ÚvodAktualityLidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Poslechněte si audio verzi článku
Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
Na Kudy z nudy máme prosinec rádi: je to čas adventu a Vánoc, čas končícího roku, Silvestra a plánování novoročních předsevzetí. Na opravdu mrazivé a studené zimní výlety si musíte počkat na leden, ale rozhodně to neznamená, že by nás prosinec šetřil. A jde na to dost zhurta: už k prvnímu prosinci na svátek Ivy (dříve svátek sv. Eligia a Edmunda Kampiána) se vztahují pranostiky, plné mrazu a ledového větru:
 
  • Když mráz na prvního prosince, vyschne nejedna studnice.
  • Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má čtyři neděle trvati.
  • O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně.
  • Uhodí-li na svatého Eligia tuhá zima, potrvá po čtyři neděle.
 

Svatá Barbora a Mikuláš

Svátek svaté Barbory se slaví 4. prosince a je spojený nejenom s řadou lidových zvyků, ale také pranostik a průpovídek. S patronkou horníků, sedláků, architektů, kuchařů, řezníků, dělostřelců, zajatců a umírajících jsme se krátce potkali už v listopadových pranostikách, kdy je družkou Barbory Kateřina. Například se říká, že mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší, anebo že svatá Kateřina prádlo máchá a Barbora je škrobí. Kromě toho s sebou ale svatá Barbora coby ochránkyně před bouřkou, horečkou a morem přináší spousty vlastních pranostik:
 
  • Barbora na ledu, Vánoce na blátě.
  • Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bývá až do Vánoc.
  • Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.
  • Jsou-li na svatou Barboru meze přikryty sněhem, bude hojně trávy.
  • Když je Barborka ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.
  • Svata Barbora chystá saně do dvora.
 

Se spoustou předpovědí je spojený i oblíbený svatý Mikuláš:
  • Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.
  • O svatém Mikuláši často snížek práší.
  • Prší-li na Mikuláše nebo padá sníh, bude příští rok hodně hrachu.
  • Zelený Mikuláš – bílý leden.
 

Svatá Lucie a zimní slunovrat

Lidové pořekadlo o svaté Lucii, která noci upije, ale dne nepřidá, znají všichni. Rčení pochází ze středověku, z dob, kdy lidé používali juliánský kalendář a zimní slunovrat připadal na 13. prosince. V 16. století se však začal používat přesnější gregoriánský kalendář a slunovrat se o několik dní posunul, dnes nastává okolo 21. prosince. Období nejdelších nocí v roce se v pranostikách potkává s takzvanou Tomášskou zimou. Ta trvá přibližně od 8. do 21. prosince (kdy dřív býval svátek sv. Tomáše) a jde o období, v němž nastává skutečné zimní počasí se sněžením a častými mrazy.
 
  • Na svatého Tomáše nejdelší noc je naše.
  • Na svatého Tomáše zima se rozpáře.
  • O svatém Tomáši meluzína straší.
 

 

Bílé Vánoce a vánoční obleva

Dokonalé Vánoce si představujeme jako ty obrázcích od Josefa Lady. Většinou ale na bílé Vánoce čekáme marně: šance na zasněžené vánoční svátky je malá, uvádí se asi 20 %. Proč bývají středoevropské Vánoce většinou na blátě? Může za to takzvaná vánoční nebo předvánoční obleva, teplé oceánské proudění z jihozápadu, pro střední Evropu typické obvykle od 23. prosince do 1. ledna. Její pravděpodobnost bývá až 70 %, tedy dost na to, aby se objevila i v pranostikách. Například průpovídka Na Adama a Evu čekejte oblevu vznikla už v 17. století a potvrzuje, že i pro naše předky býval vánoční sníh vzácností.
 
Co dál naši předkové na Štědrý den, na Boží hod a na Štěpána vypozorovali?
  • Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje prý povětrnost příštích dvanácti měsíců.
  • Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu.
  • Na Štědrý večer hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky.
  • Jezdí-li se na Vánoce na saních, hodně obilí bude na polích.
  • Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček.
  • Lepší Vánoce třeskuté než tekuté.
  • Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě.
 
Bez povšimnutí samozřejmě nemohli nechat ani poslední den v roce, tedy Silvestr. A tak se například říká, že jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato.
Vánoční výlety za duchovními zážitky, nadějí a romantikou

Vánoční výlety za duchovními zážitky, nadějí a romantikou

Vánoce: vzácný čas, který přichází jen jednou do roka. Je to spirituální svátek, příběh o narození Krista, plný naděje a víry. Vybízí k tomu, abychom ho naplnili vlastními hlubokými duchovními prožitky – takovými, na které jindy nemáme čas. Vydejte se jim vstříc s Kudy z nudy a zažijte magickou atmosféru vánočních svátků.

Svatý Mikuláš, jeho dobré srdce a deset svatomikulášských kostelů

Svatý Mikuláš, jeho dobré srdce a deset svatomikulášských kostelů

Kdo by neznal svatého Mikuláše, na jehož svátek 6. prosince se těší stejně tak děti, jako dospělí. Znáte však svatomikulášskou legendu? A kde se vzal anděl s čertem? A proč nadělují ovoce a pamlsky už 5. prosince večer? Všechny otázky ohledně světce, který je patronem námořníků, rybářů, obchodníků, lékárníků, právníků, studentů, vězňů a dětí vám přiblíží portál Kudy z nudy.

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.

Významné dny naší historie: co se stalo v prosinci?

