Úvod > Aktuality > V lidickém Růžovém sadu byl vysazen Záhon republiky
V lidickém Růžovém sadu byl vysazen Záhon republiky
"> ">
Příroda

V lidickém Růžovém sadu byl vysazen Záhon republiky

  • Vydáno10. října 2018
Památník Lidice se v letošním roce připojuje k projektu Ministerstva kultury Společné století 1918-2018, který oslavuje 100. výročí vzniku Československa. U této příležitosti byl v Růžovém sadu založen Záhon republiky, ve kterém bude do konce roku vysázeno symbolických 100 růžových keřů.

Růžový sadPamátník Lidice v rámci oslav Společné století 1918 - 2018 založil v lidickém Růžovém sadu "Záhon republiky", který je nejen oslavou 100. výročí vzniku Československa, ale je také poctou lidickým mužům, kteří stejně jako miliony dalších v Československo věřili, podíleli se na jeho budování (a to i v řadách československých legií v Rusku i Itálii) a byli jeho hrdou součástí.

První republika přestala existovat v roce 1938. V roce 1942 naděje lidických mužů na obnovu Československa skončily na popravišti Horákova statkuLidic.

Jako pomyslný most mezi zmarem původních Lidic a nadějí nových, byl v roce 1954 z popudu Sira Barnetta Strosse z Velké Británie založen Růžový sad a z celého světa lidé poslali do Lidic na 17 000 růží. V roce 1961 byla v Anglii vyšlechtěna růže jménem Lidice. V lidickém Sadu míru a přátelství je dnes přibližně 24 tisíc keřů růží z 240 odrůd. Sazenice věnovali od 50. let 20. století jak jednotlivci, tak i botanické ústavy, školy a různé státy.

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Další aktuality