Úvod > Aktuality > Litomyšl láká na pohádkové i hudební Toulovcovy pátky

Litomyšl láká na pohádkové i hudební Toulovcovy pátky

Vydáno 7. srpna 2019 Kultura
Každý prázdninový pátek na Toulovcovém náměstí v Litomyšli ve stejný čas, tedy v 18:00 hodin, se mohou děti těšit na pohádkové představení, od 19:30 hodin pak folková kapela zahraje známé i méně známé písničky pro dospělé.
Cílem maratónu pohádek a koncertů, které se konají každý pátek o prázdninách, je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města a prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera. V pátek 9. srpna se bude pro děti hrát pirátská pohádka a od 19:30 zahraje Oskar Petr a Band.

Středobodem akce je Toulovcovo náměstí neboli tzv. Špitálek. Dříve zde stával špitál, kterému odkázal majetný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné velký roční plat. Toulovcova postava je opředena pověstmi - z bohabojného měšťana se stal v lidovém podání loupeživý rytíř. Podle pověsti podnikal loupeživé výpravy a před pronásledovateli se i s kořistí ukrýval ve skalách u Budislavi - v Toulovcových maštalích. Dovedete si představit tajemnější kulisu pro vystoupení divadelních společností a kapel nejrůznějších žánrů?
 

Tajemný rytíř Toulovec vás provede renesanční Litomyšlí

Rytíř Toulovec také provází denně děti i dospělé renesanční Litomyšlí. Prohlídka je zábavná a je zaměřená více na zážitky, než na letopočty. Dobrodružná výprava po městě rychle utíká, vyslechnete si legendy a příběhy zejména slavných osobností - Bedřicha Smetany, Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Olbrama Zoubka a dalších. Rytíř navíc vaši pozornost testuje otázkami a pak správné odpovědi odměňuje zlaťáky.

Sraz s nevšedním průvodcem je před informačním centrem na náměstí. Na prohlídku je nutné se objednat telefonicky na čísle 777 637 888 nebo e-mailem info@rytirlitomysl.cz. Provází se denně, včetně zimy, nedělí a pondělků. V noci se konají navíc za doprovodu ohňové louče.
Toulky Litomyšlí s rytířem Toulovcem

Toulky Litomyšlí s rytířem Toulovcem

Zažijte dobrodružství v uličkách města s rytířem Toulovcem. Navštivte Krvavou uličku, sklepení s čarodějem nebo vystoupejte na věž. Prohlídka rytíře je zaměřená více na zážitky než na letopočty. Provází se denně včetně zimy, nedělí a pondělků.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale - úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.