Úvod > Aktuality > Léto 2019: Novinky na českých horách
Léto 2019: Novinky na českých horách
"> "> "> "> "> ">

Léto 2019: Novinky na českých horách

Vydáno 14. června 2019 Letní sporty
Chystáte se v létě na dovolenou, prázdniny nebo prodloužené víkendy do hor? Na portálu Kudy z nudy pečlivě shromažďujeme informace o letošních novinkách. Víte například, že na Dolní Moravě otevřou nejdelší bobovou dráhu, na Monínci vodní skluzavku a v Krkonoších si můžete hrát na zábavném lesním hřišti?

Letní Pecka v Krkonoších

Hřiště se jmenuje Herní krajina Pecka, leží v Krkonoších u horní stanice lanovky na Portáškách v nadmořské výšce 1 060 metrů a od loňského léta láká všechny výletníky, kteří jsou připraveni na malé dobrodružství. Najdete tu soubor dřevěných interaktivních soch a objektů na motivy krkonošské fauny, třeba 14 metrů dlouhou kostru jelena s parožím. Kdo má chuť, ten může změřit síly s mravenci, vyšplhat čápovi do hnízda anebo prozkoumat útroby zmije či rysa. K odpočinku zvou dřevěné terasy v přírodním amfiteátru. Jak se do téhle kouzelné krkonošské atrakce dostanete?

Nejjednodušší to je samozřejmě lanovkou z Velké Úpy na Portášky, která je v provozu od června do září od 9 do 18.30 vždy v půl a celou. Nahoru můžete vyjít také pěšky, a to buď po asfaltové cestě, která křižuje sjezdovku Portášky, nebo lesem Cestou horských nosičů. Z Pecky dolů pak můžete sjet na koloběžce; půjčovny u horní stanice lanovky na Portáškách i dole ve Velké Úpě jsou otevřené v červnu a září o víkendech, během letních prázdnin denně.
 

Bobová pecka na Dolní Moravě

Na Dolní Moravě přijdou s nějakou novinkou každý rok. Letos v zimě to byla nová Vyhlídková sjezdovka a panoramatická restaurace Skalka přímo pod Stezkou v oblacích, jindy zase některý z dětských zábavních areálů, třeba Mamutíkův vodní parknejvětším mamutem na světě, Dětský park Amálka nebo Pískový svět. Letošní novinkou je Stamichmanova štola, zážitková hra v podzemí. Zahrát si ji můžete už teď, stačí si vybrat z variant pro menší i vetší hráče a vyhradit si potřebnou půlhodinu. Při řešení záludných úkolů a luštění tajného kódu za doprovodu horského vládce Stamichmana a skřítků coby strážců štoly dojde i na rozšířenou realitu, kdy budete potřebovat displeje mobilu nebo tabletu. Hru mohou hrát děti od čtyř let, ale pobaví se u ní i dospělí.

Největší pecku ale Dolní Morava plánuje otevřít v srpnu: Mamutí bobovou dráhu, která v Česku nemá obdoby. Čeká vás tři kilometry dlouhá adrenalinová jízda lesem i po otevřených pláních, a to rychlostí až 50 km/h. Mamutí horskou dráhu najdete v areálu Sněžník s nástupní stanicí u letní sedačkové lanovky, navíc si budete moci vychutnat jednosměrnou jízdu nahoru, jednosměrnou jízdu dolů anebo jízdu tam i zpět bez omezení. A další novinky? Mluví se o pětihvězdičkovém hotelu a novém supermoderním wellness neboli lesním Spa podle rakouských vzorů.
 

Na Monínci kraluje létu 2019 voda

Pětadvacet let od nastartování nové éry letos slaví Monínec, útulný areál s rodinnou atmosférou ležící v malebné krajině přezdívané Český Merán zhruba hodinu jízdy od Prahy. Zdaleka nejde jen o lyžařské středisko: je tu hotel s restaurací a novou terasou s bazénem a dětským hřištěm nebo bikepark, mezi novinky patří sto metrů dlouhá kuličková dráha nebo stejně dlouhá vodní klouzačka. Kromě toho na Monínci bude fungovat půjčovna elektrokol a nové atrakce najdete i na Pilském rybníku. Přírodní koupaliště už na Monínci funguje několik let, letos si tu nově vyzkoušíte paddle board, aquazorbing nebo jízdu na voru. Aktivity park, kde si užijete tubing, trampolínu, lanový park, lukostřelbu či discgolf, je otevřený během června vždy o víkendech, během července a srpna denně od 10 do 17 hodin, zvýhodněné celodenní vstupné vyjde na 490 korun.
 

Další letní tipy

  • Na Stezce korunami stromů na Lipně doplnily tematickou Ptačí stezku nové ptačí hodiny. Kdo se na ně chce podívat, ten musí vyšplhat až na vrcholek vyhlídkové věže. Na ciferníku je místo číslic dvanáct druhů ptáků, hodiny se rozběhnou po otočení speciálním klíčem a zvuk vydají podle toho, u jakého obrázku se ručička zastaví.
  • Kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráněJeseníkách je jízda na kolech zakázaná, ovšem o kousek níž ve svahu vede 2,5 km dlouhý jednosměrný okruh, který si můžete projet na kolečkových bruslích. Půjčovnu bruslí Rollerblade najdete v prodejně Helia Sport v areálu Kouty, při jízdě si díky nadmořské výšce 1 300 metrů vychutnáte nádherné výhledy na celé Jeseníky.
  • Na příští rok hlásí velkou novinku Orlické hory: pokud vám vadilo, že nejvyššímu vrcholu Velké Deštné (1 115 m) chybí výhled, příští rok bude vše jinak: v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka tu vyroste nová rozhledna, hotová by měla být na podzim příští rok.
Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky se nachází v 2. zóně Krkonošského národního parku, kde narušení přírody je ještě minimální. Chata je na horní stanici sedačkové lanovky z Velké Úpy, uprostřed nejznámější pěší trasy z Velké Úpy na Sněžku

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Lesní zážitkový park na Dolní Moravě

Unikátní zážitkový park uprostřed lesa s kouzelnými lesními domečky v korunách stromů a mnoha atrakcemi pro děti objevíte v Relax a sport resortu Dolní Morava.

Relax a sport resort Dolní Morava

Relax a sport resort Dolní Morava

Horské středisko s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních a rekreačních aktivit včetně adrenalinových. Najdete zde lanový park, bobovou dráhu, lanovku k chatě Slaměnka, Mamutíkův vodní park, disc golf, cyklo a pěší trasy, single traily, v zimě Ski areál Sněžník a mnoho dalšího.

Adrenalin park Dolní Morava

Adrenalin park Dolní Morava

Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Wellness Hotel Vista v Dolní Moravě

Wellness Hotel Vista v Dolní Moravě

Nový wellness a congress hotel Vista je součástí sportovně-rekreačního resortu Dolní Morava v nedotčené horské přírodě na úpatí Králického Sněžníku.

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.

Letní sezona v areálu Monínec

8.5.
30.9.
Letní sezona v areálu Monínec

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, spouští svoji letní sezónu.

Půjčovna koloběžek SkiResort Live

Půjčovna koloběžek SkiResort Live

Užijte si výhledy i zábavu pro celou rodinu. Je tu pro vás 60 kilometrů tras, při kterých si prohlédnete Krkonoše levou zadní. Na hřebeny se nechte vyvézt jednou ze tří letních lanovek. Dolů už to na koloběžce CRUSSIS pojede samo.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné z nejdelších a profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů