Úvod > Aktuality > Liberecká zoologická zahrada přivítala novou obyvatelku – slonici Balu
Nový slon se predstaví 5. ríjna
"> Nový slon se predstaví 5. ríjna "> Liberecká zoologická zahrada má novou obyvatelku, slonici Balu "> Od stredy 2. ríjna jsou v expozici chobotnatcu Zoo Liberec opet dva sloni
Příroda

Liberecká zoologická zahrada přivítala novou obyvatelku – slonici Balu

  • Vydáno3. října 2013
Od středy 2. října má liberecká zoo novou obyvatelku – je jí devětadvacetiletá indická slonice Bala, která byla dovezena z německého Münsteru. V Liberci bude nyní společnicí o dvacet let starší Rání, která obývá pavilon již dva roky sama. Návštěvníci ji mohou poprvé spatřit v sobotu 5. října, kdy zoo pořádá sloní den s plněním úkolů na sloní stezce.
Samice BalaOd středy 2. října jsou v expozici chobotnatců Zoo Liberec opět dva sloni. Stávající padesátileté samici slona indického Rání totiž přibyla nová družka – o 21 let mladší samice Bala (což v hindštině znamená Dívka). Samice se narodila v roce 1984 ve volné přírodě v Barmě, celý svůj život ale prožila u našich západních sousedů v Německu, nejprve v berlínském cirkuse, následně v zoologických zahradách Hamburk a Münster.

Do svého nového domova v Liberci odjela samice pro neshody v německém stádu, které ji nepřijalo. Jako velmi submisivní zvíře totiž bylo ostatními členy silně upozaďováno a vytlačováno, což pro tak sociálně citlivá zvířata, jimiž sloni jsou, je velký problém. V zahradě budou nyní s napětím očekávat, jak se k sobě budou samice chovat. Kvůli povaze obou samic by ale mohl být jejich vztah bezproblémový. Podle ošetřovatelů má Rání tendenci ostatní členky stáda vést, Bala potřebuje být vedena. Je dobře cvičitelná, manipulovatelná, dobře se krmí a není to komplikovaný slon. V zoo jsou však připraveni i na variantu, že slonice spolu nebudou vycházet. Jsou zde dvě oddělitelná stání a i do výběhu je lze pouštět zvlášť.

S chovem slonů Zoo Liberec začala před 55 lety, kdy dovezla první indickou slonici Kitty. Ta ale bohužel po sedmi letech uhynula na akutní otravu z překrmení z nevhodné stravy podané nedisciplinovanými návštěvníky. V roce 1967 pak zoo získala přímo z Indie Rání a o rok mladší Gaurí, v roce 1974 přibyla ještě africká slonice Tana ze Dvora Králové. Tana uhynula v roce 2001, Gaurí v roce 2011. V rámci letošních oslav Světového dne zvířat čeká na návštěvníky v sobotu 5. října sloní stezka a další zajímavosti nejen ze života slonů, ale i dalších zvířat. V areálu zoo můžete dále navštívit zajímavou výstavu kůží, kostí, lebek apod. v zooíčku. Při pěkném počasí se v zoo koná vždy v 9 a 16:45 hodin koupání slonů, ve 14 hodin se koná cvičení slonů.
Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Další aktuality