!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube
Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube
"> "> ">
Letní sporty

Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube

  • Vydáno3. července 2020
Začínají prázdniny a s nimi i vrchol turistické sezóny. Ta letošní bude zřejmě poněkud jiná než ty předchozí. Brdy i ostatní tuzemské chráněné krajinné oblasti zřejmě zažijí větší nápor, než je obvyklé. Na návštěvníky tam čeká řada známých míst i úplné novinky.
Brdy kosatceMezi nejatraktivnější lokality v Brdech patří tradičně oblast Padrťských rybníků nebo bývalá dopadová plocha Jordán s pěchotním srubem „Benešákem“, proslaveným zejména díky filmu Obecná škola. Jak se široké údolí s řadou rybníků a vřesoviště ve vrcholové partii Brd liší, mají jedno společné, a to barvy, která tu patří k létu.
V oblasti zaniklých obcí Padrť a Záběhlá v červnu a červenci návštěvníky vítají trsy modrofialových květů vykukujících z luk. Jde o kosatec sibiřský, silně ohrožený druh a rostlinu roku 2010. V Brdech vykvétá i jinde – na Bahnech nebo na Hrachovišti, ale jeho populace je největší právě u Padrťských rybníků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám tam také kvete nejpozději, a tak se jím lze kochat i o prázdninách. Kdysi relativně hojné nádherné rostlině vyhovují nekosené podmáčené louky.

brdyÚplně jiná situace je na Jordánu. Za účelem armádního výcviku tu byl před mnoha desítkami let vykácen les a časté ostřelování tu dalo vzniknout unikátnímu vřesovišti. Drobné kvítky vřesů zbarví v srpnu celý vrchol do fialovorůžové barvy a nabídnou neskutečnou pastvu pro oči i pro hmyz. Právě podobným lokalitám se musí věnovat ochranáři. Vřesoviště totiž pomalu zarůstají dřevinami a drobné keříky se nedokáží dostatečně zmlazovat. Přijít o takovou nádheru by byla škoda.
 

Prázdninová štafeta také na Brdech

brdyBrdy a Podbrdsko lze v létě navštívit a zkusit i něco vyhrát. Hned pět míst v okolí našeho největšího vnitrozemského pohoří či přímo v něm je zapojeno do projektu Prázdninová štafeta. Její sedmnáctý ročník pořádá Zoo Plzeň, Plzeňský kraj, společnost Euronova a spolek Dobroslav. Pro děti do 18 let, či spíše rodiny s dětmi, je v rámci této soutěže vytipováno celkem padesát zajímavých míst, na nichž by se účastníci měli vyfotit a fotky nahrát do systému na webu soutěže http://stafeta.plzensky-kraj.cz. Do slosování o patnáct zajímavých cen budou zařazeni všichni, kteří takto prokáží návštěvu alespoň patnácti soutěžních cílů, mezi nimiž jsou rozhledny na Kotli u Rokycan a Šťastná věž ve Spáleném Poříčí, Padrťské rybníky nebo Muzeum Středních Brd ve Strašicích a Podbrdské muzeumRožmitále pod Třemšínem.

Cestovat do Brd bude nově možné i na Youtube. Web PoznejBrdy.cz po tříleté odmlce znovu spouští kanál na této platformě. Tam se budou postupně objevovat tipy na výlety pěšky i na kole, informace o brdské přírodě i zajímavých místech. Během léta tak dojde na videa o už zmíněném kosatci sibiřském, několik cyklovýletů a třeba i na sportování.
Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.