bude patřit zahájení lázeňské sezóny, v dubnu vás čeká i jarmark ke Dni Země, Víťa Marčík zahraje v Husově sboru Robinsona Crusoe a v muzeu začne výstava Laus archaelogiae, která představí archeologické poklady Pardubického kraje.

Koncem dubna budou nejen studenti místních škol slavit Majáles. Ten se přehoupne až do května, kdy vaše chuťové pohárky zaměstnají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové s oblíbenou soutěží ve vaření kotlíkového guláše na Toulovcově náměstí. Jinými smysly můžete vychutnávat Noc kostelů května či Operu pod májovým nebem polední květnový den. Na To nejlepší z depozitáře Městské galerie v Litomyšli se můžete těšit také v květnu. Regionální muzeum chystá pro malé i velké výstavu s názvem Fenomén Merkur, která bude přístupná od května do září.

Červen je ve znamení Smetanovy Litomyšle, Velké ceny Litomyšle v parkurovém skákání a chybět nebude ani Starodávný jarmark na Smetanově náměstí. Na krásu irisů a jarních trvalek se přijďte podívat do místních okrasných školek. Regionální muzeum otevře v polovině června výstavu prací Václava Cíglera a Michala Motyčky: Projekty 2003-2014, která představí myšlení a uvažování autorů moderních děl umístěných v piaristickém kostele.

Letní potěšení v Litomyšli

LitomyšlZačátkem července bude na Špitálku zahájen celoprázdninový maratón pohádek a dobré muziky Toulovcovy prázdninové pátky, setkají se přátelé komorní hudby a mezinárodních interpretačních kurzů, na přelomu prázdnin se uskuteční Mezinárodní smyčcové kurzy, a aby nebylo hudby málo, těšte se také na všechny prázdninové Středy.

Srpen potěší Litomyšlským pivním festiválkem na Toulovcově náměstí, návštěvou Letního orchestru mladých či Kinematografem bratří Čadíků. O prázdninách si můžete zajít i do zámeckého sklepení, kde připravují Prázdninový rej. Na zámku budou pro změnu noční divadelní prohlídky a ani letos nebude poslední víkend v srpnu chybět Hradozámecká noc. Pro příznivce sportu je pak připraven Litomyšlský triatlon, oblíbený Decimuž či Leteckomodelářský den. Jste-li však milovníky květin, pak určitě nevynechejte výstavu květů pozdního léta v okrasných Školkách Litomyšl.

Pestrobarevný podzimní program

Toulovcovy maštaleZáří sice moc nemilují děti, ale i ony by si mohly užít programů v rámci Dnů otevřených dveří památek, další Starodávný jarmark nebo akce v rámci Mladé Smetanovy Litomyšl. Milovníkům dobrého jídla a pití se nabízí zářijový Fish fest, Litomyšlské vinobraní či Medový víkend nebo Svatováclavské odpolední čaje pro dříve narozené. Příznivci Pochodu rytíře Toulovce se koncem září opět vydají na trasy Toulovcovými maštalemi.

V říjnu nezapomeňte na Světový den architektury, který je v Litomyšli spojený s akcí ArchiMyšl. Při této příležitosti se bude slavit 15 let od otevření Klášterních zahrad výstavou v Regionálním muzeu v Litomyšli. Zajít můžete i na houbové hody a výstavu hub na Veselku a také zde oslavit II. výročí litomyšlského piva Bedřichova jedenáctka. Turistickou sezónu uzavřou koncem října kastelánské prohlídky.

Akce v závěru roku 2015

VánoceZačátek listopadu bude již tradičně věnovaný Mezinárodnímu festivalu outdoorových filmů, do domu U Rytířů můžete zajít na výstavu soch Arnolda Bartůňka, již v polovině listopadu můžete slavit v ateliéru Duke Bohemia Duke Vánoce a těšit se na slavnostní Rozsvícení vánočního stromu a výstavu vánočních ozdob v zámeckém sklepení. Zmatené peníze je název interaktivní numismaticko-výtvarné výstavy v muzeu, kde koncem listopadu zároveň oslaví 80 let litomyšlského hokeje.

V posledním měsíci roku se můžete zajít podívat do zámeckého sklepení, které bude opět v moci pekelné, na Adventní trh, Štědrovečerní koledování před budovou muzea a rok můžete společně zakončit dětským silvestrovským ohňostrojem a čočkovkou na Smetanově náměstí. Prosinec si můžeme užít také s Dětskou vánoční hrou v Husově sboru, vánočním turnajem v mariáši v hotelu Zlatá Hvězda nebo výstavou vánoční floristiky a historické zemědělské techniky na Střední zahradnické a technické škole v Litomyšli. Chybět nebudou ani akce spojené s Mikulášem nebo adventem.
Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.

Hotel Zlatá Hvězda – harmonie v Litomyšli

Hotel Zlatá Hvězda – harmonie v Litomyšli

Litomyšl přitahuje od nepaměti jakoby magickou silou osobnosti, které mají co dát tomuto světu v hudbě, v umění, v politice. Hotel Zlatá Hvězda leží přímo v historickém centru města.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Nekuřácká restaurace Veselka v Litomyšli

Nekuřácká restaurace Veselka v Litomyšli

Restaurace Veselka z Litomyšle vás na ně zve na kvalitní piva servírovaná na původních keramických podšálcích z minulého století. Ochutnejte piva z minipivovarů a restauračních pivovarů z celé republiky, ale i z místního minipivovaru.

Antik Hotel Sofia Litomyšl

Antik Hotel Sofia Litomyšl

Ubytování v centru Litomyšle nedaleko Klášterních zahrad, v sousedství Portmonea a na dohled od zámku.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky