Úvod > Aktuality > Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně nebudou nudit
Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně nebudou nudit
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně nebudou nudit

 • Vydáno3. srpna 2020
Ani letošní léto na portálu Kudy z nudy se neobejde bez novinek! Neunikl vaší pozornosti nový tobogan v Aqualandu Moravia nebo břidlicový důl v Odrách? Nové prohlídkové trasy zámků, opravené zahrady, lapidária anebo nově otevřený biotop ve Voticích? Poradíme vám, co se vyplatí zanést do letních cestovních plánů, abyste viděli nejnovější turistické atraktivity.

Toboganová dráha v Aqualandu Moravia

Aqualand MoraviaAquapark Aqualand Moravia připravil pro milovníky vodního živlu na letošní léto spoustu novinek. Tou největší je otevření nové části letního areálu, kde vyrostl mimo jiné druhý největší tobogán České republiky. Tobogán High Five, nebo spíše vodní horská dráha, je dlouhý 242 metrů a své pasažéry před jízdou vždy nejprve automaticky zváží. To právě proto, aby je později vyvezl i do kopce. Startovat se bude z nástupiště ve výšce zhruba odpovídající panelovému domu a jezdce čeká celkové převýšení 17 metrů. Celkem 5x během jízdy změní směr vzhůru. Jak už bylo řečeno, chytrý tobogán své pasážéry vždy nejprve zváží. Jde o technologickou vychytávku, která umožňuje jízdu do kopce tlakem vody a zároveň tím také vodou šetří. Maximální povolená hmotnost je 180 kilogramů pro raft s dvěmi osobami a pokud pojedete na dvojraftu samostatně je minimální povolená hmotnost 55 kilogramů a maximální 135 kilogramů. Minimální povolená výška pro jízdu na tobogánu je 110 cm.

Aqualand MoraviaTobogán je naprostým unikátem, podobný typ najdete nejblíže na Kanárských ostrovech a stejný, jen o něco větší mají v texaském Galvestonu. Vodní dráhu pro Aqualand Moravia vyrobila světová špička v oboru – kanadská firma Whitewater. Díly, které do sebe dokonale zapadají, putovaly do Evropy zhruba měsíc. Rodinný tobogán je natřený v českých národních barvách a posádka jej bude brázdit na dvoumístném raftu. Za hodinu stihne tobogán odbavit až 250 milovníků adrenalinu a svezou se na něm i děti, ovšem v doprovodu dospělých.
 

Břidlicový důl v Odrách

břidlicový důl odryV sobotu 11. července 2020 se poprvé otevřel veřejnosti Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo. Zázemí důlního muzea slouží nejen k prodeji vstupenek, ale také si tam návštěvníci dolu vyzvednou přilby, čelovky a ochranné pláště před vstupem do podzemí.

Tajuplnou atmosféru dokreslí hořkosladké příběhy ze života nejen horníků, ale i zakladatele dolu či druhého a zároveň posledního majitele, po němž je důl pojmenován. Průvodce vám prozradí romantický původ názvu štoly Hortenzie, co je to tzv. slezský vrabčák nebo proč důl stále vypadá jako v roce 1918. Osvěžíte se nápoji vychlazenými „na osmém schodu“ přímo v dole a na závěr si vyzkoušíte, jak se speciálními nůžkami štípe břidlice.
 

Nový koupací biotop ve Voticích

Biotop VoticePřírodní koupací biotop, koupaliště bez chemie, se ve Voticích nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky. Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, bez chemie, za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách.

V areálu tak vznikly tři propojené nádrže, největší je dlouhá přes 40 metrů a na šířku má více než 20 metrů. Kromě koupacího rybníčku zde návštěvníci naleznou také příjemné zázemí s bufetem, toaletami a převlékárnou.


Rozhled z unikátně restaurované věže Jakobínka

věž jakobínkaV Rožmberku nad Vltavou, v areálu hradu, se po osmi dlouhých letech povedlo dokončit restaurační práce na věži Jakobínka, která byla opravována pomocí historických technik. V nové expozici se od letošní sezóny 2020 seznámíte nejenom s historií věže, ale také průběhem oprav, při kterých se uplatnila řada historických technik. K vidění je například interaktivní model stavby s dobovým otočným jeřábem na lidský pohon.

Výstup na věž po bezmála 170 schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu. Jakobínka byla postavena pravděpodobně okolo roku 1300 či 1500 jako zděná helmice (věž se zděnou střechou). Při prohlídkách hradu Rožmberka dále navštívíte reprezentační místnosti i soukromé pokoje rodu Buquoyů, v létě je také opět otevřená katovna s expozicí útrpného práva.
 

Vlčí safari v Zoo Olomouc – jediné svého druhu v ČR

vlk olomoucJako jedna z málo zoo na světě provozuje Zoo Svatý Kopeček v Olomouci vlčí safari. Zoologická zahrada nově rozšířila své oblíbené safari o výběh s arktickými vlky, kam se návštěvníci podívají z turistického vláčku. Jedná se o jedinou zoo v Česku, která zážitek z pohybu mezi vlky nabízí a ani ve světě takových expozic není mnoho.

Byť je nový domov vlků rozhlehlý – 1,5 ha, cestující se nemusí strachovat, že by se s žádným vlkem nesetkali. Vlci přichází až k samotnému vláčku a oproti jiným druhům by u nich Karkulka měla šanci. Jistojistě se nedívají, co nesou turisté v košíčku a na babičku se nedotazují. Celkový počet vlků v safari je v současné době osm a jedná se pouze o samce. Zbylá část smečky setrvává ve svém původním výběhu.
 

Národní geopark Barrandien – největší v Česku

tetínNový Národní geopark Barrandien byl vyhlášen v polovině června 2020 a zabírá rozlehlou oblasti mezi Prahou, Příbramí, Plzní a Rakovníkem. Je mezinárodně známá bohatými nálezy zkamenělin a proslavil ji Joachim Barrande. Nový národní geopark má rozlohu 4 316 kilometrů čtverečních a je tak největším geoparkem v České republice. Navíc podle odborníků nejen jeho geologická rozmanitost jej předurčuje k tomu, aby byl zapsán na seznam globálních geoparků UNESCO.

trilobiotProstor geoparku odhaluje tajemství milionů let vývoje planety Země, jedná se o pestrou mozaiku geologických paleontologických zajímavostí. Profily a odkryvy nejsou tak masivní jako jinde na světě, ale jsou úžasně pestré a dobře dostupné na kole, pěšky, lodí, vlakem nebo dokonce tramvají. Geopark Barrandien zahrnuje například vápnomilné biotopy Českého krasu s přesahem na sousední Křivoklátsko, dále brdské lesy, na Plzeňsku značná část Křivoklátska. Rakovnicko zahrnuje velkou část CHKO Křivoklátsko s jeho nejcennějšími partiemi vázanými na strmé údolí a okolí řeky Berounky. Ale i Praha má unikátní přírodu, což rozhodně není pro velkoměsta obvyklé a očekávatelné. Nalézá se zde přes 90 maloplošných zvláště chráněných území. Velice pěkné scenérie nabízí Prokopské údolí či Divoká Šárka.
 

Brána do Římské říše se otevřela v Mušově

ŘímanéJihomoravskou krajinu v okolí Pálavy zkoumají archeologové již více než století a za tu dobu vydala nespočet cenných pokladů. Nyní na území zaniklé obce Mušov, která musela ustoupit vodnímu dílu Nové Mlýny, vznikl projekt Návštěvnického centra Mušov – Brána do Římské říše. Veřejnosti se centrum otevřelo 18. června 2020. Centrum se nachází na úpatí návrší Hradisko u Mušova, které je celoevropsky unikátním nalezištěm z doby římské.

V Návštěvnickém centru se nově otevírá prostor pro moderní, interaktivní a edukativní formu prezentace archeologických výzkumů a také způsobů archeologického poznání. Kromě stálých prezentací v podobě filmového promítání, vitrín s exponáty a digitálních informačních ploch se v centru mají konat programy se živými ukázkami ze života římských legionářů a obyvatelů regionu v prvních stoletích našeho letopočtu.
 

Otevře se, co nevidět!

PustevnyMezi další premiéry letošního léta patří otevření komplexu Pusteven po ničivém požáru z roku 2014. Tehdy ničivý oheň porušil především pravou část útulny Libušín, v níž se nacházela umělecky nejcennější jídelna. Během obnovy Libušína došlo i k rekonstrukci Maměnky. Ke znovuotevření Pusteven došlo 30. července 2020.

Jezero Most se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla 12. září 2020.
 

