Úvod > Aktuality > Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube
Letní sporty

Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube

  • Vydáno3. července 2020
Začínají prázdniny a s nimi i vrchol turistické sezóny. Ta letošní bude zřejmě poněkud jiná než ty předchozí. Brdy i ostatní tuzemské chráněné krajinné oblasti zřejmě zažijí větší nápor, než je obvyklé. Na návštěvníky tam čeká řada známých míst i úplné novinky.
Brdy kosatceMezi nejatraktivnější lokality v Brdech patří tradičně oblast Padrťských rybníků nebo bývalá dopadová plocha Jordán s pěchotním srubem „Benešákem“, proslaveným zejména díky filmu Obecná škola. Jak se široké údolí s řadou rybníků a vřesoviště ve vrcholové partii Brd liší, mají jedno společné, a to barvy, která tu patří k létu.
V oblasti zaniklých obcí Padrť a Záběhlá v červnu a červenci návštěvníky vítají trsy modrofialových květů vykukujících z luk. Jde o kosatec sibiřský, silně ohrožený druh a rostlinu roku 2010. V Brdech vykvétá i jinde – na Bahnech nebo na Hrachovišti, ale jeho populace je největší právě u Padrťských rybníků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám tam také kvete nejpozději, a tak se jím lze kochat i o prázdninách. Kdysi relativně hojné nádherné rostlině vyhovují nekosené podmáčené louky.

brdyÚplně jiná situace je na Jordánu. Za účelem armádního výcviku tu byl před mnoha desítkami let vykácen les a časté ostřelování tu dalo vzniknout unikátnímu vřesovišti. Drobné kvítky vřesů zbarví v srpnu celý vrchol do fialovorůžové barvy a nabídnou neskutečnou pastvu pro oči i pro hmyz. Právě podobným lokalitám se musí věnovat ochranáři. Vřesoviště totiž pomalu zarůstají dřevinami a drobné keříky se nedokáží dostatečně zmlazovat. Přijít o takovou nádheru by byla škoda.
 

Prázdninová štafeta také na Brdech

brdyBrdy a Podbrdsko lze v létě navštívit a zkusit i něco vyhrát. Hned pět míst v okolí našeho největšího vnitrozemského pohoří či přímo v něm je zapojeno do projektu Prázdninová štafeta. Její sedmnáctý ročník pořádá Zoo Plzeň, Plzeňský kraj, společnost Euronova a spolek Dobroslav. Pro děti do 18 let, či spíše rodiny s dětmi, je v rámci této soutěže vytipováno celkem padesát zajímavých míst, na nichž by se účastníci měli vyfotit a fotky nahrát do systému na webu soutěže http://stafeta.plzensky-kraj.cz. Do slosování o patnáct zajímavých cen budou zařazeni všichni, kteří takto prokáží návštěvu alespoň patnácti soutěžních cílů, mezi nimiž jsou rozhledny na Kotli u Rokycan a Šťastná věž ve Spáleném Poříčí, Padrťské rybníky nebo Muzeum Středních Brd ve Strašicích a Podbrdské muzeumRožmitále pod Třemšínem.

Cestovat do Brd bude nově možné i na Youtube. Web PoznejBrdy.cz po tříleté odmlce znovu spouští kanál na této platformě. Tam se budou postupně objevovat tipy na výlety pěšky i na kole, informace o brdské přírodě i zajímavých místech. Během léta tak dojde na videa o už zmíněném kosatci sibiřském, několik cyklovýletů a třeba i na sportování.
Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Další aktuality

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené v 11:00 a ve 14:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Během adventních víkendu na Kačině 3. a 2., 9. až 10. a 16. až 17. prosince 2023 se budou konat tradiční prohlídky vyzdobeným zámkem, projít se můžete i zámeckým parkem a připravena je také adventní hra pro děti i dospělé. Během druhé adventní neděle jste zváni na zámecký jarmark, třetí adventní víkend vám ukáže tajemství skleníku a těšit se můžete i na ježíškovu poštu a výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Valašský mikulášský jarmek, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Vánoce na Hrádku, Slavnostní otevření Arény sportu na Praze 5. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky