Úvod > Aktuality > Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně musíte vyzkoušet
Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně musíte vyzkoušet
"> "> ">

Léto v plném proudu: novinky, které rozhodně musíte vyzkoušet

Vydáno 11. července 2019 Zážitky
Ani letošní léto na portálu Kudy z nudy se neobejde bez novinek! Neunikla vaší pozornosti Stezka Valaška na Pustevnách nebo Kaolinový důl Nevřeň? Anebo nově otevřené biotopy v Oslavanech a ve Studénce? Poradíme vám, co se vyplatí zanést do letních cestovních plánů, abyste viděli nejnovější turistické atraktivity.

Beskydská Stezka Valaška

Stezka ValaškaNadzemní panoramatická Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž měří 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Stezka mezi stromy stojí přibližně 250 metrů od horní stanice lanové dráhy, směrem k vrcholu Tanečnica. Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a za dobrého počasí z něj je možné dohlédnout až na Jeseníky či Velkou Fatru.
 

Nová expozice důlních koní v podzemí Landek parku

Koník FerdinandO údělu více než stovky koní, kteří především v druhé polovině 19. století pracovali nejen v ostravských dolech, se vypráví řada legend. Právě jim je věnována nová expozice v areálu Landek ParkuHornickém muzeu v Ostravě.

Originální příběh koníka Ferdinanda ze šachty Anselm (dnes Hornického muzea na Landeku  v Ostravě – Petřkovicích) je napínavým vyprávěním o životě a práci  "čtyřnohých havířů",  kteří desítky let v podzemí pomáhali dobývat "černé zlato".
 

Kaolinový důl Nevřeň na Plzeňsku

Kaolinový důlV Nevřeni na Plzeňsku je nově otevřený starý důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 500 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 300 metrů. Některé chodby jsou i osm metrů široké.

Pro veřejnost se podzemí poprvé otevřelo 15. června 2019. Komentované prohlídky začínají každou půlhodinu od 9:00 do 16:00 o víkendech a svátcích. Během prázdnin i ve vybraných všedních dnech, rezervaci a prodej vstupenek zajišťuje Centrum Caolinum. V dole je stálá teplota kolem 10°C a prohlídka trvá zhruba hodinu. Do dolu mohou děti od 4 let. Prohlídky trvají 45 minut a je nutné se na ně objednat přes rezervační systém. Výchozím bodem je Centrum Caolinum.
 

Nové koupací biotopy najdete v Oslavanech, Studénce a Jemnici

Biotop OslavanyBiologicky čištěné koupací jezero v Oslavanech se skládá z koupací části o rozloze cca 1 200 m2 (objem vody cca 1450 m3) a biologické části 515 m2 (374 m3). Zdrojem vody jsou dva vrty o hloubce cca 7 m. Koupaliště vzniklo na půdorysu barokní zámecké zahrady a zahradní rostliny tady rostou v koších přímo ve vodě, takže čistí vodu v zámeckém biotopu. Malým dětem je k dispozici dětský vodní svět s brouzdalištěm, vodními střiky a herní fontánou. Součástí areálu je i geopark a venkovní fitness zóna.

koupáníVenkovní bazén ve Studénce nabízí krásné koupání v přírodním biotopu, který v roce 2019 vyrostl na místě starého koupaliště. Jedná se o bazén, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Do vody tak bez potíží mohou vstoupit i alergici, kterým chlorovaná voda vadí. Biotop je rozdělen na hlubokou plaveckou část (3,25 m) a mělkou část pro neplavce (1,1 m).

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Návštěvníkům se otevře během července 2019.
 

Další novinky léta 2019

  • nafilmNárodní filmové muzeum NaFilM v pražské Jungmannově ulici přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!
 
  • Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích na Opavsku je postavena v duchu prvorepublikových bunkrů. Slouží nejen k rozhledu po krajině, ale i jako minimuzeum věnující se výstavbě bunkrů v této oblasti. Zajímavostí je to, že stojí na v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.
 
  • FlájePřímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.
 
  • Za návštěvu určitě stojí nově zrekonstruované muzeum Becherovky! Nachází se přímo v prostorách bývalé továrny na Becher Platz v Karlových Varech. Expozice se skládá ze tří částí, které dohromady vypráví ucelený příběh známého bylinného likéru. Dále zde naleznete bar s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.
 
  • Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. Dráha bude v Relax & sport resortu Dolní Morava přístupná už od srpna 2019.
Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Koupací biotop Studénka

Koupací biotop Studénka

Ve Studénce se během léta můžete zchladit v areálu koupacího biotopu, které vzniklo na místě bývalého městského koupaliště.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Biotop Jemnice

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku - bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Koupací biotop u zámku Oslavany

Koupací biotop u zámku Oslavany

Koupací sezóna přírodního koupaliště probíká od začátku července do konce srpna, za příznivých podmínek až do září. Kromě koupání jde zde také k dispozici venkovní fitness hřiště, tenisové kurty, zámecký park nebo dětské hřiště.

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovky se nachází v prostorách bývalé továrny na Becher Platz. Expozice se skládá ze tří částí, které dohromady vypráví jeden ucelený příběh. Dále zde naleznete bar s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.

Další aktuality