Úvod > Aktuality > Letohradské muzeum láká na expozici sirkařství
Letohradské muzeum remesel
"> Letohradské muzeum remesel "> Muzeum remesel "> Za historií remesel
Kultura

Letohradské muzeum láká na expozici sirkařství

  • Vydáno29. října 2012
Chcete vidět nově opravenou tvrz s originálním gotickým a renesančním sklepením, unikátní sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi? Tak se vydejte na okraj Letohradu, kde se nachází pozoruhodný areál uprostřed přírody tvrz Orlice.
Muzeum řemesel LetohradVýjimečnost tohoto venkovského sídla potvrzuje také zachovalá figurální sgrafi tová výzdoba na vnější omítce. Rovněž nálezy nástěnných maleb z druhé poloviny 16. století nemají v celém regionu za posledních šedesát let obdoby. Pozoruhodná bude též nově připravovaná expozice sirkařství v Městském muzeu v Letohradě.
 
Tehdejší Kyšperk, jak se do roku 1950 Letohrad nazýval, se svým blízkým okolím patřil v první polovině 19. století k významným oblastem, kde se rodila tradice českého sirkařského průmyslu. A co v letohradském muzeu uvidíte? Různé technologické postupy výroby sirek a exponáty vážící se k sirkařství. Na své si tu přijdou i děti, pro které je připraven hrací koutek se sirkovými hlavolamy.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Tvrz Orlice – areál zážitků nedaleko Letohradu

Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníku a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití vám nedají na pobyt v tomto kraji zapomenout.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika