Úvod > Aktuality > Letos naposledy se můžete projet parním vlakem Českým rájem

Letos naposledy se můžete projet parním vlakem Českým rájem

Vydáno 28. srpna 2019 Zážitky
Klub přátel železnic Českého ráje připravil pro milovníky historických vlaků a páry jízdy zvláštních parních vlaků Českým rájem. V sobotu 31. srpna 2019 se koná poslední prázdninová jízda "Parním vlakem Českým rájem", vlak pojede na tratích Turnov - Semily a Turnov - Rovensko pod Troskami. Ve vláčku je mimo vůz s občerstvením zařazen též divadelní vůz. V něm proběhnou loutková představení.
Vlakem Českým rájemHistorický vlak se Českým rájem rozjede v sobotu 31. srpna, kdy vyrazí na dvě trasy. Dopoledne sveze zájemce z Turnova do Rovenska pod Troskami a odpoledne vyjede na trasu Turnov - Semily. Historické vagony Ce "Rybák" potáhne parní lokomotiva "Babička 310.0134". Z Turnova do Rovenska vyjede v 9:00, do Semil se vydá ve 13:32.

Lokomotiva s původním označením "Litovel" byla vyrobena v roce 1913 První českomoravskou továrnou na stroje v Libni pro místní dráhu Litovel - Senice. Po zestátnění v roce 1937 a přeznačení na "310.0134" jezdila ve výtopně Olomouc, v letech 1951-1974 pak v cukrovaru v Bedihošti. Odtud se po odstavení v České Třebové a Kořenově dostala v roce 1993 do Turnova. Zde byly zahájeny práce na jejím zprovoznění a v roce 2003 byla lokomotiva zprovozněna.

vůz rybákDvounápravové vozy původní řady Ce byly vyráběny v letech 1938 až 1949 vagónkami koncernu Ringhoffer. Celkem bylo vyrobeno 809 vozů. Vůz třetí třídy má tři malé a jeden velký oddíl s postranní chodbou. Jeho dobré jízdní vlastnosti zajišťují dva jednonápravové podvozky Rybák. Vůz má 69 sedadel.

Ve vláčku bude mimo vůz s občerstvením zařazen též divadelní vůz. V době, kdy vlak zastaví v Rovensku, Turnově, Semilech a Malé Skále se v něm bude hrát loutkové představení pro děti. Vstupné je 30 Kč na představení není součástí jízdného. V sobotu 31. 8. se bude hrát "Perníková chaloupka" v podání LS Na Židli.
 

Kam se vydat z vlaku na výlet?

Vlakem Českým rájemRovensko pod Troskami (příj. 9:36, odj. 10:23) - místo jízdy zpět lze z Rovenska projít Boreckými skalami s Čechovou vyhlídkou, jednou z nejhezčích vyhlídek na hrad Trosky (z nádraží po modré turistické značce) a dojít na nádraží v Borku pod Troskami (2 km). Přes Borecké skály lze rovněž dojít do Šťastné země (4,5 km). Z náměstí opačným směrem po modré značce lze navštívit rovenskou zvonici se zvony srdcem vzhůru. Lze si též zasoutěžit ve hře "Putování za skřítkem zvoníčkem". V Městském informačním středisku, kouse k pod náměstím, obdržíte letáček s trasou a soutěžními otázkami. Pokud projdete celou trasu, odpovíte na všechny otázky, můžete získat malé překvapení. Pokud se vydáte z rovenského nádraží po zelené značce, můžete dojít až na hrad Trosky (4,5 km).

Borek pod Troskami (příj. 9.28 nebo 10.31) - zde lze navštívit motomuzeum, kde se nachází unikátní sbírka historických motocyklů různých značek, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice ve 30.-70. letech minulého století. Tato stálá expozice skýtá více jak 80 exponátů.

Dlaskův statekTurnov (příj.10.52, odj. 13.32) - kdo stráví celý den ve vlaku, může během této pauzy stihnout oběd. Stihnete i dojít na náměstí nebo podél řeky Jizery do Dolánek, zde navštívit Dlaskův statek a nastoupit zde do vlaku ve 13:39.

Dolánky (příj.13.39 nebo 17.00) - Dlaskův statek, upravené přírodní pláže na břehu řeky Jizery, půjčovny koloběžek a možnost jízdy směr Malá Skála po Greenway Jizera. Též možnost dojít pěšky na náměstí nebo naučnou stezkou přes zámek Hrubý Rohozec do Turnova.

Malá Skála (příj.13.47 nebo 16.02) - Boučkův statek, koupání na Žluté plovárně, půjčovny lodí, raftů a koloběžek - možnost jízdy směr Dolánky po Jizeř e nebo Greenway Jizera. Pěšky skalní hrad Pantheon, Suché Skály, skalní bludiště Kalich... atp.
Vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

Vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

Vyhlídka kousek od Rovenska pod Troskami poskytuje nádherný výhled na panorama hradu Trosky. Vyhlídka nese jméno po slavném spisovateli, novináři a nadšenému cestovateli Svatopluku Čechovi, který v roce 1891 pobýval v Rovensku pod Troskami.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Šťastná země - spousta atrakcí na jednom místě

Šťastná země - spousta atrakcí na jednom místě

Areál s obrovským množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky...), které jsou však citlivé vůči životnímu prostředí. Nechte se inspirovat a přijeďte s dětmi strávit nezapomenutelný den v krásném prostředí Českého ráje.

Motomuzeum Borek pod Troskami

Motomuzeum Borek pod Troskami

V muzeu se nachází unikátní sbírka 80 historických motocyklů, které se vyráběly a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30.-70. letech minulého století.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Hrad Vranov - Pantheon

Hrad Vranov - Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Žlutá Plovárna na Malé Skále

Žlutá Plovárna na Malé Skále

Žlutá Plovárna je unikátní sportovně rekreační centrum. Nachází se pod vyhlídkou skalního masívu Pantheon a nad jezem na Malé Skále, v Českém ráji. V areálu naleznete lanové centrum, půjčovnu lodí, raftů a kajaků, půjčovnu koloběžek a sportovních potřeb, které můžete využít na místních hřištích.