Úvod > Aktuality > Litomyšl si letos připomíná 450 let od položení základního kamene zámku

Litomyšl si letos připomíná 450 let od položení základního kamene zámku

Vydáno 7. ledna 2018 Památky
Město Litomyšl si letos připomene 450 let od položení základního kamene známého renesančního zámku. Jubileum doprovodí mnoho akcí, avšak hlavní oslavy připadnou na podzim. K tomuto významnému výročí již město vydalo zajímavý kalendář.
LitomyšlVěděli jste, že Vratislav z Pernštejna vystavěl honosný renesanční zámek prý jako dar z velké lásky pro svou krásnou španělskou paní Marii Manrique de Lara? Že se zhoubné požáry nevyhnuly ani zámku a proto se další majitelé, Valdštejnové-Vartemberkové, nejdříve museli soustředit na opravy a teprve později se zapsali do dějin vybudováním unikátního zámeckého divadla či zahradního saletu a v souladu s barokním vkusem nechali omítnout i renesanční sgrafitovou fasádu? A znáte odpověď na otázku, kdo byl posledními majiteli litomyšlského panství a zda na zámku bydleli? Víte, že Litomyšl byla prvním zámkem v republice, který byl po roce 1945 „předám lidu pro kulturní účely“. Zajímá vás, kdy došlo ke znovuodhalení zámeckých sgrafit? Na všechny tyto otázky vám dá odpověď a také mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v nástěnném kalendáři „Příběh zámku Litomyšl“. Ten ve své obrazové části představí současnost, v textové části pak připomíná 12 letopočtů, které byly v životě zámku a zámeckého areálu důležité. Poslední dvoustrana je věnována současnému návštěvnickému programu a historii dalších budov v zámeckém areálu.

LitomyšlVýznamné výročí připomenou i městské akce – například v létě město plánuje Španělský večírek na zámeckém nádvoří. Bude vzpomínkou na šlechtičnu Manrique de Lara, pro kterou nechal Vratislav z Pernštejna zámek postavit. Španělka, nazývaná též Černá paní, do Čech přivezla slavné Pražské Jezulátko. S Vratislavem měla 21 dětí!
 
Litomyšl letos čekají i další výročí, 90. let slaví muzeum, uskuteční se 60. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl nebo 20. ročník Toulovcových pátků, což jsou prázdninové kulturní akce na stejnojmenném náměstí. Mezi další akce budou patřit gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové, dny barokní tradice, pivní festival nebo vzpomínka na automobilovou závodnici Elišku Junkovou.
Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.