Úvod > Aktuality > Ochutnejte limitovanou Královskou kolekci vín na Litoměřickém hradě
Hrad v Litomericích byl vystaven ve 13. století
"> Hrad v Litomericích byl vystaven ve 13. století "> Vína z Cech mužete na hrade nove i ochutnat "> Srdcem hradu je expozice ceského vinarství Cesta za vínem "> Na hrade se rozhodne nenudí ani deti, pro ne je pripraven detský "> Degustace je možná prímo na míste za mírný poplatek a víno se zde samozrejme také prodává
Památky

Ochutnejte limitovanou Královskou kolekci vín na Litoměřickém hradě

  • Vydáno17. února 2016
Zajímáte se o česká vína? Pak musíte rozhodně vidět expozici královského hradu v Litoměřicích. Vína jsou uchovávána v ideálních podmínkách sklepních prostor, na které navazuje i stylová degustační místnost s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy. Srdcem hradu je moderní vinařská expozice, která obsahuje průřez historií českého vinařství, popis postupu pří výrobě vín. Ochutnat skvělá vína můžete na Plese přátel vína, který se v litoměřickém hradu uskuteční v sobotu 27. února. Akci zpestří i módní přehlídka ve stylu období vlády Karla IV.
Hrad LitoměřiceUnikátní expozice českého vinařství Cesta za vínem v horním ochozu hradu Litoměřice, která interaktivní formou přibližuje taje historie a výroby vína a představuje jednotlivá vinařství Čech, je opět o něco atraktivnější. 

Součástí nového projektu pro rok 2016 nazvaného Karel IV. – moudrý panovník a vinař je i speciální limitovaná Královská kolekce vín a snaha o obnovení historických vinic v královských městech po celých Čechách. Novou kolekci 16. února 2016 představili organizátoři projektu právě na hradu Litoměřice, kde významný panovník v minulosti sám pobýval. Kolekce vín zahrnuje Rulandské bílé z Litoměřic, Rulandské šedé z Mělníka, Rulandské modré z Kutné Hory, víno z Karlštejna, z Roudnice nad Labem či z Chrámců na Mostecku.
Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/foto-karla-iv-pripomene-kolekce-vin-ci-sazeni-revy-20160217.html
Atraktivní prostory hradu nabízí i salonek propojený s historickým monumentem kaple ze 14. století, ve které se dle dochovaných historických pramenů modlil i Karel IV. Součástí hradu je i stylová Hradní vinárna se vstupem z ulice Na Valech.

Původně královský hrad, vystavěný pravděpodobně ve 2. polovině 13. st. za doby vlády Přemysla Otakara II., prošel po staletích chátrání v roce 2011 kompletní rekonstrukcí. Na hradě se rozhodně nenudí ani děti, pro ně jsou připraveny interaktivní pomůcky, audiovizuální hry, schovávačky a dokonce i dětský "soudek".
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.