!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Letos se Jízda králů ve Vlčnově nepojede
Letos se Jízda králů ve Vlčnově nepojede
"> "> ">
Kultura

Letos se Jízda králů ve Vlčnově nepojede

Vydáno 20. dubna 2020
Tradiční květnová slavnost, Jízda králů, která se koná každoročně v obci Vlčnov na Uherskohradišťsku se letos kvůli pandemii koronaviru nepojede. Neuskuteční se tradiční objížďka legrútů s králem a ani veškeré doprovodné programy a pořady, které byly na letošní rok plánovány.
jízda králůVzhledem k současné krizové situaci a v souvislosti s platnými mimořádnými opatřeními vydanými Vládou ČR se obec Vlčnov spolu s dalšími organizátory rozhodla, že se letošní Jízda králů Vlčnov v původním plánovaném termínu 29. – 31. 5. 2020 zruší. Neuskuteční se tradiční objížďka legrútů s králem ani veškeré doprovodné programy a pořady, které byly na letošní rok plánovány.

Původ tradice se vysvěluje v historické události z 15. století, kdy uherský král Matyáš Korvín utíkal před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Další teorie mluví o tom, že je tato tradice daleko starší a pochízí zřejmě již z pohanských dob, kdy mezi sebou chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem.
Jízda králů

Jízda králů

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.