Úvod > Aktuality > Liberecké muzeum získalo snímky historických tramvají
Liberecké muzeum získalo snímky historických tramvají
">
Památky

Liberecké muzeum získalo snímky historických tramvají

  • Vydáno25. ledna 2012
Severočeské muzeum v Liberci se může pyšnit rozsáhlou kolekcí fotografických negativů, které ve 20. století vytvořil liberecký rodák Erwin Cettineo. Většina snímků, kterých je asi 10 tisíc, zachycuje jeho životní vášeň, kterou byly tramvaje. Kolekci čeká digitalizace a v budoucnu by se s ní měla seznámit veřejnost.
Erwin Cettineo se v Liberci narodil v roce 1903. První snímky, které vytvořil, pocházejí ještě z časů Rakouska-Uherska. Fotil život kolem sebe. Fotil nejenom tramvaje, ale i lidi nebo přírodu. Cettineo na snímcích zachytil vývoj tramvajové dopravy v Liberci i v sousedním Jablonci nad Nisou. Především černobíle, od 50. let se objevují i snímky barevné. Chybějí jen negativy z druhé světové války. Autor o ně v 50. letech při policejním zákroku přišel.

Soubor je výjimečný nejen tím, jak dlouhé období zachycuje, ale i skutečností, že pochází od jediného člověka. Negativy se dochovaly na fóliích i na skleněných pásech. Muzeum se nyní chystá snímky zpracovat a digitalizovat. Liberecká veřejnost už některé z Cettineových fotografií na různých akcích vidět mohla. Nové snímky vytvořené z negativů by však byly mnohem kvalitnější.
 
Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde nové expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Další aktuality