Úvod > Aktuality > Letní shakespearovské slavnosti oživí i Malou Stranu
Letní shakespearovské slavnosti oživí i Malou Stranu
"> "> "> ">
Kultura

Letní shakespearovské slavnosti oživí i Malou Stranu

  • Vydáno5. srpna 2019
Od čtvrtka 8. srpna 2019 se otevírá druhá pražská scéna Letních shakespearovských slavností na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU. Až do 30. srpna tu mohou diváci vidět hned tři komedie – Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky windsorské a Sen noci svatojánské.
Mnoho povyku pro nicNa letní scéně pozdně barokní lichtenštejnské stavby se letos od 8. do 30. srpna 2019 bude rozléhat smích, k vidění tu totiž budou pěkně rozverná představení: Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku pro nic a Sen noci svatojánské. Kromě tuzemských návštěvníků si je mohou vychutnat i zahraniční hosté, neboť k dispozici budou nově anglické titulky.

Láska, intriky, lži a sicilská Messina 16. století, to je ve zkratce obsah komedie Mnoho povyku pro nic. Pozornost diváků na sebe strhávají Petr Čtvrtníček a Leoš Noha v rolích pošetilých strážníků Puškvorce a Šťovíčka. Hrají takovou komickou dvojici popletených strážníků a celou hru se vlastně nic neděje, tak jak je to v názvu hry. Kromě tohoto komického dua můžete v inscenaci Jiřího Menzela vidět i Václava Jílka, Petru Horváthovou, Jana Révaie, Lenku Zahradnickou nebo Pavla Nového.

Veselé paničky winsdorskéVeselé paničky windsorské jsou v podstatě hra na přání, William Shakespeare totiž vyhověl britské královně Alžbětě, která toužila vidět svého oblíbence Falstaffa na větší ploše. Výsledkem je zábavná hra o ženském důvtipu a mužské žárlivosti. Bolek Polívka oceňuje na Falstaffovi tom že se jedná o člověka, který má radost i z proher. Paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její přítelkyni paní Brouzdalovou Eva Režnarová a všichni tři baví diváky v inscenaci Jiřího Menzela již jedenáctým rokem.

sen noci svatojánskéNa přání se hraje i Sen noci svatojánské. Tentokrát si ho nevyžádala legendární panovnice, ale diváci Letních shakespearovských slavností, kteří se nemohli smířit s loňskou derniérou představení režijního dua SKUTR. A tak se tato svatební crazy komedie od 26. srpna na pět večerů vrací, ale pak už bude opravdu definitivní konec. Sen noci svatojánské je ideální text pro Letní shakespearovské slavnosti a Martin Kukučka s Lukášem Trpišovským vytvořili nádhernou inscenaci, do které se Václav Kopta rád vrací. Oblíbený herec zde ztvárňuje roli Píšťaly. Kromě něj v představení účinkují Vanda Hybnerová, David Prachař, Hana Vagnerová, Marek Daniel, Josef Polášek nebo Lukáš Příkazký.

Na scéně Pražského hradu se bude v srpnu hrát Komédia omylov, Dobrý konec všechno spraví a Večer tříkrálový. Posledním představením bude zářijová Zimní pohádka.