Úvod > Aktuality > Letní sezóna v NP Šumava začíná - bude ve znamení pralesů

Letní sezóna v NP Šumava začíná - bude ve znamení pralesů

Vydáno 16. května 2018 Příroda
Pralesy Šumavy jsou ústředním tématem letošního roku na Šumavě. Důvodem jsou výročí 160 let od počátku ochrany Boubínského pralesa a 180 let od počátku ochrany Žofínského pralesa v sousedních Novohradských horách.
PralesBoubínský a Žofínský prales patří mezi nejdéle chráněná území ve střední Evropě. Naštěstí to ale nejsou jediné pralesní zbytky u nás. Jen na území národního parku a CHKO Šumava jich jsou stovky hektarů a v průběhu "Roku pralesů" je návštěvníkům Správa NP Šumava představí. Každý měsíc probíhají "Středeční večery na Kvildě", tedy série přednášek s tématem pralesů a jsou také připraveny komentované výlety k Pramenům Vltavy, kolem Plešného jezera a okolo Boubínského pralesa.

Teplá VltavaNejvětší akcí letošního roku bude Den pralesů a CHKO Šumava, která slaví 55 let od založení, na Idině Pile v sobotu 14. července. Bude to den nabitý akcemi pro děti i dospělé, u kterých se každý pobaví a také poučí. Přichystány jsou také tradiční akce, jako jsou například výlety do divočiny s průvodci nebo možnost splouvání Teplé Vltavy. Registrace na splouvání už měsíc běží a stále jsou volné termíny. Připomínáme, že se v květnu splouvá o víkendech a svátcích, od června do konce října je pak splutí možné každý den, pokud hladina vody na Soumarském mostě neklesne pod 50 centimetrů. Registrace pro výlety do divočiny bude spuštěna 23. května. Připraveno je na sto dvacet výprav, pro letošek se dvěma novinkami - výpravy do okolí Oblíku a také na Kochánov.
 

Za šumavskými šelmami

VlkV provozu jsou již také všechna návštěvnická a informační střediska Národního parku Šumava. Vedle NC Srní s vlky a NC Kvilda s jeleny a rysy jsou otevřeny i Soví voliéry v Borových Ladech, které jsou přístupny každý den kromě pondělků až do konce září. Připravuje se také Den vlka obecného v Návštěvnickém centru Srní a to ve středu 18. července a o měsíc později Den Rysa ostrovida a jelena evropského v NC Kvilda. Při obou programech bude připravena interaktivní stezka s množstvím úkolů pro všechny cílové skupiny, odborná přednáška ale také něco z rukodělné tvorby.

RysNávštěvníci již mohou zavítat také do sezónních informačních center. Rokyta, Idina Pila a infobod Soumarský mostě budou v květnu a říjnu v provozu o svátcích a víkendech, od června do září pak každý den. Březník a Poledník bude otevřen od tohoto víkendu 19. a 20. května, protože kvůli vysoké sněhové pokrývce, která dlouho znemožňovala přístup na Poledník i Březník, nebylo možné připravit jejich provoz.

V provozu budou také tradiční Zelené autobusy. Jezdit budou od začátku července do konce srpna.
Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě - pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda - za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales

Národní přírodní rezervace Žofínský prales je nejstarší rezervací nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Ochrana obou pralesů byla prohlášena majitelem panství Nové Hrady, hrabětem Jiřím Františkem Augustem Buquoyem, již 28. srpna 1838.

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.