Úvod > Aktuality > Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí
Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí
">
Kultura

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

  • Vydáno21. srpna 2019
Letos slaví Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ jubilejní 50. výročí svého trvání. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Letos na festivalu vystoupí soubory z Velikonočních ostrovů, Gruzie, Kostariky, Taiwanu a dalších zemí.
Na letošní Liptálské slavnosti přijedou ve dnech 21. až 26. sprna 2019 opět tanečníci, zpěváci a lidoví hudebníci z domova i mnoha zemí. Letos jsou na festival zvány soubory z Velikonočních ostrovů, Gruzie, Kostariky, Taiwanu, Ruska, Rumunska, Francie, Rakouska, Polska, Slovenska a samozřejmě nebudou chybět ani domácí umělci.

U zrodu festivalu byl Folklorní spolek Lipta, založený před 88 lety, který je dosud jedním z hlavních pořadatelů festivalu. Za dobu své existence význam festivalu přesáhl  daleko za hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro tisíce diváků.
 

Domácí soubory a doprovodný program

Liptálovské slavnostiZ domácích souborů vystoupí Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, Soubor písní a tanců Dolina ze Starého Města, Valašský soubor Kašava, FS Olšinka z Orlové, Malý Vizovjánek, Valašská pěvecká družina Surovo drevo, CM Šternovjan z Újezdu u Brna, CM Kuráž ZUŠ Morava Liptál, DH Liptalanka. Nemůžeme opomenout ani všech šest skupin domácího souboru Lipta – Malůšata, Malí ogaři, Malá Lipta, Základ, Senioři a Ženský sbor Rokytenka.

Letošní jubilejní ročník byl rozšířen program o pátečního koncertu skupiny Petr Bende&Band s Cimbálovou muzikou Gromba. Organizátoři věří, že spojení rockové hudby s cimbálovkou příznivce festivalu zaujme. Sobotní koncert vsetínské kapely Dareband, prezentující „lidový folk z Valašska“, bude také jistě zpestřením mezi vystoupeními tanečních souborů.

liptálské slavnostiNa letošní slavnosti je připraven také bohatý doprovodný program: muzicírování před zámkem, ukázky tradičních řemesel (řezbáři, kováři a další), řemeslnický jarmark, ukázky historického šermu nebo galakoncert zahraničních souborů. Soubory v rámci festivalu vystoupí také v okolních obcích (Vsetín, Všemina, Seninka, Hvozdná). V sobotu se můžete těšit na ohňostroj a taneční zábavu při cimbálové muzice.
Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna na kopci Vartovna

Rozhledna stojí na kopci Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. 37 m vysoká rozhledna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál. Stavba se zvláštní kovovou konstrukcí ve tvaru spirály nabízí výhled na Vizovické vrchy, Beskydy i Velkou Fatru.

Naučná stezka Kobzáňův chodník

Naučná stezka Kobzáňův chodník

Stezka je je věnována jednomu z nejvýznamnějších valašských výtvarníků a spisovatelů Janu Kobzáňovi. Stezka představuje také zajímavosti liptálské přírody. Délka naučné stezky je 4,5 km a je na ní 5 zastavení.

Další aktuality