Další novinky léta 2020

 • chrám kameneLapidárium města Brna v bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem: Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky. Mohutné nádrže vodojemů s výškou kolem šesti metrů byly původně oddělené a spustit se do nich dalo pouze šachtami shora. Nyní jsou propojené a přístupné skrze nově proražený vstup.
 • Zámek ValticeNová zámecká trasa Valtice: V patře hlavního zámeckého paláce ve Valticích se od června otevřel zcela nový prohlídkový okruh, jenž představuje byt posledního zde žijícího knížete, Františka I. z Lichtenštejnu. Vůbec poprvé zpřístupňuje zámek 10 místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Nová prohlídková trasa je označena jako druhý základní okruh a jmenuje se "Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu".
 • ďábel medvědovitýDarwinův kráter v Zoo Praha: Zoo Praha otevřela letos novou expozici s názvem Darwinův kráter – poznáte v něm zvířata Tasmánie a Austrálie. Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití označovaní také jako tasmánští čerti, kteří jsou největšími dravými vačnatci a patří k ohroženým druhům. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která je získala přímo z Tasmánie. Vedle ďáblů medvědovitých našli v unikátním expozičním celku domov také tři z pěti tasmánských druhů klokanů, vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítka ptačích druhů.
 • vranovská přehradaPařník – unikátní bar na Vranovské přehradě: Pařník na Vranovské přehradě je neodmyslitelnou součástí kempu Vranovská pláž. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Ta v letech 1981–1992 brázdila vody Vranovské přehrady pod jménem Znojmo a převážela výletníky přes Švýcarskou zátoku. V roce 2020 prošel Pařník kompletní rekonstrukcí a vyrostl do druhého patra, takže výrazně rozšířil svou kapacitu. Během léta funguje na palubě i letní kino, začátky představení jsou v 21:30 hodin.
 • zahrada zámku ValečExpozice Matyáše Bernarda Brauna na zámku Valeč: Zámek Valeč na Karlovarsku připravil na letošní sezónu novou expozici lapidária. Ta obsahuje expozici soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, celkem 28 originálů, které jsou umístěny v historickém objektu bývalé kovárny. Sochy navíc doplňují zvukové a světelné efekty.
 • Rozhledna Vysoké Srbské: rozhledna nedaleko Hronova nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.
 • zámek doksyNová trasa zámkem Doksy: zámek v Doksech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V červnu 2020 byla otevřena prohlídková trasa věnovaná historii památky a jejích nejvýznamnějších majitelů – rodu Valdštejnů, kteří na zámku žili od roku 1680 do roku 1945.
 • Strážní věž na zámku Vranov nad Dyjí: vůbec poprvé v historii bude zpřístupněna vyhlídková strážní věž, která ve středověku sloužila jako součást fortifikačního opevnění hradu i jako vězení.
 • zámek slatiňanyObnovené interiéry a zrevitalizovaná zahrada zámku Slatiňany: zámek Slatiňany je po třech letech zevrubné rekonstrukce opět přístupný. V současné době nabízí základní okruh zámkem a vstup do zámecké zahrady, která prošla razantní proměnou. Bezesporu nejzajímavější stavba vznikla bezprostředně u zámku v zahradě, a to dětské hospodářství, které v minulosti sloužilo k výchově šlechtických dětí. Park je nově rozdělen na dvě části – placenou a volně přístupnou. Tak tomu bývalo i za Františka Josefa. Vstupné do placené části je za 30 korun.
 • zámek DobříšNa zámku Dobříš se znovu otevřela Francouzská zahrada: zámek Dobříš po dvou dlouhých letech otevřel francouzský park, který procházel nákladnou rekonstrukcí. Nyní je opravena oranžerie, závlahový systém, sochy i fontána. Do zahrady se můžete podívat samostatně nebo s průvodcem. Francouzský park, kvůli němuž je dobříšský zámek přirovnáván k Versailles či Schönbrunnu, vznikl v polovině 18. století.
Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice – 16 bazénů, 28 tobogánů, 30 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a Pálava Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Zámek Doksy

Zámek Doksy

Zámek v Doksech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dělníci již objevili například renesanční portál nebo tapetovaný rokokový strop. V přízemí zámku vzniknulo informační centrum s prostorem pro příležitostné výstavy, v prvním a druhém patře naleznete prohlídkový okruh. Nachází se zde i Muzeum Čtyřlístku.

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Francouzská zahrada a anglický park v Dobříši

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Národní geopark Barrandien

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Přírodní koupací biotop, koupaliště bez chemie, se ve Voticích nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc – Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů – Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Zámek Slatiňany láká na hru v zámeckém parku i prohlídkové okruhy

Zámek Slatiňany láká na hru v zámeckém parku i prohlídkové okruhy

Zámek Slatiňany je od 2. června 2021 opět přístupný veřejnosti. Letos nabízí dva prohlídkové okruhy, nepravidelné speciální prohlídky a vstup do obnovené zahrady, kde zájemci navíc naleznou cestovatelskou hru „Pozdravy z cest“. Park je od loňska rozdělen na dvě části – placenou a volně přístupnou. Tak tomu bývalo i za Františka Josefa. Vstupné do placené části je za 30 korun.

Pařník na Vranovské přehradě – bar přímo na lodi

Pařník na Vranovské přehradě – bar přímo na lodi

Pařník na Vranovské přehradě je neodmyslitelnou součástí kempu. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Nabízí se zde výběr z alkoholických a nealkoholických nápojů, včetně míchaných drinků a nanuků.

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika