Úvod > Aktuality > V Techmanii si užijte remasterovaný černobílý film Krakatit
V Techmanii si užijte remasterovaný černobílý film Krakatit
">
Kultura

V Techmanii si užijte remasterovaný černobílý film Krakatit

  • Vydáno21. května 2017
Víte, co má společného výbuch největší muničky v Rakousku-Uhersku s varhanami a Čapkovým románem „Krakatit“? Plzeňské science centrum Techmania! V nadcházejícím týdnu se tu totiž budou konat hned dvě zajímavé akce věnované právě těmto tématům. Ve čtvrtek 25. května uplyne sto let od exploze muniční továrny v Bolevci.
Šlo o největší katastrofu v továrnách Rakouska-Uherska, která si vyžádala na dvě stovky mrtvých a tisíc raněných. Výbuch v lokalitě tehdy daleko za Plzní byl dokonce tak silný, že tlaková vlna údajně vytloukla i okna hotelu Waldek v centru města.

Katastrofa později inspirovala Karla Čapka při psaní románu Krakatit. Proto Techmania Science Center připomene tuto událost projekcí digitálně remasterovaného filmu Krakatit s Karlem Högerem v hlavní roli. Promítání doplní krátké slovo historika a filmového odborníka. Připravena je dopolední projekce pro školy a podvečerní promítání pro veřejnost.

Na víkend 27. a 28. května pak Techmanie přichystala Víkend s varhanami. Návštěvníci dostanou jedinečnou příležitost dozvědět se víc o fungování tohoto královského nástroje a chybět nebude ani unikátní koncert, v němž se spojí tóny klasického varhanního pozitivu s varhanami digitálními. Vystaveny budou nástroje a exponáty ze soukromých sbírek i pětimetrová píšťala z varhan
v katedrále sv. Bartoloměje. „Víkend s varhanami“ bude součástí běžného vstupného do expozic.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.