Významné dny naší historie: co se stalo v prosinci?

Výročí bitvy u Slavkova a prvního vydání Rychlých šípů, založení společnosti Laurin & Klement a také premiéry České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a Janáčkovy opery Věc Makropulos podle stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka: to je jen pár zajímavých výročí, která si na Kudy z nudy připomínáme v prosinci.

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Poslední den roku 31. prosince provázejí oblíbené oslavy. Protože ten den má svátek Silvestr, slavíme Silvestra. Na Kudy z nudy najdete spousty tradičních i netradičních akcí, silvestrovských výšlapů a výletů. Užijte si zábavu s rodinou či přáteli a přivítejte nový rok s dobrou náladou!

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.

Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce

Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce

Co zkrátí vašim dětem nekonečné čekání na Ježíška? Například čokoládové adventní kalendáře, betlémy, pohádky, adventní trhy, dopisy do nebe a také výlety. Na portálu Kudy z nudy myslíme na rodiny s malými dětmi a nabízíme pár tipů, které se těm nejmenším (i větším) budou zaručeně líbit. Jsou to vesměs spolehlivé sázky na jistotu, odkud návštěvníci odjíždějí spokojení a s úsměvy od ucha k uchu.

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.

Svátek sv. Lucie – oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy

Svátek sv. Lucie – oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Víte, že počátky oslav adventu sahají až do 5. – 6. století? Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Doba adventní je pro křesťany časem očekávání narození Krista a první adventní den je zároveň začátkem nového církevního roku, bez ohledu na civilní kalendář. Samotné slovo advent pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. V dobách předkřesťanských naši předci v tomto čase oslavovali zimní slunovrat, návrat životadárného světla. Postupem času došlo k prostoupení prastarých obyčejů s křesťanskými a po celý prosinec se v lidových Vánocích objevovaly různé tajemné postavy. Pojďte si s námi připomenout živé či dnes již zaniklé tradice vztahující se k tomuto tajuplnému období, které letos připadá na období od 1. do 24. prosince 2024.

Lidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni

Lidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni

Ačkoli je listopad od začátku až do konce podzimní měsíc, zima už o sobě dává často vědět. Pojďte se s námi na Kudy z nudy projít listopadem od Dušiček až po svatého Ondřeje a podívat se, jaké pranostiky a lidová moudra nám jedenáctý měsíc roku přináší. A jako každý rok se můžeme sázet, jestli zrovna letos přijede svatý Martin na bílém koni se vší parádou?

Volarské menhiry Příroda

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Advent a Vánoce 2024

Advent a Vánoce 2024

Nečekaný black friday! Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte (super!)markety v historických centrech našich malebných měst.

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Lidové pranostiky: leden, psí dny a Fabiánská zima

Než v lednu sedláka, to radši vlka na poli viděti, říkávali naši předkové, a dodávali, že když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu, nejchladnějším měsíci roku, vás na Kudy z nudy seznámíme s pořekadly, která komentují začátek roku a zkouší předpovídat, co nás čeká v následujících měsících. Sami uvidíte, jestli se v nich skrývá alespoň špetka pravdy.

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Co znamená zimní slunovrat? A jaké legendy přináší nejdelší noc v roce?

Co znamená zimní slunovrat? A jaké legendy přináší nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Tradice a zvyky na Boží hod? Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat!

Tradice a zvyky na Boží hod? Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat!

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele! Jaké další zvyklosti a pranostiky připadají na 25. prosince?

Patky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie

Patky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie

Magický Štědrý den s sebou přinášel mnoho lidových zvyků a pověr. Některé jsou notoricky známé dodnes, některé vám možná vykouzlí úsměv na tváři. Pojďme se společně podívat, jaká opatření naši předci 24. prosince dodržovali, jaké věštby Štědrý den přinášel a čím bylo možné si v příštím roce zajistit zdraví a úspěch. Starobylé zvyky a rituály můžete vyzkoušet i dnes – kdo ví, třeba se vám vaše přání vyplní…

#světovéČesko a svatá Lucie: svíčky, sušenky a šálek černé noci

#světovéČesko a svatá Lucie: svíčky, sušenky a šálek černé noci

Naše svatá Lucie je jen malou kapkou v moři svatých, zato ve Skandinávii ji uctívají a milují: 13. prosince na svatou Lucii začínají Vánoce, po městech a vesnicích chodí procesí dětí v kostýmech a nakonec si všichni pochutnají na Lussekatter, sladké dobrotě, která se peče speciálně k této příležitosti.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Překrásné pláže, prohřáté moře i v době, kdy jinde hlavní sezona už skončila, hora Olymp, malované kostely, historické jádro města Pafos anebo zátoka, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita: je tolik věcí, které milujeme na Kypru! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do Středomoří, do jedné z oblíbených destinací letních dovolených. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Kypr!
2. prosinec 2024 11:16
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 15. prosince 2024. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
29. listopad 2024 9:00
Životní styl

Ženská chvilka pro sebe: naberte sílu při wellness pobytu!

Milujete lázně, wellness, sauny, voňavé hýčkání a relaxační pobyty v přírodě? Pokud si dokážete najít čas na odpočinek, najdete na Kudy z nudy pár skvělých tipů kam se vypravit – sama nebo třeba s kamarádkou, která na tom je podobně.
24. listopad 2024 9:00
Životní styl

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
22. listopad 2024 9:00
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
22. listopad 2024 6:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl