Úvod > Aktuality > Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose
Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose
"> "> "> "> "> ">
Památky

Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose

  • Vydáno16. ledna 2020
V pondělí 13. ledna 2020 byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze 6 – Střešovicích oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Muzea hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození světově proslulého architekta Adolfa Loose, který se narodil dne 10. prosince 1870 v Brně.
Adolf LoosV prosinci 2020 uplyne 150 let od chvíle, kdy se v Brně narodil světově proslulý architekt a průkopník moderní architektury Adolf Loos. Muzeum hlavního města Prahy a Národní památkový ústav proto vyhlásily rok 2020 „Rokem Adolfa Loose“. K těmto institucím se připojilo i Muzeum města Brna, Národní technické muzeum nebo Magistrát města Plzně, které se pyšní významnými Loosovými interiéry.

goldmann und salatsch wienAdolf Loos se narodil v rodině brněnského kamenosochaře 10. prosince 1870. Studoval na Královské státní průmyslové škole v Liberci, dále pak na Vysoké škole technické v Drážďanech, odkud po třech letech odešel do Spojených států. Po návratu zpět do Evropy získal práci v ateliéru architekta Carla Mayredera a v roce 1897 si ve Vídni založil vlastní ateliér. Architekt Adolf Loos je řazen mezi nejvýznamnější osobnosti architektonické moderny, tedy po bok Franka Lloyda Wrighta, Le Corbusiera a Ludwiga Miese van der Rohe. Mezi nejdůležitější Loosovy stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch na Michalském náměstí ve Vídni (1910–1911), dům básníka Tristana Tzary v Paříži (1926), nerealizovaný projekt vily pro Josephinu Bakerovou a Müllerova vila v Praze (1929–1930), která je považována za Loosovo nejvyspělejší dílo.

Loosova vilaV českých zemích vytvořil Adolf Loos řadu realizací. Nadvakrát působil v Plzni (v letech 1907–1908 a v letech 1928–1933), kde navrhoval bytové interiéry, v letech 1914–1932 realizoval několik projektů a staveb v Brně a Praze. 17. března 1911 vystoupil Adolf Loos poprvé veřejně v Praze, v Polytechnickém spolku německé techniky, s přednáškou "Ornament a zločin". Vyvrcholením jeho práce pak byla v roce 1930 stavba rodinného domu pro Dr. Ing. Františka Müllera v Praze.
 

Rok Adolfa Loose 2020 nabídne zajímavé výstavy

Adolf Loos mullerova vilaMuzeum města Brna otevře v červnu 2020 výstavu Evropan Adolf Loos: (nejen) brněnské stopy Adolfa Loose. Ta návštěvníky¨seznámí nejen s kořeny a rodným zázemím Adolfa Loose v Brně, ale také stavbami, které projektoval pro rodné Brno a široké okolí.

Brno nabídne i další zajímavost, a to výstavu Adolf Loos – modely ve vile Stiassni v Brně. Bude se jednat o modely nejznámějších realizovaných i nerealizovaných staveb Adolfa Loose. Výstavu připravuje Národní památkový ústav na červen až září 2020.

loos návrhHlavním projektem Muzea hlavního města Prahy bude výstava Světoobčan Adolf Loos, kterou MHMP připravuje ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Otevřená bude od prosince 2020 do srpna 2021 a připomene, že Loosovy realizace nejsou jen v České republice, ale i jinde v Evropě. V rámci výstavy plánuje Národní technické muzeum postavit tzv. poslední dům Adolfa Loose. Půjde o dřevostavbu, kterou na vyžádání Františka Müllera navrhl Loos pro jeho Müllerovu dceru Miladu. "Vila" by měla stát na pozemku Národního technického muzea v Praze na Letné jako venkovní exponát.

V Plzni se bude od října do listopadu 2020 konat výstava o rekonstrukci vybraných Loosových plzeňských interiérů.
 

Kam za Loosovými stavbami po celý rok?

müllerova vilaMuzeum hlavního města Prahy má ve správě Müllerovu vilu, nacházející se na rozhraní Střešovic a Ořechovky. Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století. Na prohlídku vily je vždy nutná předchozí rezervace prostřednictvím rezervačního formuláře na stránkách Muzea hlavního města Prahy.

Winternitzerova vilaV Praze se nachází i další z významných Loosových staveb, Winternitzerova vila v Praze 5. Veřejnosti je otevřená formou galerie a lidé sem mohou přijít po celý rok od pondělí do středy a během neděle. Komentované prohlídky vily probíhají každou sobotu a v neděli vám zde poskytnou dostatek oficiálních i soukromých informací přímo členové rodiny původních majitelů. Můžete si vybrat z časů 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin. Prohlídka trvá zhruba 70 minut, vstupné je za 260 Kč – nutná je však rezervace předem.

adolf l oosVelice známé jsou také Loosovy interiéry v Plzni. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se podíváte do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Návštěva apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12 představí jako zázrakem dochovanou místnost, obývací salón s replikami původního nábytku a travertinovou jídelnu. Další prohlídková trasa nabízí Brummelův dům na Husově 58, Loosem přestavěný v dvougenerační bydlení, a posledním interiérem je byt rodiny Oskara Semlera na Klatovské 110. Jedná se o jediný z plzeňských interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip raumplanu. Semlerův byt však prochází od roku 2018 rekonstrukcí a je zatím nepřístupný.

loosNaopak dosud opomíjenou stavbou je dům Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna. Pochází  z roku 1918 a je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě. Vilu se snaží dostat do svého majetku město Hrušovany – zchátralý funkcionalistický klenot chce obec koupit a opravit. Pak by ve vile zřídilo muzeum Adolfa Loose s ohledem na tvorbu v českých zemích a hlavně v Hrušovanech. Mimo Bauerovy vily totiž Loos v Hrušovanech postavil restauraci poblíž nádraží. Tento objev vešel ve známost zcela nedávno a historici umění budou Loosovu tvorbu v Hrušovanech u Brna zkoumat dál.
Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Bauerův zámeček v Brně

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Vydejte se za Adolfem Loosem do Plzně a poznejte jeho jedinečné interiéry

Vydejte se za Adolfem Loosem do Plzně a poznejte jeho jedinečné interiéry

Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do Plzně! Mimo sezónu, od listopadu do března, jsou zde zpřístupněny čtyři interiéry od významného architekta Adolfa Loose. Můžete se těšit na nadčasovost a modernitu prvorepublikového designu a zároveň odkrýt osudy majitelů každé z rezidencí.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.