Úvod > Aktuality > Litomyšl láká na pohádkové i hudební Toulovcovy pátky
Litomyšl láká na pohádkové i hudební Toulovcovy pátky
"> "> "> "> ">
Kultura

Litomyšl láká na pohádkové i hudební Toulovcovy pátky

  • Vydáno4. srpna 2020
Každý prázdninový pátek se na Toulovcovém náměstí v Litomyšli ve stejný čas, tedy v 18:00 hodin, mohou děti těšit na pohádkové představení, od 19:30 hodin pak folková kapela zahraje známé i méně známé písničky pro dospělé. První prázdninový měsíc je za námi a s ním i první polovina tohoto maratónu pohádek, muziky a letní pohody. Dvaadvacátý ročník Toulovcových prázdninových pátků má před sebou poslední čtyři zastávky – pojďme si říct, na co se můžeme ještě těšit.
Cílem maratónu pohádek a koncertů, které se konají každý pátek o prázdninách, je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města a prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera.

V pátek 7. srpna uvidíte divadlo M s pohádkou O Aničce ze mlýna. O hudební start druhého poločasu se postará Lucie Redlová s kapelou Garde. Tato zpěvačka a písničkářka – dcera Vlasty Redla – v Litomyšli představí průřez více než desetiletého hraní s doprovodnou kapelou Garde.

Pohádku O křišťálovém srdci si přijďte poslechnout druhý srpnový pátek, 14. 8., který je v celkovém pořadí již 190! Hudební část večera si vezme na starosti kapela Hashberry z nedalekého Žamberka. Kapela prý nemá ráda škatulkování, ale hrají víceméně rockovou muziku, ve které můžete cítit prvky grunge i folku.
 

Dva poslední pátky s Prasečí slečinkou a Epydemyjí

pohádky Prasečí slečinkyPředposlední prázdninový pátek 21. srpna bude ve znamení pohádky Prasečí slečinky, kterou bude vypravovat Divadýlko z pytlíčku. Úctyhodných 20 let na scéně si u nás připomene violoncellové duo Tara Fuki. Duo tvoří zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewicz-Nazir a Dorota Barová. Od svého vzniku slaví Tara Fuki koncertní úspěchy po celé Evropě a Střední Americe.

Prázdniny uzavře 28. srpna Divadlo Pohádka s vyprávěním o tom, Jak se Kuba přepočítal. Hudební tečka bude patřit skvělé kapele s dnes trošku provokativním názvem Epydemye. Své posluchače napříč generacemi si kapela již 15 let získává svou pozitivní a živelnou koncertní energií a písněmi, které otevírají zajímavá témata. Přijďte se přesvědčit a zakončit společně letošní, trošku zvláštní, ročník Toulovcových prázdninových pátků.
 

Tajemný rytíř Toulovec vás provede renesanční Litomyšlí

Rytíř Toulovec také provází denně děti i dospělé renesanční Litomyšlí. Prohlídka je zábavná a je zaměřená více na zážitky, než na letopočty. Dobrodružná výprava po městě rychle utíká, vyslechnete si legendy a příběhy zejména slavných osobností – Bedřicha Smetany, Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Olbrama Zoubka a dalších. Rytíř navíc vaši pozornost testuje otázkami a pak správné odpovědi odměňuje zlaťáky.

Sraz s nevšedním průvodcem je před informačním centrem na náměstí. Na prohlídku je nutné se objednat telefonicky na čísle 777 637 888 nebo e-mailem info@rytirlitomysl.cz. Provází se denně, včetně zimy, nedělí a pondělků. V noci se konají navíc za doprovodu ohňové louče.
Za rytířem Toulovcem

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Toulky Litomyšlí s rytířem Toulovcem

Toulky Litomyšlí s rytířem Toulovcem

Zažijte dobrodružství v uličkách města s rytířem Toulovcem. Navštivte Krvavou uličku, sklepení s čarodějem nebo vystoupejte na věž. Prohlídka rytíře je zaměřená více na zážitky než na letopočty. Provází se denně včetně zimy, nedělí a pondělků.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika