Úvod > Aktuality > Hradě Cimburk prochází rozsáhlými opravami, přesto je přístupný
Hradě Cimburk prochází rozsáhlými opravami, přesto je přístupný
"> ">
Památky

Hradě Cimburk prochází rozsáhlými opravami, přesto je přístupný

  • Vydáno8. ledna 2020
Významná památka Koryčanska, hrad Cimburk, prochází, stejně jako v minulém roce, rozsáhlými opravami. Hrad založený v první třetině 14. století se do dnešních dnů zachoval v podobě zříceniny. Hrad je i v zimě přístupný každý den, prohlídková trasa vede přes pozůstatky hradního paláce a obranných prvků, jež se tyčí až do výšky 16 metrů.
Hrad CimburkHrad Cimburk zve k návštěvě i v zimě. V období od září do dubna je zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin. Tak jako minulý rok i letos zde probíhají rozsáhlé opravy. Loni se jednalo o dokončení druhé etapy statického zajištění jižní parkánové zdi. Nestabilní koruny zdiva byly rozebrány a následně přezděny. Po několika letech oprav se opět zpřístupnily všechny palácové suterénní místnosti

Při restaurátorských pracech se našlo mnoho zajímavých artefaktů. Jedním z významných nálezů byl například fragment habánské majoliky s monogramem Gabriela Horeckého z Horky či druhotně použitý kamenický článek, který se našel v severovýchodním nároží parkánové zdi.

Prohlídka hradu probíhá individuálně se zapůjčeným papírovým průvodcem. Vstupné na Cimburk stojí 50 korun. Hrad nechal postavit v letech 1327–1333 Bernard z Cimburka, představuje typický příklad hradní architektury 14. století s prvky francouzského fortifikačního stavitelství. Poslední vojenské nasazení zažil v roce 1645 při druhém obléhání Brna Švédy, kdy útoku odolal.
Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Další aktuality